У світі дикого венчура: глобальні венчурні інвестиції, найперспективніші індустрії та квартальні звіти
У сьомому випуску дайджесту венчурних новин розповімо про глобальну венчурну індустрію, інвестиції топових фондів та розглянемо квартальні звіти індустрій AI, Mobility та Foodtech. Також вперше пропонуємо огляд інвестицій в електронну комерцію та технології, які допомагають пацієнтам з діабетом.
Стан глобальної венчурної індустрії
Головний звіт року, що минає, в якому CB Insights оглядає глобальні венчурні інвестиції за результатами третього кварталу.
- Станом на третій квартал 2022-го інвестори уклали 26,294 угоди на суму $329,2 млрд. Це небагато у порівнянні з рекордним минулим роком ($630 млрд). Розгляньмо ситуацію в динаміці.
- У Q3 інвестиції становили $74,5 млрд, досягнувши найгіршого рівня за останні дев'ять кварталів.
- QoQ падіння становило 34%. Це антирекорд десятиліття.
- З $74,5 млрд 40% становлять мегараунди, кількість яких впала до мінімуму за останні дев'ять кварталів.
- Цікаво, що кількість угод зменшилася лише на 10%. Мабуть, ми спостерігаємо результат домінування стартапів на ранніх стадіях. Угод багато, але суми стали меншими.
- Кількість нових єдинорогів перебуває на найнижчому рівні з 2020 року.
- Продовжує знижуватись інтерес інвесторів до пізніх стадій (Series E+). Медіанні суми угод тут упали до $29 млн, це мінус 42%.
- Падіння фінансування стартапів реєструють у всіх регіонах. Найбільше дісталося Європі. У третьому кварталі європейські стартапи залучили $14,8 млрд, що на 36% менше, ніж у попередньому кварталі. Мало того, тут інвестиції перебувають на найнижчому рівні за останні сім кварталів. У сусідів справи не кращі. У Штатах падіння становило мінус 32%, а в Азії мінус 33%.
- Попри ці падіння, Штати залишаються лідером венчурних перегонів — $36,7 млрд. Водночас $20 млрд дісталися Азії та $14,8 млрд Європі.
- Середній розмір угоди у світі становив $18 млн.
- 66% всіх стартапів перебувають на ранніх стадіях.
- Найвища активність екзитів у США — 37%. Європа дихає у спину — 36%. А ось Азія значно відстає — 15%.
Які висновки зробимо? За останні два роки (особливо у 2021-му) інвестори отримали надвисокі прибутки. Але такі аномалії — це рідкість, а отже, падіння неминуче. Уповільнення інвестицій – це передбачуваний результат, який можна порівняти з похміллям після гучної вечірки. Так чи інакше говорити про систематичну кризу не доводиться. Інвестори просто перестали розкидатися грошима та повернулися до помірного темпу.
Доповнення: інвестиції в Європі
Буквально днями інвесторська компанія Atomico випустила детальний огляд, присвячений стану венчурних інвестицій у Європі. Ми вже оглядали ринок у попередніх дайджестах, користуючись іншими джерелами. Однак, якщо вам цікава ця географія, рекомендуємо переказ матеріалу від Tech EU.
Куди інвестували топові венчурні фонди?
У своїй спеціальній рубриці PitchBook розповідає про перспективні індустрії з точки зору найкращих венчурних фондів планети. Щоб визначити такі індустрії, автори проаналізували 153 угоди на ранніх стадіях 15 фондів за третій квартал цього року. Що цікавого дізналися?
- Фонди інвестували $4,7 млрд, що означає зниження активності третій квартал поспіль (-32% QoQ).
- Мега раунди прийшли в норму, отже, в інвесторів повернувся інтерес до угод на пізніх стадіях.
- П'ятий квартал поспіль перше місце за сумою інвестицій займає індустрія Web3 & DeFi, які залучили $879 млн. На другому місці знаходиться Fintech, що залучив $737 млн. Третє місце дісталося Biotech – $726 млн.
- Крім цього цікавими виглядають індустрії Proptech, AI & ML, Infosec, Enterprise SaaS та Healthtech.
- Найменше інвестували в індустрії Mobility, Insurtech, Edtech, Agtech, Industrial tech, Data tech та Space tech.
- Автори прогнозують зниження інвестицій у сектор Web3 & DeFi через банкрутство біржі FTX.
