Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Космічний рік. Головні місії, експедиції та відкриття космосу у 2022 році

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
28 грудня 2022 7 хвилин читання

Цього року українцям потрібно було спостерігати за небом з інших причин. Тому SPEKA підготувала дайджест головних подій року, які стосуються космосу

Місія Artemis I на Місяць та запуск найпотужнішої ракети NASA SLS

Головним досягненням NASA та США стало повернення програми з освоєння Місяця. 

Artemis I — перша з низки космічних місій, кінцевою метою яких є створення умов для довгострокового перебування людей на Місяці. Основна мета Artemis I — демонстрація роботи систем корабля Orion та забезпечення успішного запуску, приземлення та повернення на Землю перед першим пілотованим польотом у межах місії Artemis II.

Запуск корабля Orion на Місяць мав відбутися 29 вересня, а його переносили кілька разів. І врешті 16 листопада мегаракета вагою 2600 тонн і висотою як статуя Свободи нарешті полетіла.

Запуск ракети SLS 16 листопада. Фото: NASA Запуск ракети SLS 16 листопада. Фото: NASA

Цей політ — підготовка до першого за ціле покоління польоту на Місяць з екіпажем на борту. Востаннє нога людини ставала на Місяць у 1972 році у межах місії «Аполлон-17».

Хоча розробку SLS критикували як надто дорогу, (за останнє десятиліття на розроблення пішли $23 млрд), місія була успішною. Капсула Orion завершила обліт Місяця, надіслала нові фото супутника та успішно приземлилася у Тихому океані. 

SPEKA раніше писала про плани США колонізувати Місяць та космічний простір довкола нього, а також як люди вже забруднюють поверхню супутника

Запуск телескопа Джеймса Вебба

Новий зоряний космічний телескоп NASA став найкращим науковим проривом 2022 року. 

Після численних невдач, 20 років розроблень, величезної ціни у $10 млрд і небезпечної подорожі довжиною 1,5 млн км новий космічний телескоп «Джеймс Вебб» нарешті відкрив своє золоте інфрачервоне око і дав нам можливість побачити наш Всесвіт.

Телескоп «Джеймс Вебб». Фото: NASA Телескоп «Джеймс Вебб». Фото: NASA

Під час польоту телескоп поступово розгортав складчасту конструкцію, а після прибуття відкалібрував інструменти й охолодив до наднизьких температур. За кілька днів після налагодження зв'язку наприкінці червня 2022 року дослідники почали відкривати тисячі нових галактик, більш далеких і давніх, ніж будь-які раніше задокументовані, деякі, можливо, на 150 млн років старші за найстарішу, визначену «Габблом».

Підписуйтеся на наші соцмережі

12 липня людство побачило перші дивовижні фотографії, зроблені телескопом, якість і чіткість яких навіть перевершила очікування інженерів. Астрономи очікують, що «Джеймс Вебб» почне золотий вік у нашому розумінні космосу, показавши детальні фотографії об'єктів, віддалених на мільярди світлових років.

Місія DART: вчені відфутболили небезпечний астероїд

Цього року NASA випробувала «космічну зброю», спрямовану на порятунок людства. Місія DART мала на меті перевірити можливість зміни траєкторії астероїда для захисту Землі від зіткнення з ним. 

Космічний корабель NASA під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test) 26 вересня зіткнувся з невеликим супутником астероїда 65803 Didymos — астероїдом розміром з футбольний стадіон, розташованим приблизно за 10 млн км від нашої планети. Вартість проєкту становила $330 млн, а зіткнення транслювали у реальному часі. 

DART врізався у астероїд зі швидкістю 23,7 тис. км/год. Внаслідок удару швидкість польоту астероїда зменшилася лише на 0,4 мм/c. Однак через це його оберт довкола орбіти запізнився на 32 хвилини, що було б цілком достатньо для Землі, якби загроза була реальною. Це перший випадок в історії, коли людство навмисно змінило рух небесного тіла.  

Схема зміни траєкторії орбіти астероїда внаслідок удару апарата DART Схема зміни траєкторії орбіти астероїда внаслідок удару апарата DART

Натепер астрономам невідомо про астероїди, які могли б зіткнутися з нашою планетою. Проте вчені уважно стежать за 30 тис. великих об'єктів у Сонячній системі. 

