Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Remote, HR Tech, Україна: дев'ять інсайтів з Web Summit 2022

Кирило Мазур
Кирило Мазур CEO в Center42 Innovation Agency. Співзасновник HappyMonday.ua
11 листопада 2022 8 хвилин читання

Минулий тиждень провів з частиною команд Center42 та Happy Monday на Web Summit в Лісабоні. Для тих, хто не знає — то найбільша конференція Європи, яка зібрала 71 000 учасників, 2300+ стартапів та 1000+ інвесторів.

Але, кажуть, що на подію приїхало більше 3700 українців, то ж ви точно могли бачити пости про подію в себе в стрічках соціальних мереж, а також на SPEKA. Багато хто з нашої сфери тимчасово живуть в Європі, хтось був тут ще до війни. Були і ті, хто доїхав сюди з України. Загалом на конференції було більше 30 потоків і все точно не передивишся.

Мій список інсайтів з Web Summit 2022

Я поділюсь тим, які саме мої топ-інсайти з Web Summit 2022. Звісно, по темам, які близькі мені – HR Tech, VC/стартапи, innovation консалтинг.

Можна впевнено сказати, що WebSummit вже перестав бути лише про IT та стартапи

Тренд «Every company is tech company now» помітний в усіх сферах і звучав часто. Сильна складова IT, інновацій та діджиталізації вже має бути в ядрі кожного бізнесу, який хоче втримати планку лідерства.

Україна в тренді

Подію відкривали виступи засновника конференції, мера Лісабона та першої леді України Олени Зеленської. В інший день виступав і міністр цифрової трансформації, Михайло Федоров. Думаю, ви (та багато українців) про це вже чули чи може, навіть, бачили, але просто скажу, що це виглядало дуже потужно та органічно.

В своїх промовах наші спікери не просто жалілися на війну чи просили грошей на біженців, а були достойними органічними учасниками технологічної конференції. Федоров та пані Олена розповідали про те, як технології допомагають змінювати світ на краще, вже допомагають перемагати у війні та запрошували найкращі уми та технології долучатися до цих змін на краще у нашій боротьбі.

У сфері HR Tech все несеться супер потужно

Сфера найму для багатьох інвесторів в Україні здається трохи нудною (і, скажу чесно, я сам так довго думав будучи в ролі VC-інвестора). Але! Є вже декілька компаній, які за 3(!) роки стали «єдинорогами». Уявіть — 3 роки назад компанії не існувало, а вже сьогодні вона оцінюється більше ніж в $1 млрд. І є бізнес-моделі, які зростають прямо як на дріжжах. Багато хто йде в сторону vetted developers та закритих маркетплейсів (бажаючи закрити весь найм на собі), але є і інші цікаві моделі, які дуже align з тим, що ми вкладаємо в скоре оновлення Happy Monday

Remote

Це прямо тема-кохання. Мало хто про це говорить, але віддалена робота вносить зміни в безмежну кількість індустрій. І це вже незворотній тренд. Це зміни в наймі, зміни в мотивації людей, це нові потужні тренди для ринку мандрівок, страхування, оренди, транспорту і цей список можна довго продовжувати.

Я дуже багато часу провів біля потоку Remote та мав зустрічі з топами найкрутіших компаній з сфер, які на цьому тренді роблять революції в свої сферах. Були ті CEO, хто невпевнено каже, що намагається людей запрошувати в офіс на спільні зустрічі та безкоштовні гарні обіди (я тут чуть не заржав, чесно). Але були і ті remote-first компанії, які вже говорять, що використовують remote як магніт для притягування супер-талантів, які не хочуть сидіти в офісі. І це просто супер-аргумент зараз для людей з класним досвідом.

А взагалі можу про remote говорити годинами.

Друга думка про HR Tech (та багато стартапів загалом) – негативна. 90% стартапів страждає «фічеризмом»

Тобто вони придумали один шматочок функціоналу (фічу) і намагаються її продати HR-менеджерам компаній. Я передивився біля 100 HR-продуктів, з десятком поспілкувався вживу – і мало хто взагалі має helicopter view (тобто бачить картинку верхньо-рівнево за межами того, що вони роблять).

А реальність така, що в середньостатистичного HR-директора/менеджера вже просто зоопарк сервісів, які намагаються їм щось продати. Користуватись набором купи різних непов'язаних між собою сервісів стає вже важче. Бути стартапом однієї мікро-фічі для багатьох сфер та ніш це смертельна вправа.