Q3 результати для AI
Один з останніх звітів від CB Insights присвячений інвестиціям в індустрії штучного інтелекту за результатами третього кварталу поточного року. Що нового?
- У третьому кварталі інвестори уклали 672 угоди на $8,3 млрд. Це найгірші результати з 2020 року. Активність знижується кілька кварталів поспіль. Найбільше постраждали такі категорії, як healthcare AI (-20%), fintech AI (-34%) та retail tech AI (-48%).
- Спостерігається значне зменшення кількості екзитів – мінус 52%. Інвестори мають труднощі з управлінням своїми активами в цьому секторі.
- Сполучені Штати забрали собі понад половину всіх інвестицій. Азія та Європа наздоганяють. Решта регіонів далеко позаду.
- Середній розмір угоди становив $21 млн. Минулого року було $31 млн.
- В індустрії ШІ продовжують домінувати стартапи на ранніх стадіях, на які припадає 65% всіх компаній.
- Сподіваюся, що врешті-решт ШІ не виявиться дорогою іграшкою, якою награлися.
Q3 результати для Mobility
Актуальне дослідження від PitchBook, присвячене венчурним інвестиціям в індустрію Mobility.
- Індустрія продовжує переживати не найкращі часи. У третьому кварталі інвестори уклали 216 угод, що на 59% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Сума інвестицій склала $5,5 млрд, що на 79% менше, якщо порівнювати з 2021.
- Автори відзначають різке падіння акцій стартапів з цієї індустрії, які нещодавно вийшли на біржу. В результаті вікно можливостей для IPO закрилося й інвестори вирішили зайнятися чимось іншим.
- Індустрія Mobility одна з небагатьох, де зростає кількість угод на пізніх стадіях. На них припадає 58%. А ось кількість ранніх стартапів продовжує зменшуватись. Зараз їх налічується 29%, тоді як у 2021 році було 35%. Це створює певний тиск на індустрію, оскільки пізні стадії не користуються популярністю. У результаті інвестори, не знаходячи відповідних компаній, просто інвестують у щось інше.
- Індустрія Mobility має 6 категорій: керування автопарком, громадський транспорт, повітряний транспорт (дрони, повітряні таксі), автомобільна комерція (маркетплейси, послуги підписок), мікромобільність та замовлення поїздок.
Q3 результати для Foodtech
Ще одне дослідження від PitchBook, але на тему інвестицій в індустрії Foodtech. Як справи у їжі?
- Активність в індустрії продовжує знижуватися вже четвертий квартал поспіль і досягла найгіршого результату з 2020 року. У Q3 інвестори уклали 269 угод, що на 28% менше, ніж кварталом раніше. Сума інвестицій склала $2,7 млрд, що на 63% менше QoQ.
- Інвестори тримають стартапи у портфелі в середньому від 5 до 10 років.
- Як і у випадку з Mobility вище, Foodtech не шкодує молоді стартапи. Сума інвестицій у ранні стадії впала на 73%, тоді як кількість угод зменшилася вдвічі.
- Середня оцінка стартапів склала $17 млн (+5,7% YoY) для стадії Series A та $9,7 млн (+68% YoY) для angel & seed. Пізні стадії впали на 2,5%.
- Медіанна сума угод склала $4,5 млн (+28% YoY) для стадії Series A і $2 млн (+76% YoY) для angel & seed. Пізні стадії скоротилися на 26%.
- Скепсис до пізніх стадій пов'язаний із проблематичністю виходу таких стартапів на IPO.
- Стартапи в індустрії Foodtech діляться на 6 категорій: альтернативні білки, біоінженерна їжа, пошук та відгуки, електронна комерція, виробництво, технології для ресторанів та роздрібної торгівлі.
Тенденції в електронній комерції у 2022 році
Новий звіт PitchBook розповідає про інвестиції в індустрії електронної комерції за результатами третього кварталу поточного року.
- Індустрія електронної комерції є однією з найбільш здорових на ринку. За результатами поточного року інвестори уклали 450 угод на $20 млрд. Цифри поступаються аномальному 2021, проте вище 2020 та всіх попередніх. Це гарна динаміка. E-commerce ще жодного разу за час спостереження не йшов у мінус і стабільно зростає.
- В індустрії також спостерігається непогана активність екзитів, яка склала $5,7 млрд. Тут інвестори мають гарні шанси вигідно реалізувати активи.
- Майже 79% капіталу пішло компаніям на пізніх стадіях.
