Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Декаданс венчурного капіталізму

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
2 серпня 2022 6 хвилин читання

Чому епоха венчурного інвестування завершується 

Financial Times проаналізувала стан венчурного ринку, а SPEKA розповідає головне та пояснює, чому правила інвестувань у стартапи згодом зміняться. 

Що відбувається у світі венчурних інвестицій?

За версією Financial Times, венчурний бізнес перебуває у тихому краху. Занепад тут не настільки помітний, бо на відміну від фондового ринку тут немає щоденних ринкових індексів чи показників акцій кожної компанії. 

Однак компанії, які мають потреби залучити капітал вже відображають негативні тенденції, бо інвестори вимагають оновлені дані про вартість компанії.  Наприклад, шведська компанія Klarna, яка переживала останнім часом збитки, залучила $5,7 млрд додаткового фінансування. Це на 87% менше, ніж її оцінювальна вартість у листопаді 2021 року.

Те саме відбувається із низкою інших компаній: WeWork Peak оцінена у $47 млрд у 2019 році. Остання оцінка — $2,9 млрд. Uber у липні 2022 року оцінювався у $82,5 млрд, а його поточна вартість $44,3 млрд.  

В останні роки інвестори гнались за компаніями, які обіцяли вищі темпи зростання, ніж ті, які доступні на публічному фондовому ринку. Велика частина цих інвестицій вкладені минулого року, коли приватні стартапи були на піку своєї ціни. 

За даними постачальника даних PitchBook, фонди та приватні інвестиційні компанії дали дві третини всіх грошей на венчурні інвестиції в усьому світі минулого року. Якщо падіння компаній продовжиться з ринку також підуть багато новачків та дрібних інвесторів. Натомість технологічні стартапи звикли до постійно чимраз більших обсягів капіталу.

Венчурний бум і fear of missing out

Останній венчурний бум перевершив масштаби кінця 1990-х років, коли щорічні інвестиції в США досягли $100 млрд. Лише минулого року в американські технологічні стартапи було вкладено $330 млрд. Це вдвічі більше, ніж у попередньому році.

А у всьому світі у компанії інвестували $1,4 трлн, половина з яких у формі венчурного капіталу, а половина через IPO. Для порівняння за все минуле десятиліття — $425 млрд. 

Інвестори визнають, що більшість із них інвестували за принципом fear of missing out(синдромом втрачених можливостей) через завелику кількість охочих вкластись у нові стартапи. Також скоротились періоди проведення перевірок та кількість заходів, які інвестори зазвичай створюють для захисту своїх вкладень.

Натомість стартапи розробляли стимули для проведення більших і більших раундів фінансування, при цьому якомога довше затягувався публічний продаж акцій. Тому індустрія венчурного капіталу стала роздутою, а інвестори вкладали ще більше грошей. 

Фонд Vision SoftBank вклав у ринок $100 млрд, а компанія Tiger Global на певному етапі мала найбільше серед інвесторів акцій у стартапах вартістю $1+ млрд. У травні Vision Fund зареєстрував збиток у $27 млрд. Тоді ж Tiger Global втратила $17 млрд. 

У які сумнівні галузі вкладали венчурні інвестиції?

На піку буму інвестори фінансували все: від компаній, які роблять електроавтомобілі, до розробок, пов'язаних з ядерним синтезом. Також через надлишок капіталу почали фінансувати проєкти на Місяці, які колись вважалися занадто ризикованими або довгостроковими навіть для фондів венчурного капіталу, які зазвичай розраховані на сім-вісім років. За даними BryceTech, комерційні космічні стартапи минулого року профінансували на $15 млрд. У середині нульових, інвестиції у цю галузь були на рівні $3 млрд на рік. Оскільки НАСА планує повернутися на Місяць, приватні компанії, які сподіваються їхати слідом. Уже планують діяльність на Місяці, яка варіюється від видобутку корисних копалин, до будівництва центрів хмарних обчислень. Щоправда, прогнози загалом не справджуються.

Відповідаючи на запитання, які сектори, ймовірно, виявляться найбільшими розчаруваннями, більшість венчурних інвесторів перераховують одну й ту саму групу: компанії надшвидкого доставлення, фінтех-компанії, підприємства, засновані на блокчейні та криптовалютах, виробництво електросамокатів. 

Прогнози на ринку 

Інвестиційна компанія Coate прогнозує різке падіння та збитки у багатьох галузях: від інтернет-компаній до напівпровідників. Якщо прогнози вірні, то це будуть збитки яких не було з часу краху доткомів на початку століття.  

Попри те, що для більшості технологічних стартапів настануть важкі часи для деяких із них (які мають перевірений продукт) все ще є можливість залучити інвестиції. Наприклад, компанія Ілона Маска SpaceX була оцінена в $125 млрд під час останнього раунду фінансування в червні, у порівнянні з $74 млрд у квітні минулого року.

Деякі компанії мають, ще достатньо грошей на рахунках, щоб пережити 2-3 роки кризи, але відтепер інвестування відбуватиметься значно повільніше та обережніше. 

За останні роки інвестори звикли бачити, як успішні стартапи програмного забезпечення потроюють свої доходи в перші роки. Однак зараз більшість стартапів скорочують витрати і не прагнуть «зростання за всяку ціну» та обіцяють інвесторам окупність за триваліший термін. 

Це можливо не надто сподобається інвесторам, але і вони, і стартапи погоджуються, що ринок потребує «перезавантаження». Однак не зрозуміло, скільки часу знадобиться ринку та скільки сьогоднішніх інвесторів і стартапів залишаться на місці, коли це станеться.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

У світі дикого венчура. Новини глобального VC українською

Юлія Даниленко 3 години тому

Супутник від Притули, Apple повертає працівників в офіс, статистика зарплат по регіонах та нові марки від «Укрпошти». Ранкова SPEKA

Олександр Тартачний 12 годин тому

Мережі магазинів електроніки «ТехноЇжак» та Stylus почали приймати криптовалюти для оплати за товари

Євген Муджирі 18 серпня 2022 17:11

Як працюють українські стартапи під час війни: у спільноті провели масштабне дослідження

Євген Муджирі 16 серпня 2022 18:06

Біткоїн подорожчав до $25 тис. уперше від середини червня

Валерій Моісєєв 14 серпня 2022 12:01