Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

NASA втратила звʼязок з кораблем Orion. Чому державні космічні місії дорогі і неефективні — The Economist

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 листопада 2022 4 хвилин читання

Після численних спроб місія «Артеміда І» нарешті стартувала, але проблеми продовжуються: на восьмий день польоту космічний корабель Orion перестав виходити на зв'язок. Втрата звʼязку тривала 49 хвилин, причина збою поки що невідома. 

Це далеко не перша проблема, з якою зіткнулася місія Artemis I. The Economist проаналізував, чому замість фінансування місій на зразок Artemis I запуск людей у космос слід залишити приватним компаніям. SPEKA переклала ключове.

Як SLS нарешті полетіла у космос

16 листопада NASA успішно запустила місію Artemis 1 до Місяця. Ракета Space Launch System (SLS) та корабель Orion злетіли о 8:47 за київським часом з космічного центру Кеннеді. 

Історія Artemis I почалася у 2012 році, хоча тоді її офіційно називали Exploration Mission-1. Це буде перший політ у межах місії Artemis, під час якого випробують ракету Space Launch System (SLS) та космічний корабель Orion.

SLS є наступником програми Space Shuttle та спадкоємцем легендарної ракети Saturn V, яка доставила астронавтів на Місяць.

У своїй новій книзі «The Crux: How Leaders Become Strategists» професор та бізнес-стратег Ричард Румельт розповів про марнотратство та неузгодженість попередньої програми NASA Space Shuttle. Він прямо звинувачує у цьому Конгрес.

На думку Economist, нова програма таке саме даремне витрачання грошей, та ще й політично мотивоване. Результатом колосальних витрат стала величезна ракета, характеристики якої приватні компанії перевершать уже згодом, але винні в тому не інженери NASA, а замовник — Конгрес США. 

Програму Space Shuttle скасували у 2004-му. Наступного року NASA оголосила про нову програму Constellation. Її завданнями було завершити будівництво Міжнародної космічної станції та відправити людей на Місяць до 2020 року, а згодом і на Марс. До 2010-го витрати на Constellation настільки зросли, що тодішній президент Барак Обама вирішив її скасувати.

Однак контракти на розроблення програми вже роздали різним аерокосмічним компаніям, а також деяким інститутам NASA. Лорі Гарвер, колишня чиновниця NASA, вважає, що програму SLS створили у 2010 році, щоб забезпечити виконання контрактів за програмою Constellation.

За останнє десятиліття на розроблення SLS пішли $23 млрд з кишень американських платників податків. Тим часом приватні космічні компанії розквітли як ніколи. SpaceX Ілона Маска показала, що можна будувати багаторазові ракети, які можуть відправляти астронавтів і вантаж у космос приблизно за $50 млн за запуск, що набагато менше, ніж прогнозовані $2 млрд (або більше) за кожну поїздку на борту SLS.

Протягом наступних шести місяців SpaceX виведе на орбіту свою Starship. Це найбільша ракета компанії, яка зможе перевозити у космос такі ж корисні вантажі, як SLS. За підрахунками Маска, запуск коштуватиме кілька мільйонів доларів. На тлі таких конкурентів, як SpaceX Ілона Маска та Blue Origin Джеффа Безоса, незрозуміло, навіщо взагалі потрібен SLS. 

Державні контракти — поганий спосіб просування технологій. Якби Конгрес справді піклувався про космічну науку, цю ракетну програму скасували б. Натомість NASA було б краще зосередитися на наукових дослідженнях, створенні технологій для космічних місій, пошуку кращих способів виявлення та моніторингу глобальних загроз, зокрема зміни клімату. Навіть незначна частка з $23 млрд, витрачених на SLS, могла б докорінно змінити ситуацію у цих сферах. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Falcon 9 SpaceX виведе на орбіту ще 21 супутник Starlink: де та коли дивитися запуск

Юлія Мирська 17 годин тому

FAA пропонує правило для зменшення космічного сміття на навколоземній орбіті

Юлія Мирська 22 вересня 2023 13:51

У жовтні відбудеться кільцеподібне сонячне затемнення: коли і де спостерігати

Юлія Мирська 22 вересня 2023 07:48

Федеральна комісія зв’язку США схвалила нові компактні антени Starlink

Артем Житкевич 21 вересня 2023 19:38

На Сонці стався потужний спалах — відео

Юлія Мирська 21 вересня 2023 12:16