Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сьогодні корабель NASA спробує збити з курсу астероїд. Що відомо про місію DART

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
26 вересня 2022 6 хвилин читання

Сьогодні, 26 вересня, космічний корабель NASA під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test) зіткнеться з невеликим супутником астероїда 65803 Didymos. Таким чином вчені намагаються знизити його швидкість. Цей метеорит не загрожує Землі, тож місія буде «тестовою». Однак це перша спроба людства захиститися від справді небезпечних астероїдів. Sky at night докладно проаналізували місію та проблеми астероїдів, а SPEKA розповідає найважливіше. 

Чому NASA відряджає DART

Земля стикалася з наслідками падіння астероїда від початку свого існування. Лише 50 тис. років тому невеликий астероїд врізався в Аризону, США, залишивши кратер завширшки 1,2 км. Якби схожий удар відбувся сьогодні, це була б катастрофа планетарного масштабу. 

Тому NASA випробує технологію, яка допоможе змінити курс астероїда. Зробити це планують, «вистріливши» у нього півтонним космічним кораблем DART. 

У 1898 році вчені відкрили 433 Ерос — перший відомий астероїд, який перетнув орбіту Марса. Сьогодні відомо про понад 2,2 тис. потенційно небезпечних астероїдів: об'єктів діаметром понад 140 м, які можуть наблизитися до нашої планети на відстань до 7,5 млн км. Менших ще більше. Космічні камені завширшки 10-20 м регулярно пролітають у межах орбіти Місяця або вибухають в атмосфері. 

Астероїд, який має 100 м у діаметрі, здатен знищити велике місто. Такі об'єкти стикаються із Землею у середньому раз на 5 тис. років. Ймовірність зіткнення з більшим астероїдом, діаметром до 400 м, — раз на 100 тис. років, але такий обʼєкт може знищити територію розміром з Францію. 

Щоб запобігти катастрофі, небезпечний астероїд потрібно знайти у космосі якомога раніше. 

Що таке DART?

Хоча астрономи постійно відкривають нові навколоземні об'єкти, програми для знешкодження загрози з космосу немає. Вчені навіть не знають, якою буде найкраща стратегія, хоча техніка «кінетичного удару» виглядає відносно простим, ефективним і дешевим рішенням. Яке, втім, ще ніхто ніколи не випробовував. 

DART — космічний корабель вагою 360 кг, розміром приблизно як машина для гольфу. Він навмисно вріжеться у невеликий астероїд зі швидкістю 6,6 км/с. DART доволі простий за мірками космічних кораблів. Він оснащений лише іонним двигуном, датчиками Сонця, зоряним трекером, простими радіоантенами для зв'язку із Землею та камерою. Енергія забезпечується двома розсувними сонячними батареями.

Мета місії DART

Мета космічного корабля — штовхнути астероїд Діморфос, який має діаметр приблизно 160 м. Він перебуває на орбіті навколо астероїда Дідімос (з грецької —близнюки), який майже у п'ять разів більший і має діаметр 780 м. Його еліптична орбіта навколо Сонця переміщує його від головного поясу астероїдів до межі орбіти Землі та назад кожні 2,11 року.

Розмір астероїда Дідімоса і його супутника Діморфоса. Credit: NASA / Johns Hopkins APL Розмір астероїда Дідімоса і його супутника Діморфоса. Credit: NASA / Johns Hopkins APL

 Діморфос обертається довкола астероїда зі швидкістю приблизно 0,2 м/с, що можна порівняти зі швидкістю ходьби черепахи. Удар космічного корабля DART змінить цю швидкість менш ніж на міліметр на секунду (зрештою, вразити астероїд вагою 5 млрд кг космічним кораблем вагою 500 кг — це все одно що кинути горошину перцю в черепаху), але це має змінити орбітальний період Місяця приблизно на 10 хвилин — достатньо, щоб можна було виміряти із Землі. 

Схема ймовірних наслідків удару астероїда. Credit: NASA/Johns Hopkins APL Схема ймовірних наслідків удару астероїда. Credit: NASA/Johns Hopkins APL

Чи буде успішною місія DART?

Насправді вчені заявляють, що «просто не мають уявлення про результат». Адже все дуже залежить від внутрішньої структури мішені — тверде тіло буде реагувати інакше, ніж відносно пухка «купа щебеню». У момент зіткнення астероїди будуть знаходитися на відстані приблизно 11 млн км від Землі, тому ми не зможемо нічого побачити неозброєним оком. 

Але окрім DART із камерами, NASA замовила у фірми Argotec «CubeSat» —  крихітний супутник, оснащений камерою, яка передасть на Землю зображення удару.

Він матиме приблизно таку ж швидкість, як і DART. Пролітаючи повз, він не зможе детально вивчити наслідки зіткнення. Це буде завданням місії Hera, яка має бути запущена в жовтні 2024 року і дістанеться супутника у 2026-му. Спостереження за кратером, створеним DART, розкажуть вченим багато про внутрішню структуру та склад астероїда.

Чи зможе DART врятувати людство?

Емі Майнзер, дослідник планет з Університету Аризони, каже, що все залежить від особливостей такої події. Наприклад, якщо завтра виявлять навколоземний астероїд, який зіткнеться з Землею у 2070 році, то це дає нам багато часу, щоб підготуватися.  Достатньо буде невеликої зміни швидкості, щоб змінити його курс, і до того часу, коли він перетне орбіту Землі, планета більше не буде на його шляху.

Тому основне завдання — виявляти об'єкти за кілька років або десятиліть наперед. Фахівці Ліверморської національної лабораторії (США) розробили набагато потужніший «кінетичний ударний елемент» під назвою HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). Він має довжину 9 м і вагу майже 9 тонн. З достатнім часом попередження, він може успішно відхилити об'єкт діаметром 500 м, як-от Бенну — астероїд, який має невеликий шанс зіткнутися з Землею 25 вересня 2135 року. 

Крім того, його можна використати, щоб скинути 30-метровий об'єкт із шляху, якщо його виявили лише за кілька тижнів до удару.

Чи прямують до Землі великі астероїди?

Наразі астрономи не знають жодного значного астероїда, який вдарить по нас у найближчі кілька століть. Але більшість із приблизно 15 тис. потенційно небезпечних об'єктів (розміром понад 140 м) досі не виявлені, а космічних каменів діаметром 50 м набагато більше.

У Чилі наприкінці 2023 року запрацює обсерваторія, однією із завдань якої є картографування астероїдів. Тоді кількість нових відкриттів різко зросте, і ймовірно, що незабаром там помітять один, що прямує до нас. Тоді досвід DART може знадобитися.  

 

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

До марсіанського вертольота Ingenuity «причепився» непізнаний об'єкт

Вадим Добровольський 17 годин тому

Телескоп Джеймса Вебба сфотографував галактику краще, ніж «Габбл»

Олександр Тартачний 2 жовтня 2022 12:10

Шкідлива робота: космічні польоти підвищують ризик розвитку раку та серцевих захворювань

Наталія Миронова 1 жовтня 2022 12:52

Firefly Aerospace здійснила орбітальний запуск ракети Alpha

Вадим Добровольський 1 жовтня 2022 11:05

Космічний телескоп James Webb виявив галактику, в якій можуть бути перші зірки Всесвіту

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 08:53