- Якщо розглянути пропорційність угод, то виходить 50 на 50. Інвестори тримають у портфелях стартапи як на ранніх, так і пізніх стадіях. Це відрізняється від глобального тренду.
- Стартапи поділяються на такі категорії: передкупівля, посткупівля, посередництво, точки продажу та горизонтальні платформи.
- Автори дослідження виділяють три перспективні напрямки, на які варто звернути увагу як стартапам, так і інвесторам. Це всебічне використання можливостей смартфонів покупців, маркетплейси та злиття віртуального шопінгу з реальним.
Технології в боротьбі з діабетом
В одному зі своїх останніх оглядів CB Insights розповідає про стартапи, які розробляють продукти для з діабетом. Але чому з усіх можливих захворювань стільки уваги приділяють саме цьому? На це є кілька причин. Перша – діабет залишається невиліковною хворобою. Друга — тільки у США до 2030 року кількість людей, які страждають на діабет зросте до 643 млн. І третя — 25% усіх грошей, що виділяються на сферу охорони здоров'я, припадає саме на лікування діабету.
Як стартапи допомагають боротися з цією недугою?
- Освіта та превентивна медицина. Компанії цього сектору пропонують освітні інструменти, які охоплюють приймання ліків, харчування та догляд для профілактики діабету.
- Діагностика. Прискорення та покращення діагностики пацієнтів з діабетом завдяки використанню таких технологій, як штучний інтелект та інфрачервоне світло.
- Пристрої моніторингу глюкози. Нові технології дозволяють автоматизувати цей процес і зробити його менш інвазивним.
- Пристрої для введення інсуліну. Розробка пристроїв для ефективного та своєчасного введення інсуліну.
- Пристрої замкнутого циклу. Іншими словами це пристрої «все в одному». Наприклад, моніторинг глюкози плюс введення інсуліну.
- D2C розхідники. Витратні матеріали для тестування та лікування діабету, які продаються безпосередньо споживачам, минаючи аптеки. Сюди входять, наприклад, пристрої для моніторингу рівня глюкози та тест-смужки для аналізу зразків крові.
- Цифрова терапія. Розробка програмного забезпечення для персоналізованого лікування та постійного догляду за діабетом.
- Віртуальний догляд. Телемедицина, що спеціалізується лише на діабеті.
- Ліки. Розробка нових препаратів.
- Офтальмологія. Стартапи із цієї сфери допомагають лікувати ускладнення саме на очах, спричинені діабетом.
- Подіатрія. Лікування ускладнень кінцівок.
Що почитати для загального розвитку?
Для тих, хто цікавиться військовою тематикою, рекомендуємо статтю Inverse про фотонну зброю.
Також актуальною стане стаття The Guardian, присвячена можливостям та впливу політичної онлайн реклами на прикладі виборів у США. Цифрові інструменти поступово витісняють класичну рекламу, подібну до тієї, що показують по телевізору. Стане в пригоді для інформаційної гігієни.
Для мандрівників буде цікаво прочитати розслідування Vox, що відповідає на питання чому в аеропортах все таке дороге.
Для технологічних гіків знайшлася невелика наукова стаття, присвячена машинному навчанню. Синопсис: машинне навчання, швидше за все, скоро не зможе вчитися, оскільки для цього закінчаться необхідні дані.
У філософській рубриці на сьогодні роздуми The Atlantic про закінчення епохи соціальних мереж найближчим часом. Після прочитання не поспішайте залишати сайт і дізнайтеся, як вигуки рятують наше спілкування. Виявляється без «нууу» і «ммм» ми взагалі не змогли б нормально розмовляти один з одним.
Раз ми згадали вище про тему соціальних мереж Pew Research Center вирішив дізнатися, як вони впливають на дітей. Спойлер – все нормально. Забирати у дитини, що плаче, смартфон з Фейсбуком необов'язково.
І насамкінець кумедний факт. Виявляється щедрість та подарунки безпосередньо залежать від інтелекту. Принаймні так пишуть у PsyBlog. Тож даруйте подарунки частіше, особливо напередодні новорічних свят.
Від автора
Останній дайджест у 2022 році від нас. Сподіваюся вам було цікаво та пізнавально. Як мінімум, автору так точно. Якщо раптом мене зупинять на вулиці й спитають про тенденції у венчурній індустрії — не розгублюся.
Команда ICLUB щиро вітає читачів з прийдешніми святами!