Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як заохотити українських школярів вивчати математику

Сергій Токарєв
Сергій Токарєв Засновник Roosh
23 вересня 2024 6 хвилин читання

Математика недооцінена у нашому світі. І я кажу це як людина, що понад 20 років працює у технологічній сфері. 

Існує упередження, що математика, необхідна для «звичайних» людей, закінчується на базовому складати-множити. А все, що йде далі, абсолютно неприкладна річ. Хто взагалі користується логарифмами, крім вчителів математики чи надрозумних вчених? 

Але саме математика лежить в основі всіх технологій: вона необхідна для того, щоб написати код, і для того, щоб вивести на орбіту Землі супутник. І навіть для тих речей, з якими кожен з нас стикається щодня. Здавалося б, що може бути далі від математики, ніж загуглити рецепт панкейків? Та алгоритми пошуку використовують теорію ймовірності, статистику і лінійну алгебру, аби визначити, в якому порядку видавати вам кулінарні сайти. 

Ця проблема з’явилась не сьогодні 

Навчаючись в школі, я і сам не був великим фанатом математики. А нещодавно син спитав мене, як змайструвати корабель, аби він не потонув. І якщо закон Архімеда я пригадав, то пояснити синові, як провести всі необхідні розрахунки, не зміг. Упевнений, що я не один такий. 

Попри те що математика використовується навіть для написання мелодій, у шкільній програмі вона подається абсолютно відокремленою від світу довкола. Учні не розуміють цінність цих знань і те, що вони мають відображення у житті. А ще, згідно з одним з досліджень Оксфордського університету, вивчення математики допомагає людському мозку розвиватися: краще вирішувати життєві проблеми, запам’ятовувати, аналізувати. 

Звісно, ситуація з вивченням математики в Україні погіршилась протягом останніх років. У 2020 році через пандемію коронавірусу діти перейшли на дистанційне навчання, якість якого є значно нижчою, ніж в очного. А згодом з’явилися нові виклики повномасштабного вторгнення. Освітній процес став ще більш уривчастим: то дітям необхідно спускатися в укриття через обстріли, то вкотре скасовуються уроки через блекаути. Багато дітей були змушені переїхати, і це додало ще більше стресу, ще більше перешкод для навчання. 

У ЮНІСЕФ зазначають, що майже 45% вчителів в Україні говорять про погіршення знань учнів з математики. Зокрема, на це впливає те, що лише третина учнів 1-9 класів отримують повноцінну офлайн-освіту. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як покращити ситуацію? 

Працювати з вчителями математики. Адже це люди, які володіють знаннями, на яких тримається світ довкола. Річ лише в тому, що вони не завжди знають, як цікаво та ефективно доносити інформацію до учнів. 

Спираючись на свій досвід батьківства та залученості до освітніх проєктів, я б виокремив кілька рішень, які допоможуть підняти рівень викладання математики в українських школах. 

Створити простір для обміну досвідом

Важливо створювати майданчики та проєкти, які допоможуть вчителям математики ділитися успішними методиками викладання та інструментами, що дозволяють ефективно залучити учнів в освітній процес. 

Хочу відзначити, що в Україні повільно з’являються подібні ініціативи. Наприклад, цьогоріч освітній проєкт STEM is FEM запустив першу в Україні STEM-екосистему. Однією з її складових є платформа для вчителів, де вони можуть спілкуватися, брати участь у тренінгах та освітніх курсах, а також отримувати менторську допомогу.  

Організувати спілкування з іноземними колегами

Україна — не перша країна, яка стикнулась з проблемою викладання математики у школах і вирішила це змінити. 

Так, Сінгапур розробив власну програму математики, для якої у світі навіть з’явилась окрема назва — Singapore Math. З середини 90-х сінгапурські школярі регулярно перемагають на міжнародних математичних конкурсах. А у міжнародних дослідженнях якості освіти PISA та TIMSS Сінгапур постійно є одним з лідерів. 

Як країна цього досягла? Усе просто: мінімум теорії, максимум практики. Сінгапурські школярі рухаються, малюють, дивляться відео та спостерігають за світом довкола — і лише наприкінці уроку займаються вивченням правил та формул. Якщо тема уроку кола, то діти працюють з обручами, якщо графіки — досліджують якесь явище і, спираючись на його результати, малюють графіки. Спочатку реальне — потім абстрактне. 

Україні є чого навчитися — як в іноземних освітніх систем, так і в окремих незалежних проєктів. Тож треба створити простір для цього діалогу, аби освітяни могли дізнатися про чужий досвід та імплементувати той, який найкраще ляже у реалії країни. 

Посилити фінансування сфери освіти

Сфери, в які не вкладають кошти, не розвиваються. А це означає, що потрібно залучати інвестиції, аби створювати майданчики співпраці та освітні проєкти. Також необхідно працювати над тим, аби забезпечити українських вчителів всіма необхідними гаджетами та інструментами для якісного навчання. Ніхто не знає, коли завершиться війна, тож потрібно вже зараз робити максимум, аби покращити освітній процес офлайн. 

Зробити професію вчителя математики престижною

Необхідно працювати над популяризацією роботи освітян. Знімати документальні фільми про те, як вони навчають в умовах повномасштабної війни. Створювати конкурси та премії, аби відзначати найкращих освітян, які розробляють унікальну методику та чиї діти досягають математичних успіхів. Запрошувати викладачів до панельних дискусій, аби вони розказали, як працювати з молоддю, як заволодіти її увагою. 

Звісно, це великий обсяг робіт. Але математика — це те, що лежить в основі розвитку багатьох галузей. Саме тому вже сьогодні слід об’єднати зусилля держави та бізнесу, аби виховати дітей, які змінять цей світ. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як дівчатам захистити себе онлайн: стартує освітня програма з кібербезпеки

Павло Бартос 27 листопада 2024 18:10

Штучний інтелект розв’язує лише 2% складних математичних задач

Павло Бартос 20 листопада 2024 15:59

Українки змінюють STEM: як пройшов форум «Разом заради змін» на Web Summit 2024

Павло Бартос 15 листопада 2024 13:48

Коли кар’єра — це більше ніж робота: як соціальні проєкти надихають на нові вершини

Екосистема STEMisFEM 8 листопада 2024 12:05

Як організувати урбаністичний воркшоп: крок за кроком до змін у місті

Екосистема STEMisFEM 21 жовтня 2024 12:30