Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ринок подкастингу в Україні та світі

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
27 травня 2024 12 хвилин читання

Популярність подкастів стрімко зростає у всьому світі. За прогнозами, до кінця 2024 року їх може бути 504,9 млн. Це майже на 84% більше, ніж у 2019-му. SPEKA разом із менеджеркою MEGOGO AUDIO Катериною Котвіцькою, автором подкаста «Інше інтерв’ю» Володимиром Анфімовим та продюсером подкастів Олексієм Кушніром розповідає, чому подкастинг так активно розвивається, на якому етапі формування ринок подкастів в Україні, яка основна аудиторія та як відбувається монетизація подкастів

Що таке подкастинг?

Подкаст — це серія цифрових аудіо- або відеофайлів, які можна завантажити з інтернету на свій гаджет або прослуховувати онлайн. 

Термін ввів в обіг колумніст The Guardian та журналіст BBC Бен Хаммерслі на початку лютого 2004 року. Слово «подкаст» утворилося злиттям «iPod» та «broadcast» (трансляція).

Подкасти у цифрах

Сфера подкастингу дійсно стрімко розвивається, і це підтверджують цифри. Станом на 27 травня 2024 року у світі налічується майже 4,2 млн подкастів. Цей показник зростає щодня. Водночас варто враховувати, що серед них є уже неактивні. 

Загальна кількість подкастів у світі. Podcast Index Загальна кількість подкастів у світі. Podcast Index

Згідно з останніми статистичними даними, двома найпопулярнішими платформами для прослуховування подкастів у світі є Apple Podcasts (37%) та Spotify (34%). На них двох припадає 70,2% від загальної кількості слухачів подкастів.

Найшвидше подкасти зростають у північноамериканському регіоні. До кінця 2026 року на країни та території Північної Америки припадатиме 46,3% від загальної кількості слухачів подкастів. Наступна — Європа (32,8% слухачів), потім — Латинська Америка (32,4%).

Частка слухачів подкастів серед інтернет-користувачів в окремих країнах та регіонах світу. DemandSage Частка слухачів подкастів серед інтернет-користувачів в окремих країнах та регіонах світу. DemandSage

Подкасти в Україні 

Ринок подкастів, скажімо, у США чи Великій Британії та Північній Ірландії і справді розвинений, зазначає менеджерка MEGOGO AUDIO Катерина Котвіцька.

Це розгалужена система гравців, де є продакшени, дистрибʼютори, хостинги, сервіси з продажу реклами, сервіси, які допомагають покращувати звук, якісно проводити записи онлайн і, що важливо, мережа спонсорів, рекламодавців, які вбачають цінність у взаємодії з аудиторією через найбільш інтимний формат споживання — через аудіоконтент у навушниках. 
Катерина Котвіцька
Катерина Котвіцька Катерина Котвіцька

За словами Катерини Котвіцької, звичка слухати в американської аудиторії плекається з дитинства: діти, що слухають подкасти, продовжують слухати їх у дорослому віці і зазвичай витрачають більше часу на споживання аудіоконтенту, ніж однолітки, у яких цієї звички не було.

В Україні подкастинг має інший ландшафт, але, зважаючи на майже п’ять років роботи нашого майданчика для подкастів і на три роки існування премії для подкастерів «Слушно», можу сказати, що українські автори змогли напрацювати досить широкий каталог — жанровий і форматний.
Катерина Котвіцька

Окрім того, патерни споживання такого контенту менш популярні. З подкастами зазвичай взаємодіють люди, які проводять багато часу за іншими заняттями, але хочуть споживати щось фоново, каже Катерина Котвіцька.

Дослідження  MEGOGO AUDIO 

У липні-серпні 2023 року MEGOGO AUDIO провело всеукраїнське дослідження галузі подкастерів, що презентує актуальну інформацію про стан ринку та портрет подкастера.

Дослідження показує, що для значної частини авторів каталізатором стало повномасштабне вторгнення. Адже 28,1% подкастерів розпочали свою роботу саме у 2022 році. Тоді як 43,3% опитаних у 2022-му випустили лише один подкаст.

Майже половина (48,9%) подкастерів працюють над своїми проєктами не самотужки, а з командами. Та лише для 15,6% творців створення подкастів стало основним видом діяльності. Тобто для більшості українців подкастинг є певним способом самовираження, можливістю формувати свій бренд, але не основним видом діяльності. Автори подкастів працюють переважно у галузі ЗМІ, культури, комунікацій (PR, SMM, маркетинг тощо), IT, науки та освіти.