Innovation консалтинг йде і до новаторів

Дуже цікавий тренд. Ще якихось 5-10 років назад замовниками таких послуг були багато класичних корпорацій. Шаблонна картинка часто виглядала десь так – стара офлайнова корпорація (умовний Bayer чи Unilever) з купою бюрократичних процесів наймає агенцію для допомоги з дослідженнями стартапів, нових бізнес-моделей. Що змінюється в цій парадигмі? Те, що замовниками таких послуг все частіше стають і більш інноваційні компанії. Наприклад:

  • Accenture допомогає Meta та Microsoft знайти інноваційні продукти та рішення для співпраці на ринку мета-всесвітів. 
  • Консалтинг IBM допомогає шукати інноваційні рішення для запуску міста майбутнього в Саудівській Аравії. 
  • Boston Consulting Group (BSG) пропонує рішення для втілення інструментів штучного інтелекту (AI) в маркетплейси (щоб вміло допродавати людям в корзині додаткові товари, які можуть їм підійти).

А зараз технологій та ніш так багато, що допомога з сорсингом та дослідженнями потрібна навіть тим, хто заслужено вважається інноватором. Тут команда Center42 тримає руку на пульсі).

Трохи про росіян на конференції

Багато хто їх зовсім не бачив — і це близько до правди, бо їх було сильно менше, ніж зазвичай. Але ж я аналітик в душі — дивлюсь та бачу в п'ять разів більше, ніж то треба будь-якій адекватній людині.

Вони були — але часто ховалися під інші країни (Дубай, Вірменія, Грузія в топі) і намагалися навіть не говорити між собою російською. Ще напишу окремий пост про це, бо інсайтів більше

Ну і окремо про тусовку української стартап-екосистеми

Це було дуже круто! І чудово, що таке організовують на найбільших світових подіях. До війни я щиро не розумів, навіщо їхати на міжнародну конференцію, щоб закінчити свій день нетворкінг-посиденьками з українцями, яких міг зустріти і в Києві. Але війна це змінила.

Web Summit 2022 зібрав навіть тих, кого неможливо було зібрати в Києві на такий вечір. Чому так трапилося? Хтось скучив за українцями, бо вже багато місяців не там. То ж приїхав. Для когось це єдина можливість вживу побачитися з тими, хто зараз розкиданий по різним куточками світу. Раніше в Києві завжди буваєш чимось зайнятий і можна сказати: «В наступний раз».  Зараз же це хіба не єдиний привід вживу зібрати так багато крутих людей разом.

А ще багато, хто приїхав лобіювати інтереси України на найбільшій в Європі IT-конференції (і це суперкруто). Тут окремо дякую Мінцифрі, USAID CEP, UNIT.City та десяткам інших крутих партнерів, які представили стенд України на найвищому рівні. Тож було багато корисних розмов, обговорень, співпраці, задумки нових проектів для розвитку української стартап-екосистеми.

Провів десь 150 мінізустрічей за чотри дні. Web Summit сильне місце для концентрації корисних зустрічей

Десь з 65 новими людьми познайомився через додаток саміту, ще пару десятків компаній зустрів на їх стендах, десь з десятком іноземців познайомився випадково за кавою чи у черзі за фалафелем. Ще десь 20% часу проводив біля стенду України — там просто шалений потік спілкування, то ж можна просто прийти і мати цікаві зустрічі хоч цілий день.

Загалом встиг переговорити десь з 60-70 людьми, яких просто знав раніше – це прямо задоволення, якого не було вже майже рік. Дякую всім, кого встиг обійняти! Наступна така вечірка в Києві після перемоги!

Якось так. Тепер всіми вашими молитвами та зібраними інсайтами йдемо покращувати Happy Monday та Center42, щоб виводити компанії на глобальні ринки, щоб було більше чого донатити, а людям швидше та краще знаходити улюблену роботу!  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У світі дикого венчура: інвестиції в Європі, актуальні оцінки стартапів та багато Q3-звітів з різних індустрій

Владислав Миронович 2 години тому

Українські олігархи за часів війни: пристосування до нових реалій

Владислав Миронович 5 годин тому

Сенситивність у мережі: як та чому Meta банить публікації про війну

Богдан Сухомлин 6 грудня 2022 17:15

Що робить і скільки платять: головні питання про роботу Project Manager в ІТ-компанії

Олександра Стеценко 6 грудня 2022 15:45

Як маркетингове питання перетворилося на мультфільм: кейс Bickerstaff.495

Владислав Миронович 6 грудня 2022 13:45