Перша фотографія чорної діри у центрі Чумацького Шляху

У центрі Чумацького Шляху розташована гігантська чорна діра, і астрономи вперше змогли її побачити. Завдяки потужності восьми підключених радіотарілок з усього світу телескоп Event Horizon зробив знімок тіні надмасивної чорної діри, відомої як Стрілець A*. Сотні вчених із 80 установ по всьому світу працювали разом, щоб зібрати, обробити, об'єднати фрагменти даних та створити загальну картину.

Перше в історії зображення Стрільця A* — чорної діри, розташованої у центрі Чумацького Шляху. Джерело: EHT Collaboration Перше в історії зображення Стрільця A* — чорної діри, розташованої у центрі Чумацького Шляху. Джерело: EHT Collaboration
Три роки тому будь-яке зображення чорної діри було лише інтерпретацією художника або комп'ютерною моделлю. Тепер у вчених є реальна фотографія справжнього об'єкта розміром 43 млн км 

Фото доволі розмите, але вчені планують вдосконалити свою технологію, щоб зробити зображення чорної діри чіткішим.

Китай завершує будівництво космічної станції Tiangong

У жовтні Китай завершив будівництво власної космічної станції «Тяньгун». Це космічна лабораторія, де вчені проводитимуть дослідження в умовах мікрогравітації, як астронавти на Міжнародній космічній станції. Китайське слово «Тяньгун» означає «небесний палац».

Рендер Китайської космічної станції Рендер Китайської космічної станції

Але не минулося без проблем. У листопаді цього року після запуску ракети Long March 5B на Землю упав відпрацьований прискорювач. Причому це вже четвертий випадок, інші уламки впали у Тихий океан на території інших країн, зокрема Філіппін.

Екзопланети-океани та органічні сполуки на Марсі

Також цей рік був багатий на непрямі докази життя на інших планетах. NASA опублікувала результати дослідження піску, зібраного ровером Curiosity у марсіанських дюнах Багнольда. Вчені припускають, що на дні кратера колись була водойма, про що свідчить рельєф, схожий на дельти земних озер та річок.

Ровер Curiosity виявив у піску сліди аміаку, а також органічної сполуки — бензойної кислоти. Знахідка підкріплює гіпотезу про те, що у далекому минулому на Марсі існувало мікробне життя.

А дослідники з Монреаля знайшли докази того, що дві екзопланети є «водними світами». Ці світи розташовані на відстані 218 світлових років від нас у сузір'ї Ліри та не схожі на жодну планету Сонячної системи.

Візуалізація, яка показує поперечний переріз Землі (ліворуч) і екзопланети Kepler-138 d (праворуч). Зображення: Benoit Gougeon (University of Montreal) Візуалізація, яка показує поперечний переріз Землі (ліворуч) і екзопланети Kepler-138 d (праворуч). Зображення: Benoit Gougeon (University of Montreal)

Вода не була безпосередньо виявлена на Kepler-138 c і d, але, порівнюючи розміри та масу планет з моделями, астрономи дійшли висновку, що значна частина їхнього об'єму, до половини, має складатися з матеріалів, які легші за камінь, але важчі за водень або гелій. Тож імовірно це вода.

Дослідники попереджають, що планети можуть не мати океанів, подібних до земних, безпосередньо на поверхні. Річ у тім, що температура в атмосфері Kepler-138 d вище точки кипіння води, тому, ймовірно, на планеті буде густа щільна атмосфера, яка складається з пари. Тільки під цією паровою атмосферою потенційно може бути рідка вода під високим тиском.

 

 

 

 

 

 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Магнітне поле Марсу могло з’явитися раніше, ніж вважали вчені

Вікторія Рудзінська 5 годин тому

Під поверхнею супутника Урану може ховатися океан

Дмитро Мухін 2 листопада 2024 20:07

В Україні протестували технологію керування протезом та віддаленого управління дроном — відео

Владислав Паливода 1 листопада 2024 08:08

Марсохід NASA виявив загадкові червоні та зелені камені на червоній планеті

Вікторія Рудзінська 1 листопада 2024 07:08

Фоторепортаж з Марса: Perseverance показав мальовничий краєвид Марса

Вікторія Рудзінська 30 жовтня 2024 08:51