Професійний портрет українського подкастера. MEGOGO AUDIO Професійний портрет українського подкастера. MEGOGO AUDIO

Майже 80% авторів мають у середньому до 3 тис. прослуховувань. 57,2% опитаних вважають успішним показником для себе до 5 тис. Говорять переважно на теми культури та мистецтва (38,4%), історії й суспільства (28,3%). Популярністю користуються також новини (23,9%), освіта (22,5%) та  здоровʼя і саморозвиток (20,3%).

45,7% опитаних уже запровадили монетизацію для подкастів, а 36,2% лише планують це зробити. Серед популярних способів заробітку — підтримка спільноти (Patreon, Buy Me a Coffee тощо), грантові можливості, спонсори серед комерційних брендів.

Монетизація подкастів в Україні

Українські подкасти вчаться (і успішно) залучати рекламодавців, каже Катерина Котвіцька. Будують спільноти слухачів, які підписуються на Patreon чи Buy Me a Coffee, шукають гранти на фінансування або ж обирають шлях продакшену, який не лише створює власні незалежні подкасти, а й пропонує подкасти на замовлення брендам чи компаніям.

Часом автори подкастів ідуть у відеоформат на YouTube, щоб залучити нову аудиторію і мати більше охоплення і взаємодії для пошуку рекламодавців, спонсорів чи програми монетизації від майданчика. Монетизація через майданчики дистрибуції чи сервіси з рекламою в Україні поки що відсутня, на жаль. Проте я вірю, що аудіоформат здобуде і свого слухача, і рекламодавця.
Катерина Котвіцька

Продюсер подкастів Олексій Кушнір наголошує, що поширеною стала практика, коли подкаст фінансується фондами чи державними інституціями, аби привернути увагу до певних тем у суспільстві.

Олексій Кушнір Олексій Кушнір

Причини активного розвитку ринку подкастингу 

Зручність у споживанні

Як зазначає автор подкасту «Інше інтерв’ю», викладач подкастингу DW Akademie та America House Lviv Володимир Анфімов, подкасти — це передусім зручно. 

Ти не прив’язаний до конкретного місця, де ти можеш їх слухати. Навіть більше, паралельно ти можеш займатися іншими справами, наприклад, їхати за кермом чи гуляти з собакою. Звісно, такі заняття неможливо (або дуже складно) поєднати із, скажімо, переглядом YouTube.
Володимир Анфімов

Контент на вимогу

Крім того, за словами Катерини Котвіцької, подкасти — це контент на вимогу: ти можеш знайти те, що тебе цікавить, тоді, коли тобі це потрібно, і завантажити його для слухання офлайн, що особливо актуально для українців під час відключень електроенергії.

Нішевість продукту

На відміну від радіо чи телебачення, подкасти — це нішевий продукт. А отже, підкреслює Володимир Анфімов, кожен може знайти собі щось до душі. На англомовному ринку, який почав розвиватися значно раніше українського, є подкасти про все на світі — від риболовлі до вишивання хрестиком. За словами Влодимиира Анфімова, ми лише на початку цього шляху.

Володимир Анфімов Володимир Анфімов

Доступність подкастингу

Олексій Кушнір каже про легкість входу у галузь подкастингу на відміну від інших форм медіа.

Подкасти є демократичним типом медіа, у них легко зайти як автор, бо почати подкаст може будь-хто, у кого є доступ до мікрофона та компʼютера. При цьому формат не обмежує авторів у творчості, бо стандартів немає.
Олексій Кушнір

На якому етапі формування ринок подкастів в Україні?

На українському ринку подкастів, як вважає Катерина Котвіцька, вже є всі передумови для активного зростання. Є автори, майданчики для дистрибуції, рекламодавці й комʼюніті. 

Український подкастинг отримав буст від початку повномасштабного вторгнення, бо зʼявився ще більший запит на українськомовний і український контент, пошук однодумців і підтримку. Подкастинг швидко зреагував на запити аудиторії. Зараз ми бачимо, як багато лідерів думок, інфлюенсерів, експертів з різних галузей працюють над своїми подкастами. 
Катерина Котвіцька

Однак, звісно, в українських подкастерів є свої виклики: аудиторія подкастів зростає, але повільніше, ніж очікування стейкхолдерів, а гра в довгу і без правил видається занадто авантюрною справою, наголошує Катерина Котвіцька.

Подкасти не отримують достатньо уваги у медіа і мають обмежені можливості фінансування, бо ринок рекламодавців у подкастах невеликий, а грантів чи пітчингів для авторів подкастів натепер дуже мало. 

Фільм чи книжка лишаються більш зрозумілим форматом, аніж подкаст. І це дуже прикро, зважаючи на те, яким якісним, складним і ексклюзивним може бути аудіопродукт і при цьому не бути конкурентом для інших типів контенту.
Катерина Котвіцька

Так само українським авторам подкастів бракує нетворкінгу й майданчиків, де можна обговорювати те, що їх хвилює. Багато з цих викликів вдалося підсвітити під час аналізу результатів дослідження портрета українського подкастера, яке випустили у жовтні 2023 року, наголошує Катерина Котвіцька.

Зараз, за словами Олексія Кушніра, ринок досяг певного плато, коли відбувається хоч і плавний, але сталий розвиток після хвилі популярності на початку повномасштабного вторгнення. Тоді українці почали звертати більше уваги саме на український контент. 

Натепер уже є багато різноманітних подкастів хорошої якості — за даними Listen Notes, понад 2,5 тис. подкастів. Автори створюють шоу на дедалі більше тем, багатьом вдається монетизувати, що додає мотивації творити й надалі. Я впевнений, що на український ринок чекає доля західних ринків, де подкасти стали невідʼємною частиною медіаполя, а автори стають професіоналами у цій справі й можуть займатися цим постійно.
Олексій Кушнір

Ринок подкастів в Україні почав активно формуватися лише 3-4 роки тому, зазначає Володимир Анфімов. Це відбувалося паралельно із розвитком подкастів у росії. 

Нерозбірливість деяких наших громадян у питаннях споживання контенту часто призводила до того, що у топі українського Apple Podcasts в 2021 році можна було побачити приблизно 80% російських подкастів.
Володимир Анфімов

Після початку повномасштабного вторгнення ситуація радикально змінилася: російський продукт перестали слухати, а українських подкастів стало значно більше. 

Коли я тільки починав, «Інше інтерв’ю» було чи не єдиним рейтинговим українськомовним подкастом жанру. Тепер таких подкастів багато, і мене це дуже тішить.
Володимир Анфімов

Чому, попри те що радіо частіше слухають старші люди, слухачі подкастів — молодь?

Я не вважаю, що це справді так. У липні 2023 року «Суспільне» опублікувало дослідження, щоб дізнатися, як радіо почувається серед інших медіа як «елемент медіаменю й джерело новин». Якщо дивитися на молоду аудиторію 18-30 років, то 56% слухає радіо щонайменше раз на місяць. Це досить високий показник. Подкасти теж були серед досліджуваних медіа, й, на жаль, поки що до них звертаються найрідше. Однак я згодна з тим, що старше покоління не знайоме з подкастом як таким, тоді як серед молоді подкастинг — це тренд.
Катерина Котвіцька

Для багатьох українців, зазначає Володимир Анфімов, подкасти залишаються чимось новим і незвичним. А молодь завжди більш відкрита до нового. 

Хоча маю сказати, що вік аудиторії залежить від контенту. Скажімо, у разі «Іншого інтерв’ю» середній вік слухачів — 35-44 роки. Маємо багато слухачів і більш старшого віку.  
Володимир Анфімов

Молодь точно слухає подкасти частіше, ніж старше покоління, підкреслює Катерина Котвіцька. Це завдяки користуванню стримінговими сервісами, де є цей тип контенту, і безпосередньо майданчикам для подкастів. Тому тут радше важливо знайти можливості для подкастингу, серед них і розширення дистрибуції, інтеграція контенту у звичне для певних категорій користувачів середовище. 

Катерина Котвіцька зазначає, що цікаво спостерігати за тим, як подкасти слухають через М-плейлісти на MEGOGО, влаштовують прем’єри на радіо, додають можливість слухати подкасти на YouTube. Це все вдалі кейси знайомства подкастів з потенційною аудиторією.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як збільшити кількість підписників YouTube-каналу за допомогою колаборацій з іншими блогерами

В'ячеслав Юренко 4 червня 2024 19:00

Google Podcasts закривається — куди переносити подкасти?

Вікторія Рудзінська 23 квітня 2024 18:34

20 років подкастам: чим живе індустрія та як на ній заробляють

Олександр Тартачний 26 лютого 2024 11:30

Які фільми, серіали та аудіокниги найбільше дивились на MEGOGO у 2023

Богдан Камінський 30 січня 2024 19:17

Другий епізод подкасту «Куди котиться світ» уже онлайн

Кіра Іванова 26 січня 2024 12:58