Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Венчурні інвестиції у 2023: важке похмілля після гучної вечірки

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
26 грудня 2022 6 хвилин читання

Форс-мажори останніх декількох років зробили справу передбачення та аналітики невдячною, однак ми все одно залишаємося оптимістами. До вашої уваги прогноз на 2023 рік від Ніко Харчілави, керівника ICLUB в Україні.

Гроші у інвесторів є. Настрій — теж

Не зважаючи на глобальну кризу, венчурні фонди мають достатньо капіталу і не припиняють інвестиції. За третій квартал цього року тільки в Європі вони залучили €19,7 млрд, що відповідає рівню рекордного 2021, а глобальний баланс усіх фондів на сьогодні складає суттєві $200 млрд. При цьому кількість угод, розміри раундів та оцінки компаній знизилися і ця тенденція вірогідно продовжиться наступного року.

Істотно змінилася стратегія інвестування. Якщо раніше інвестори обирали зростання будь-якою ціною, зараз перевагу мають стартапи, які гарантують хоч і менший, але стабільний прибуток. Це відкриває гарні можливості для молодих компаній, які не можуть запропонувати всі гроші світу.

Після аномальних надприбутків і надвитрат у 2020 та 2021 інвестори дійсно пригальмували, однак це передбачуване падіння, а не систематична криза. Ми швидше повертаємося у звичний і помірний темп.

Інвестори роблять фокус на ранні стадії

Зараз домінують стартапи на ранніх стадіях. Всі за ними полюють (і ми теж), оскільки «пізні» компанії мають проблеми з роздутими оцінками і величезні вимоги до капіталу через інфляцію. 

Залучивши Seed-раунд early-stage команди розвиватимуться протягом 18-24 місяців. За цей час економічна ситуація у світі може стати більш стабільною. Крім цього завдяки меншим чекам інвестори здатні краще диверсифікувати свої портфелі. Ризик банкрутств також нижчий через необхідність меншої кількості капіталу для їхнього зростання.

Ретроспектива: як ми до цього дійшли?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Криза для венчурного ринку, яку пророкували з початком пандемії COVID, почалася на 2 роки пізніше. У 2020 ринок врятувала політика федрезерву США, які надрукували $2 трлн, щоб стимулювати економіку.

Ці «легкі» гроші призвели до зростання попиту та витрат, і в результаті такого ж зростання інфляції у 2022 році. Далі національні банки почали підіймати відсоткові ставки, робити гроші «дорожчими» і витрачати їх стали обережніше.

Хоча технічно більшість країн ще не в рецесії (для цього 2 квартали поспіль ВВП країни має бути меншим за попередній), ми вірогідно увійдемо в неї у наступному році. Це означає, що складнощі з якими стикнулися засновники стартапів цього року, продовжаться.

Ці складнощі відрізняються для компаній на різному етапу розвитку. Засновникам стартапів ранніх стадій важче залучити перші раунди інвестицій через те, що фонди та приватні інвестори стали значно обережнішими з розподілом свого капіталу. 

Для більших компаній на пізньому етапі розвитку скорочення витрат їхніх клієнтів призводить до зменшення темпів росту виторгу. Через це «зрілі» стартапи мають скорочувати свої витрати, що зазвичай призводить до масових звільнень. Звільнення у великих технологічних компаніях продовжаться і у 2023 році.

Для венчурних фондів же складність полягає у зменшенні кількості M&A угод на 30% та IPO, що означає зменшення вірогідності екзитів з інвестицій. І хоча фонди намагається підтримати свої портфельні компанії, за оцінками засновника фонду FJ Labs, до піку банкрутств компаній ми підійдемо в середині наступного року.

Венчурні інвестиції: Сполучені Штати досі у керма

США залишаються найактивнішою географією як за кількістю угод, так і інвестицій. Європа наздоганяє, а от Китай останнім часом неприємно дивує. Країна усе більше ізолюється і вигадує нові обмеження, що негативно впливають на економіку і, як результат, венчур. Особливо постраждали індустрії штучного інтелекту та блокчейну. 

Усі інші локації (Південна Америка, Австралія тощо) знаходяться в останньому вагоні венчурного світу. Однак там менша конкуренція.

Software > Hardware 

Hardware ніколи не був популярним через складність розробки й мінімальної вигоди в порівнянні з софтом (якщо вигода взагалі якась була). Справжнім ударом став COVID. Ахіллесова п'ята будь-якого харду це залежність від логістики: компоненти, доставка тощо. Також стартапу знадобиться виробництво, обладнання, спеціалісти. Як результат зростає капіталомісткість компанії. Більш того такі стартапи негнучкі, їм важче пристосовуватися до навколишніх змін. Тим часом вашим сусідам потрібен стіл, стілець і ноутбук з інтернетом, а далі хоч війна. Зібрав речі та поїхав. Підсумовуючи, у хардверних стартапів набагато більше ризиків, ніж в софтверних братів.

В які індустрії інвестують венчурні інвестори

Найбільш популярні індустрії це Web3, енергетика (традиційна і зелена), DevOps, E-commerce, Consumer Goods, Enterprise SaaS, фінтех, штучний інтелект і машинне навчання, Foodtech і Health.

Страждають Industrial tech, Climate tech, IoT, Agtech, Insurtech, Mobility, Robotics, Security і Education.

Цікаво, що під час нещодавнього Web Summit дослідники з PitchBook опитали 142 венчурні фонди і виявилося, що 46% сповільнили або призупинили інвестиції у Web3. Однак індустрія все одно займає перше місце і туди продовжують вкладати величезні гроші. Усі розуміють, що там багато скаму, але очі бояться, а руки роблять. 

Особисто ми очікуємо, що Web3 чекає ще більше пікантних скандалів, необґрунтованого хайпу, марно витрачених коштів і вимирання цілих категорій стартапів. Ще досі пам'ятаєте NFT? Отож.

Інвестиції в Україну у 2023 році

Головним ризиком для інвестиції в стартапи з командою в Україні є війна. Наш ринок вже проходив це у 2014 році, зараз ситуація схожа: фонди готові підтримувати стартапи, які диверсифікують український бек-офіс на європейські або американські території.

Навіть якщо половина команди знаходиться в Україні, це ризик для інвестицій. При цьому складна економічна ситуація призводить до появи неймовірно сильних команд, менеджерів та компаній. З 2008 року не втратила актуальність колонка Пола Грема: головний фактор успіху стартапу – фокус та компетенція засновників, а не економічна ситуація у світі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Будуємо Customer Support ІТ-продукту з нуля: покроковий гайд

Ольга Головко 1 годину тому

Технологія Deception: сучасний метод захисту від атак

Олег Полігенько 3 години тому

Радник для бізнесу: чого бояться компанії і як ефективно налаштувати співпрацю

Артур Федоренко 3 години тому

Михайло Федоров: Працюємо над збільшенням кількості стартапів в Україні

Сергій Коноплицький 4 години тому

Китай став лідером за патентами на генеративний ШІ: рейтинг

Владислав Паливода 4 години тому