Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
16 листопада 2022 5 хвилин читання

І все ж таки вона полетіла! Маршрут, корабель, вікна для запуску — все, що треба знати про місію Artemis I

Artemis I нарешті полетіла! 16 листопада NASA успішно запустила місію Artemis 1 до Місяця. Ракета Space Launch System (SLS) та корабель Orion злетіли о 8:47 за київським часом з космічного центру Кеннеді. SPEKA зібрала все, що ви хотіли знати (чи ні) про цю подію, але не знали, де почитати. Звісно, що у нас! 

Запуск корабля Orion на Місяць у межах місії Artemis I мав відбутися ще 29 вересня о 15:30 за київським часом.

Цей політ — підготовка до першого за ціле покоління польоту на Місяць з екіпажем на борту. 

Востаннє нога людини ставала на Місяць у 1972 році у межах місії «Аполлон-17». Тоді американський астронавт Юджин Сернан останнім піднявся на корабель, залишивши на поверхні Місяця ініціали своєї доньки. 

Artemis I — перша з низки космічних місій, кінцевою метою яких є створення умов для довгострокового перебування людей на Місяці. 

Основна мета Artemis I — демонстрація роботи систем корабля Orion та забезпечення успішного запуску, приземлення та повернення на Землю перед першим пілотованим польотом у межах місії Artemis II.

Корабель Orion поверне людей на Місяць

Orion — дослідницький космічний корабель, який має доставити астронавтів у космос, за потреби забезпечити аварійне скасування місії та безпечне повернення екіпажу на Землю. Запуск Orion відбувся з модернізованого космодрому NASA у Космічному центрі Кеннеді у Флориді за допомогою ракети Space Launch System. 

Запуск Orion відбувся без екіпажу на борту, адже цей політ має на меті продемонструвати, чи здатен корабель витримати навантаження і гарантувати життя астронавтам. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Політ Orion без екіпажу за межі Місяця триватиме приблизно шість тижнів. Цей політ стане тестом на витривалість для корабля та його систем, зокрема системи життєзабезпечення. 

Наступні місії «Артеміди», починаючи з Artemis II, відбуватимуться вже з екіпажем на борту. 

За Orion можна стежити у Twitter. А подивитися фото з історичного запуску можна тут.

Початок місії Artemis

Історія Artemis I почалася у 2012 році, хоча тоді її офіційною назвою була Exploration Mission-1. Це буде перший політ у межах місії Artemis, під час якого випробують ракету Space Launch System (SLS) та космічний корабель Orion.

Спочатку запуск SLS планували на 2017 рік, але через низку затримок його зрештою посунули на шість років — на 29 серпня 2022-го. Втім реальний запуск відбувся тільки на півтора місяці пізніше, 16 листопада 2022 року. 

Чому Artemis I не стартувала 29 серпня

29 серпня старт Artemis I скасували лише за годину до запланованого запуску. Спочатку проблеми виникли із заправленням ракети, їх вдалося усунути. Але на цьому труднощі не закінчилися. 

Інженери помітили проблему з одним із чотирьох основних двигунів ракети SLS — RS-25, який розташований у нижній частині основного ступеня ракети. Двигун не кондиціонувався належним чином, і проблему не вдалося усунути вчасно. 

До цього блискавка влучила у стартовий майданчик ракети SLS. 

Маршрут Orion у межах Artemis I та повернення на Землю

Запуск ракети SLS та Orion відбувся зі стартового комплексу 39B на модернізованому космодромі NASA у Космічному центрі Кеннеді у Флориді. Ракета SLS призначена для місій за межами низької навколоземної орбіти, здатна доставляти екіпаж або вантажі на Місяць і за його межі. 

Коли космічний корабель вийде на навколоземну орбіту, він розгорне свої сонячні батареї, а проміжна ступінь кріогенного двигуна (ICPS) дасть Orion поштовх, необхідний для того, щоб залишити орбіту Землі та рухатися до Місяця. Orion відділиться від ICPS приблизно за дві години після запуску. 

Маршрут місії Artemis I, джерело — сайт NASA Маршрут місії Artemis I, джерело — сайт NASA

Подорож Orion до Місяця триватиме кілька днів, протягом яких інженери оцінять системи космічного корабля та за потреби відкоригують його траєкторію. Orion пролетить на висоті приблизно 100 км над поверхнею Місяця, а потім використає його силу тяжіння, щоб перейти на нову глибоку ретроградну або протилежну орбіту приблизно на 70 тис. км від Місяця, пояснюють у NASA.

Orion залишатиметься на цій орбіті приблизно шість днів, щоб зібрати дані та дозволити диспетчерам місії оцінити продуктивність корабля.

Під час зворотної подорожі до Землі Orion знову підійде ближче до поверхні Місяця, приблизно на 80 км. Він використає двигун європейського службового модуля у поєднанні з гравітацією Місяця для пришвидшення і почне рух назад до Землі. Orion увійде в атмосферу Землі зі швидкістю 11 км/с і нагріється до 2,76 тис. градусів. 

Загальна відстань, яку подолає Orion за шість тижнів місії, становитиме приблизно 2 млн км. 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA запустить гамма-телескоп COSI на ракеті SpaceX Falcon 9 у 2027 році

Вікторія Рудзінська 11 годин тому

SpaceX планує робити до 120 запусків на рік з космодрому у Флориді

Владислав Паливода 3 липня 2024 07:50

Lego створив цеглинки з метеоритного пилу

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 12:21

NASA та Boeing прояснюють ситуацію із затримкою повернення астронавтів Starliner

Вікторія Рудзінська 30 червня 2024 13:11

NASA скасувала вихід у відкритий космос на МКС через витік охолоджувальної рідини

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:00