Зв’язківці теж герої: як відновлюють зв’язок на деокупованих Миколаївщині та Херсонщині
Село Лимани Миколаївської області. На фоні Дніпровсько-Бузького лиману височіє базова станція мобільного зв’язку оператора Vodafone. Біля високої антени стоїть металева будка з обладнанням, що подекуди рясніє свіжою фарбою — це заварені та пофарбовані місця влучання куль та уламків. За будкою викопана яма. Вона хоч і схожа на могилу, але насправді це невеликий окоп, в якому зв’язківці ховалися від обстрілів, коли відновлювали зв’язок у Лиманах. Ворог виводив цю базову станцію з ладу сім разів, і сім разів зв’язківці, ризикуючи життям, відновлювали її працездатність.
Який стан мобільного зв’язку на деокупованих Миколаївщині та Херсонщині
Схожих історій багато на всіх деокупованих територіях. У цьому SPEKA переконалася, з’їздивши в організований Мінцифри медіатур деокупованими селами півдня України. Відновлення зв’язку тут пріоритет усіх мобільних операторів, стаціонарних інтернет-провайдерів та Мінцифри, адже місцеві жителі конче цього потребують.
Хоч самі Лимани не потрапили в окупацію, бойові дії точилися за кілька кілометрів від населеного пункту. Староста сіл Лупареве й Лимани Наталія Панашій розповідає, що станція забезпечувала зв’язком як місцевих жителів, так і військових. «Vodafone віддав нам ключі від будки, тож ми змогли самі підключити туди генератор, щоб станція працювала навіть за відсутності живлення», — згадує вона. Проте коли сама антена і телеком-обладнання пошкоджувалися, доводилося викликати фахівців для ремонту.
Загалом до кінця весни 2022 року інженерам Vodafone довелося сім разів ремонтувати цю базову станцію після обстрілів. А після того як окупанти відступили, почалося відновлення зв’язку по всій області.
«На Миколаївщині на звільненій території відновили роботу більш ніж 99% усіх базових станцій Vodafone, очікують на відновлення лише два об’єкти, один з яких розташований на окупованій території Кінбурнської коси. На деокупованих територіях Херсонської області, де обладнання зазнало суттєвих ушкоджень, працює вже 74% усіх базових станцій. У Херсоні інженери Vodafone відновили роботу 85% базових станцій. Завдяки відновленню останніх місяців важлива траса Миколаїв — Херсон покрита мобільним зв’язком Vodafone на 90%», — розповідає начальник технічного департаменту Центр «Vodafone Україна» Ігор Зазулик.
Село Любомирівка Миколаївської області було на межі зіткнення і кілька разів переходило з рук у руки. Тож не дивно, що вцілілих будівель тут немає. Проте люди вже повертаються, адже нещодавно у населеному пункті з’явилася електрика і почав працювати мобільний зв’язок — у селі стоїть базова станція lifecell.
Підписуйтеся на наші соцмережі
«У село вже повернулося майже 250 людей. Є електрика і зв’язок, люди починають відновлювати свої господи, — каже Віталій Алфімов, керівник групи впровадження та експлуатації мережі lifecell Миколаївської області. — Після повномасштабного вторгнення зв’язок тут працював ще близько тижня. Потім сюди зайшли окупанти і розстріляли базову станцію та її обладнання».
Про проблеми із живленням кажуть й інші оператори. «У Миколаївській області залишилося відновити одну базову станцію, і ці роботи завершимо найближчим часом. У Херсонській області до кінця року маємо відновити ще 20% базових станцій на деокупованій території. Технічні спеціалісти «Київстар» найчастіше стикаються з проблемою знищення або пошкодження антенно-щоглових споруд, викраденням чи пошкодженням обладнання, ну і досі залишається проблема з відсутністю електроживлення у місцях розміщення базових станцій. Проте роботи тривають і мережа не тільки відновлюється, а й модернізується та розширюється», — зазначили у пресслужбі «Київстар».
