Правила work-life balance: онлайн-списки, головоломки, Ґрета. Leadership Development Program Lead в Intellias Ілона Лесько

4 лютого 2023 7 хвилин читання

SPEKA продовжує спецпроєкт про айтівців, яким вдалося знайти SPEKотний баланс між життям та роботою. Наші герої діляться секретами фізичного та ментального здоровʼя, а експерти — професійними рекомендаціями.

Ілона Лесько з Intellias: зібрала сто ідей для відновлення ресурсу

Наша наступна героїня — Ілона Лесько, Leadership Development Program Lead в Intellias. Вона розповіла про те, навіщо планувати всі справи на папері та залишати час на форс-мажори, які хобі допомагають відновити баланс та чому іноді корисно посумувати та піддатися лінощам.

Ілона Лесько з Intellias: практикує фрирайтинг для повернення настрою

Шукаю час та сили на war-life balance

На мою думку, універсальної формули дотримання work-life balance не існує. Адже ми всі різні, тож у кожного цей баланс буде свій. Наприклад, сьогодні я більше про роботу, завтра більше про особисте життя. Але це точно про щоденний вибір, як я хочу прожити саме сьогоднішній свій день. Буду відвертою, мені не завжди вдається утримувати цей баланс.

Окрім того, у нашому сьогоденні додається ще одне завдання із зірочкою — war-life balance. Зараз усі ми відчуваємо виснаження, втому, стрес, тривогу та невизначеність. І на тлі цього також маємо ще десь знаходити час і сили, щоб таки жити своє життя.

Вивантажую думки на папір чи в електронні списки

Ілона Лесько з Intellias залишає думки на папері та багато читає

Я людина-список, людина-система та людина-структура. Мені важливо вивантажувати все з голови на папір чи в електронні списки, щоб зберігати ясність розуму та тримати фокус на тому, що важливо саме для мене.

Тому всі свої робочі завдання, особисті плани чи відпочинок я планую заздалегідь. Робочі завдання — у Trello, особисті плани — у календарі, список покупок додому — у Google keep.

Планую подорожі та походи в кіно

Кілька років тому я навіть почала спочатку планувати свою відпустку або хоча б мініподорожі на 2-3 дні, а вже потім всі робочі проєкти. І якщо у попередні роки це вдавалося спланувати на плюс-мінус рік вперед, то в умовах повномасштабної війни намагаюся планувати хоча б одну мікроподорож на місяць або хоча б один похід у кіно, театр чи на концерт. Такі заплановані маленькі «станції підзарядки» допомагають не завалюватись у трудоголізм і поповнювати свій ресурс.

Сплю, збалансовано харчуюся та вживаю вітаміни

Якщо говорити про ресурс, все починається з азів і бази: 7-8 годин сну, збалансоване харчування, прийнятні фізичні навантаження і достатня кількість води.

Якщо починаю хворіти, то для мене це завжди ознака того, що мій баланс перевалився більше у work, ніж у life. Тому для відновлення спочатку повертаю ці базові речі, а потім додаю вітаміни, які підтримують мій імунітет — вітамін C, D і цинк.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Планую щоденні справи та враховую форс-мажори

Окрім списків, мені також допомагає планування дня. Власне, тут я намагаюся також враховувати невизначеність і залишати місце на форс-мажори, як-от пів дня просидіти в укритті через повітряну тривогу чи перелаштувати свій робочий день через незапланове вимкнення світла. 

Ілона Лесько з Intellias: завжди вивантажую думки у списки

Ставлю собі три питання для відновлення енергії

Щодня я намагаюся запланувати як робочі таски, так і те, що приносить енергію, задоволення та поповнює ресурс.

Мені у цьому дуже допомагає система трьох простих запитань:

  • 1
    Куди я зливаю свою енергію?
  • 2
    Що мені дає енергію? 
  • 3
    Що я можу робити щодня / раз на тиждень / час від часу з того, що мені дає енергію?

Створила шпаргалку з ідеями для поповнення ресурсу

Ілона Лесько з Intellias обирає різні варіанти відпочинку для балансу

У мене є шпаргалка, яку я зробила для себе ще три роки тому і регулярно її доповнюю новими ідеями «100+ способів зарядити свої внутрішні батарейки». Це 100 різних активностей, які я можу робити щодня або раз на тиждень чи час від часу, щоб додавати собі ресурсу. 

Ця шпаргалка мене дуже виручає, бо якщо мої внутрішні батарейки раптом зовсім розряджені, мені не треба щось вигадувати. Я просто відкриваю цей список і вибираю те, що мені хочеться зробити саме зараз. 

Люблю займатися спортом, прогулянки з собакою, медитацію

Оскільки я не тільки людина-список, а ще й людина-система, то планую різні активності не лише на різні періоди, а й окремо те, що наповнює моє тіло, мій розум, що наповнює душу і дух. 

Наприклад, для тіла дуже добре працює спорт (навіть кілька присідань з гантельками чи легка розминка), масаж тіла, сауна.

Звісно, спорт з моєю улюбленою собакою — це завжди хороше рішення. Знайомтесь, це моя Ґрета, найняшніше кане-корсо у світі.

Ілона Лесько з Intellias: усюди гуляю з улюбленою Ґретою

Для розуму — почитати книжку, порозв'язувати головоломки, пограти у настільні ігри.

Все, що для душі, то це переважно різна творчість. Мене дуже наповнює малювання, подорожі за кордон або Україною — видертись на якусь гору в Карпатах або поганяти на байку.

А для підтримання духу — побути з собою наодинці, медитація, волонтерство.

Використовую фрирайтинг для підтримки балансу

Відповідаючи на запитання, куди я зливаю свою енергію, то це переважно стан, який я називаю хрінь. Це, коли працює, думаєш про відпочинок, а коли відпочиваєш, думаєш про роботу. По суті, ти у цей момент і не працюєш нормально, і не відпочиваєш. Або коли у голові такий рій думок, що вона просто йде обертом. 

У таких випадках я беру блокнот і ручку і починаю виписуватися на папір. Ця техніка називається фрирайтинг. Пів години просто писати, писати, писати усе, що спадає на думку. І навіть якщо не знаєте, про що писати, то так і пишете: «Я не знаю, про що писати». Після такої вправи думки яснішають, з'являється додаткова енергія.

Дозволяю собі сумувати та не ставити високих цілей

Раджу інколи дозволяти собі сумувати, мати поганий настрій і практикувати нічогонероблення. Іноді варто від себе просто відчепитися і дати волю справжнім емоціям. Без перфекціонізму, досягаторства та успішного успіху. 

На початку цього року я вперше не ставила собі захмарних цілей, які, мабуть, варто було б досягти, але душа якось зовсім не лежить: прокидатися о 6-й ранку, бігати по 5 км, робити зарядку для очей чи пройти енну кількість нових курсів. Цього року у фокусі менше речей і справ. Залишилося тільки те, що збігається з моїми цінностями. Те, чого саме я насправді хочу. І від цього якось дуже додається енергії. 

Усе вищеописане допомагає мені боротися зі стресом. Якщо ж ви відчуваєте, що не можете досягти цього самостійно або втрачаєте свій фокус, варто заручитися підтримкою психотерапевта чи коуча, залежно від вашого запиту.

 

 

 

 

 

 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі