Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зв’язківці теж герої: як відновлюють зв’язок на деокупованих Миколаївщині та Херсонщині

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
6 червня 2023 10 хвилин читання

Село Лимани Миколаївської області. На фоні Дніпровсько-Бузького лиману височіє базова станція мобільного зв’язку оператора Vodafone. Біля високої антени стоїть металева будка з обладнанням, що подекуди рясніє свіжою фарбою — це заварені та пофарбовані місця влучання куль та уламків. За будкою викопана яма. Вона хоч і схожа на могилу, але насправді це невеликий окоп, в якому зв’язківці ховалися від обстрілів, коли відновлювали зв’язок у Лиманах. Ворог виводив цю базову станцію з ладу сім разів, і сім разів зв’язківці, ризикуючи життям, відновлювали її працездатність.

Який стан мобільного зв’язку на деокупованих Миколаївщині та Херсонщині

Схожих історій багато на всіх деокупованих територіях. У цьому SPEKA переконалася, з’їздивши в організований Мінцифри медіатур деокупованими селами півдня України. Відновлення зв’язку тут пріоритет усіх мобільних операторів, стаціонарних інтернет-провайдерів та Мінцифри, адже місцеві жителі конче цього потребують.

Хоч самі Лимани не потрапили в окупацію, бойові дії точилися за кілька кілометрів від населеного пункту. Староста сіл Лупареве й Лимани Наталія Панашій розповідає, що станція забезпечувала зв’язком як місцевих жителів, так і військових. «Vodafone віддав нам ключі від будки, тож ми змогли самі підключити туди генератор, щоб станція працювала навіть за відсутності живлення», — згадує вона. Проте коли сама антена і телеком-обладнання пошкоджувалися, доводилося викликати фахівців для ремонту. 

«Ми змогли заїхати у Лимани у квітні 2022 року. Спочатку відновили 3G-зв’язок, бо там нижчі антени і до них легше дістатися. Відразу почався обстріл, тож ми сховалися в окопі, що зробили військові, і чекали його закінчення. Роботу продовжили вже наступного дня», — розповідає Андрій Солоденко, інженер із впровадження «Vodafone Україна».
Сліди від уламків
Окоп, у якому ховалися зв'язківці

Загалом до кінця весни 2022 року інженерам Vodafone довелося сім разів ремонтувати цю базову станцію після обстрілів. А після того як окупанти відступили, почалося відновлення зв’язку по всій області.

«На Миколаївщині на звільненій території відновили роботу більш ніж 99% усіх базових станцій Vodafone, очікують на відновлення лише два об’єкти, один з яких розташований на окупованій території Кінбурнської коси. На деокупованих територіях Херсонської області, де обладнання зазнало суттєвих ушкоджень, працює вже 74% усіх базових станцій. У Херсоні інженери Vodafone відновили роботу 85% базових станцій. Завдяки відновленню останніх місяців важлива траса Миколаїв — Херсон покрита мобільним зв’язком Vodafone на 90%», — розповідає начальник технічного департаменту Центр «Vodafone Україна» Ігор Зазулик.

Село Любомирівка Миколаївської області було на межі зіткнення і кілька разів переходило з рук у руки. Тож не дивно, що вцілілих будівель тут немає. Проте люди вже повертаються, адже нещодавно у населеному пункті з’явилася електрика і почав працювати мобільний зв’язок — у селі стоїть базова станція lifecell.

«У село вже повернулося майже 250 людей. Є електрика і зв’язок, люди починають відновлювати свої господи, — каже Віталій Алфімов, керівник групи впровадження та експлуатації мережі lifecell Миколаївської області. — Після повномасштабного вторгнення зв’язок тут працював ще близько тижня. Потім сюди зайшли окупанти і розстріляли базову станцію та її обладнання».

За його словами, одна з головних проблем у відновленні зв’язку — це відсутність живлення. «Ми змогли потрапити у Любомирівку восени 2022 року. Від антен та обладнання залишилося лише лахміття, частину вивезли окупанти. Зараз ми відновлюємо зв’язок, звели нову базову станцію та чекаємо на живлення», — говорить фахівець.

Про проблеми із живленням кажуть й інші оператори. «У Миколаївській області залишилося відновити одну базову станцію, і ці роботи завершимо найближчим часом. У Херсонській області до кінця року маємо відновити ще 20% базових станцій на деокупованій території. Технічні спеціалісти «Київстар» найчастіше стикаються з проблемою знищення або пошкодження антенно-щоглових споруд, викраденням чи пошкодженням обладнання, ну і досі залишається проблема з відсутністю електроживлення у місцях розміщення базових станцій. Проте роботи тривають і мережа не тільки відновлюється, а й модернізується та розширюється», — зазначили у пресслужбі «Київстар».

За словами Віталія Алфімова, зведення нової базової станції триває приблизно три тижні. Але це коли вже є готове обладнання. Якщо інженери заїжджають на об’єкт і бачать, що техніка зруйнована, то вони мають замовляти нове обладнання. Тоді побудова станції може затягнутися на два місяці. 

Ще однією проблемою відновлення зв’язку на деокупованих територіях є міни. У Любомирівці їх ще доволі багато — небезпечні зони позначені червоними стрічками. Але це проблема не лише цього села. 

«Натепер на Херсонщині та Миколаївщині працює вже 74% мережі lifecell, — говорять у пресслужбі оператора. — Повністю відновити зв’язок можна буде лише тоді, коли припиняться регулярні обстріли на прифронтових територіях. У ті населені пункти, які постійно перебувають під вогнем окупантів, ми не можемо відрядити наших співробітників, щоб не наражати їх на небезпеку. Також для повного відновлення мобільного зв’язку необхідно розмінувати всі ділянки, на яких працюють представники мобільних операторів, та мати стаціонарне живлення. 

Як Мінцифри спільно з Nokia хочуть забезпечити українців безперебійним інтернетом

Село Посад-Покровське розташоване на межі Херсонської та Миколаївської областей. Воно дуже постраждало від війни: вцілілих будинків тут майже не залишилось, а більшість мешканців залишили домівки. Проте видно, що життя сюди повертається: на вулиці стоять будматеріали та техніка для розмінування, працює магазин, де можна придбати продукти, побутові речі та випити непоганої кави, коли-не-коли проїжджає автівка. 

Посад-Покровський
Посад-Покровський
Посад-Покровський
Посад-Покровський

Мобільний зв’язок у селі є, але працює не дуже добре, адже базова станція Vodafone, що розташована неподалік, пошкоджена. Вона функціонує, але на її повне відновлення потрібно майже 2 млн грн, розповідає керівниця технічного центру Vodafone у Миколаєві Валентина Федяй-Підгорна.

Інтернет у Посад-Покровському також забезпечує термінал Starlink. А скоро туди можуть повернутися і провайдери стаціонарного інтернету. Представник оператора Home Net Федір Головков каже, що для відновлення інтернету енергетики спочатку мають відновити опори. 

«Нам треба провести 30 км магістральної оптики. Це майже 400 тис. грн. Також маємо встановити нове телекомобладнання, адже наше або знищили, або вкрали. Все обійдеться у пів мільйона і робиться власним коштом. У цьому місяці плануємо підключати абонентів», — каже Федір Головко.

Юрій Мацик, директор директорату розвитку цифрової інфраструктури Міністерства цифрової трансформації України, пояснює, що приватний бізнес згідно з чинним законодавством не може отримувати гуманітарну допомогу. Проте держава допомагає провайдерам на деокупованих територіях. Наприклад, для них скасована плата за користування опорами у розмірі 19,5 грн за одну. Це, здається, небагато, проте у великому селі може бути і 600 опор, отже економія для провайдерів суттєва. 

«Завдяки цьому деякі оператори на деокупованих територіях змогли придбати генератори й акумулятори для безперебійної роботи інтернету та надавати людям послуги безкоштовно, адже у багатьох тут зараз не має змоги платити за інтернет», — пояснює чиновник. 

За словами Юрія Мацика, одна з головних проблем наразі в тому, що на деокупованих територіях тривають обстріли, тому відновлені мережі можуть знову постраждати. 

«Товщину волокон оптично-волоконного кабелю можна порівняти з людським волоссям. Тож влучання навіть дрібного уламку виводить кабель з ладу, а знайти пошкодження дуже важко», — пояснює Юрій Мацик.

Тож Мінцифри спільно з корпорацією Nokia запустило пілотний проєкт, що має зробити стійкими до обстрілів мобільний зв’язок та інтернет у прифронтових містах та населених пунктах на деокупованих територіях. Планують оновити обладнання, створювати енергонезалежні мережі зв’язку та прокладати їх під землею, а не, як зараз, на опорах. Село Посад-Покровське стало одним із перших населених пунктів, де будуть реалізовувати цей проєкт.

«Мінцифри координує роботу з відновлення телекому. Ми хочемо зробити мережі більш стійкими та захищеними. Для цього шукаємо донорів по всьому світу. Першими відгукнулись у Nokia, також зараз тривають переговори з німецькою та польською компаніями», — розповів Юрій Мацик.

Донорська допомога — це обладнання та фахівці, що допоможуть у реалізації конкретних проєктів. Так, Nokia надасть обладнання, що працює за технологією PON. Завдяки цьому мешканці Посад-Покровського та інших населених пунктів зможуть користуватися інтернетом навіть за відсутності світла. 

Але треба розуміти, що цей проєкт реалізовуватиметься довго — потрібен час на отримання всіх дозволів, прокладання відповідних мереж під землею тощо. Звичайні мережі на опорах повернуться набагато швидше. Проте згодом українці матимуть захищені фізично мережі, що зможуть працювати без світла у їхніх будинках.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як і чим збили Ту-22М3 та як це вплине на російські ракетні атаки

Олександр Тартачний 19 квітня 2024 17:06

Комунікації «Київстару» очолила Олеся Оленицька

Богдан Камінський 19 квітня 2024 13:32

Ядерна війна спустошить світові океани і спричинить голод: дослідження

Владислав Паливода 19 квітня 2024 10:04

Підводна гібридна війна росії може залишити без зв’язку майже 1 млрд людей

Владислав Паливода 17 квітня 2024 07:47

Фрідман не отримає прибутку від продажу lifecell

Вікторія Рудзінська 16 квітня 2024 17:11