За словами Віталія Алфімова, зведення нової базової станції триває приблизно три тижні. Але це коли вже є готове обладнання. Якщо інженери заїжджають на об’єкт і бачать, що техніка зруйнована, то вони мають замовляти нове обладнання. Тоді побудова станції може затягнутися на два місяці.
Ще однією проблемою відновлення зв’язку на деокупованих територіях є міни. У Любомирівці їх ще доволі багато — небезпечні зони позначені червоними стрічками. Але це проблема не лише цього села.
Як Мінцифри спільно з Nokia хочуть забезпечити українців безперебійним інтернетом
Село Посад-Покровське розташоване на межі Херсонської та Миколаївської областей. Воно дуже постраждало від війни: вцілілих будинків тут майже не залишилось, а більшість мешканців залишили домівки. Проте видно, що життя сюди повертається: на вулиці стоять будматеріали та техніка для розмінування, працює магазин, де можна придбати продукти, побутові речі та випити непоганої кави, коли-не-коли проїжджає автівка.
Мобільний зв’язок у селі є, але працює не дуже добре, адже базова станція Vodafone, що розташована неподалік, пошкоджена. Вона функціонує, але на її повне відновлення потрібно майже 2 млн грн, розповідає керівниця технічного центру Vodafone у Миколаєві Валентина Федяй-Підгорна.
Інтернет у Посад-Покровському також забезпечує термінал Starlink. А скоро туди можуть повернутися і провайдери стаціонарного інтернету. Представник оператора Home Net Федір Головков каже, що для відновлення інтернету енергетики спочатку мають відновити опори.
Юрій Мацик, директор директорату розвитку цифрової інфраструктури Міністерства цифрової трансформації України, пояснює, що приватний бізнес згідно з чинним законодавством не може отримувати гуманітарну допомогу. Проте держава допомагає провайдерам на деокупованих територіях. Наприклад, для них скасована плата за користування опорами у розмірі 19,5 грн за одну. Це, здається, небагато, проте у великому селі може бути і 600 опор, отже економія для провайдерів суттєва.
«Завдяки цьому деякі оператори на деокупованих територіях змогли придбати генератори й акумулятори для безперебійної роботи інтернету та надавати людям послуги безкоштовно, адже у багатьох тут зараз не має змоги платити за інтернет», — пояснює чиновник.
За словами Юрія Мацика, одна з головних проблем наразі в тому, що на деокупованих територіях тривають обстріли, тому відновлені мережі можуть знову постраждати.
«Товщину волокон оптично-волоконного кабелю можна порівняти з людським волоссям. Тож влучання навіть дрібного уламку виводить кабель з ладу, а знайти пошкодження дуже важко», — пояснює Юрій Мацик.
Тож Мінцифри спільно з корпорацією Nokia запустило пілотний проєкт, що має зробити стійкими до обстрілів мобільний зв’язок та інтернет у прифронтових містах та населених пунктах на деокупованих територіях. Планують оновити обладнання, створювати енергонезалежні мережі зв’язку та прокладати їх під землею, а не, як зараз, на опорах. Село Посад-Покровське стало одним із перших населених пунктів, де будуть реалізовувати цей проєкт.
Донорська допомога — це обладнання та фахівці, що допоможуть у реалізації конкретних проєктів. Так, Nokia надасть обладнання, що працює за технологією PON. Завдяки цьому мешканці Посад-Покровського та інших населених пунктів зможуть користуватися інтернетом навіть за відсутності світла.
Але треба розуміти, що цей проєкт реалізовуватиметься довго — потрібен час на отримання всіх дозволів, прокладання відповідних мереж під землею тощо. Звичайні мережі на опорах повернуться набагато швидше. Проте згодом українці матимуть захищені фізично мережі, що зможуть працювати без світла у їхніх будинках.