Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Повітряна тривога у школі: Ajax Systems розробив систему автоматичного сповіщення

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
28 вересня 2022 7 хвилин читання

Компанія Ajax Systems запропонувала українським освітянам сучасне рішення, яке допоможе своєчасно попереджати дітей та дорослих про небезпеку. Бездротову систему сповіщення про повітряні тривоги вже встановили та протестували у Київській гімназії №287. SPEKA розповідає, як нову технологію зустріли діти та скільки шкіл зможуть отримати розробку компанії Ajax.

Як усе починалося

На початку повномасштабної війни Ajax Systems стала співрозробником мобільного застосунку «Повітряна тривога», розповів директор з маркетингу компанії Валентин Гриценко. «Це було унікальне рішення, яке розробили за короткий проміжок часу. Воно швидко поширилося, зокрема, за підтримки Мінцифри. Натепер програма вже має 11 млн завантажень», — розповів Гриценко.

Навесні  постала нова проблема: не на всій території України працювали сирени. Під час деокупації територій виявилося, що певні системи сповіщення про військові тривоги були зруйновані. Тож компанія Ajax вирішила розробити систему автоматичного сповіщення для попередження на великих об'єктах,  зокрема у школах та на підприємствах.

«Рішення, реалізоване у застосунку „Повітряна тривога, наша компанія інтегрувала з наявними системами безпеки. Це дало змогу швидко розгортати систему автоматичного сповіщення на об'єктах», — акцентував Гриценко.

Перша школа та перші тестування

Київська гімназія №287 стала першим майданчиком, де протестували інноваційну систему автоматичного сповіщення про повітряні тривоги. Обладнання встановили 23 вересня. Монтаж тривав приблизно три години. Це дуже швидко, якщо врахувати, що загальна площа школи 9 тис. кв. м. 

Загалом встановили 12 датчиків — 3 зовнішні, 9 внутрішніх. Центральний датчик приєднаний до системи живлення, решта бездротові. 

Як працює система

Підписуйтеся на наші соцмережі

За словами Валентина Гриценка, все працює через сервер. Тобто інформація про повітряну небезпеку надходить від сил ППО у компанію Ajax. Черговий активує фізичну кнопку та використовує окремий інтерфейс. Тому люди чують сигнали на вулиці, дані також надходять на мобільний застосунок. 

Перші тестування системи провели 23 вересня о 17.00, повідомив директор Київської гімназії №287 Євген Сидоркін. На той час дітей у школі не було. Перевіряли саме рівень гучності та периметр, який може охопити одна сирена. Для розуміння: одна сирена покриває звуком 1000 кв. м, а максимальний рівень гучності становить 113 децибел. 

«Мені здалося, що гучність була зависокою. Ми виставили на мінімум», — додав директор гімназії

Як відреагували діти на сирени

26 вересня у школі розпочався звичний навчальний процес, тому діти змогли особисто протестувати систему автоматичного попередження про повітряні тривоги. За словами директора гімназії, сповіщення було миттєве: «Було навіть швидше, ніж на мобільному застосунку „Повітряна тривога. Спочатку сирена пролунала у школі, а потім на мобільному застосунку прийшло сповіщення, що зараз повітряна тривога у Києві». 

Як же реагували діти? Піл час сирен всі учні рефлекторно зрозуміли, що їм треба робити та як діяти. «Діти все сприйняли адекватно, тому що ми живемо за таких умов, коли декілька разів на день спускаємося до бомбосховища», — додав  Сидоркін.

Тестування сирен у гімназії показало, що треба підкорегувати деякі налаштування у системі Ajax. 

По-перше, вирішили збільшити гучність сирен. Річ у тім, що вчителі спочатку не врахували, що діти люблять грати та шуміти, тому можуть не чути попередження.

По-друге, вирішили збільшити тривалість повітряної тривоги. Це необхідно для того, щоб діти точно почули сигнали сирен та встигли прийти у безпечне місце. 

«Сигнал тривав хвилину, тепер — дві хвилини. Також дуже добре, що є візуальний сигнал у вигляді червоного світла — діти бачать роботу сирен», — наголосив Євген Сидоркін.

Загалом у гімназії задоволені результатами тестування, адже навчальний процес можна налагодити з урахуванням викликів війни. Тепер діти зможуть завжди помітити звуки сирени не тільки у приміщеннях, а й на вулиці. Це допоможе максимально захистити школярів від повітряної небезпеки. Також сигнали тривоги зможуть чути мешканці сусідніх будинків. Це також плюс, бо системи міської тривоги у цьому місці майже не чути.

Важливо наголосити, що система автоматичного сповіщення зможе працювати за складних умов, тому що датчики витримують температурні навантаження у діапазоні від мінус 25 до плюс 50 градусів. Крім того, обладнання враховує можливості відключення електропостачання, тому зможе функціонувати до 15 годин в автономному режимі.  

Плани, вартість, оцінки безпеки

Встановлення системи повітряної тривоги обійшлося гімназії десь у 35 тис. грн. Вартість рішення від Ajax може бути різною, ціна залежить, зокрема, від площі об'єкта. Освітяни можуть залучити різні джерела фінансування: бюджетні кошти, гранти, донори. 

В Ajax кажуть, що сьогодні до інноваційного рішення автоматичного сповіщення можна підключити 400 шкіл по всій Україні, адже вони обладнані системами компанії. «Дедалі більше шкіл зацікавлені встановити наші системи, маємо вже 300 заявок. Але це лише заявки від освіти», — додав Валентин Гриценко.

А в ДСНС кажуть, що підтримують ініціативу закладів освіти щодо обладнання системами автоматизованого сповіщення про загрози.

«Натепер є дуже багато об'єктів на території України, де таких систем немає. Або об'єкти розташовані далеко від систем місцевого сповіщення. Тому добре, що є така ініціатива та бажання монтувати», — сказав представник ДСНС Валерій Коваленко.  

За його словами, зараз відсутні норми проєктування цих систем, але як компонент система автоматизованого сповіщення має право на життя. Водночас відповідні законодавчі акти вже розробляють. 

В Ajax вважають, що українське законодавство буде адаптоване під нові рішення, адже це світовий досвід. «Ми як компанія, що працює на багатьох закордонних ринках, звикли, що спочатку йдуть технології, а потім вже адаптується законодавство», — сказав Гриценко.

До речі, інноваційним рішенням компанії Ajax Systems вже зацікавилися за кордоном, зокрема, у Польщі. Тому, можливо, системи автоматизованого сповіщення повітряної тривоги будуть впроваджувати і в інших країнах.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ajax інтегрував у свої системи розумні замки Yale

Олеся Дерзська 2 липня 2024 13:48

Кіпр заборонить мобільні у школах

Владислав Паливода 20 червня 2024 09:32

У Кривому Розі з'явилися школи в укриттях

Владислав Паливода 11 червня 2024 11:22

Школярі на півдні України навчатимуться в цифрових освітніх центрах від ЮНІСЕФ

Кіра Іванова 28 травня 2024 16:51

Ajax Systems виграла відзнаку Red Dot за дизайн кількох продуктів

Вікторія Рудзінська 13 травня 2024 16:17