Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гранти для бізнесу під час війни: де шукати, як отримати та не стати від них залежним

Тетяна Волочай
Тетяна Волочай директорка Благодійного фонду "МХП-Громаді"
10 жовтня 2023 7 хвилин читання

Українські підприємці мають унікальний ген — рости, розвиватися, започатковувати щось нове попри всі кризи й потрясіння. Немає електроенергії? Купуємо генератори, об’єднуємося, шеримо промислові замовлення на партнерів. Немає коштів на старт бізнесу, а банки не дають кредити (або їх просто страшно брати, що цілком логічно)? Шукаємо альтернативи — фандрейзинг, аукціони, гранти. 

Останні стали особливо затребувані з весни 2022 року серед підприємців. Чому? Бо гранти — це цільове безповоротне фінансування на реалізацію певного проєкту. Їх надають різні організації: від державних фондів, міжнародних донорів до благодійних фундацій. Тобто на відміну від інвестицій гранти не передбачають повернення частини прибутку чи передачі потім частки власності. Вони зрозумілі, прозорі, їх досить багато на ринку й на них зараз шалений запит.

Як грант може допомогти розвинути справу?

Наприклад, кошти можна витратити на купівлю обладнання, яке дозволить наростити виробничі потужності, оновити асортимент продукції, вдосконалити технологію. Або відкрити фірмову торгову точку чи сервісний центр, найняти додаткових працівників чи врешті провести рекламну кампанію, аби дати старт продажам. 

Окрім прямої фінансової підтримки, грантові програми також передбачають освітні модулі. В межах таких програм підприємці можуть пройти цінні навчальні курси та тренінги, отримати консультації експертів з питань бухобліку, маркетингу, управління персоналом, юридичних аспектів та інших важливих сфер ведення бізнесу. Такі знання допомагають суттєво посилити управлінську компетентність малих підприємців.

Водночас організації, які надають гранти, очікують від отримувачів прозорості та звітності за використання коштів. Адже їхньою основною метою є сприяння розвитку легального, соціально-відповідального бізнесу, який конструктивно діє у правовому полі, платить податки та робить внесок у зростання економіки країни.

Хто сьогодні надає можливості грантового фінансування малому бізнесу в Україні?

Отже, хто може допомогти з грантовим фінансуванням бізнесу:

  • державні та регіональні програми;
  • міжнародні донорські організації;
  • спеціалізовані грантові програми для конкретних галузей економіки;
  • благодійні фонди та громадські організації.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Перш за все, це державні та регіональні програми підтримки підприємництва. Вони охоплюють широке коло цілей: від розвитку інноваційних технологій — до підтримки маркетингу та зовнішньоекономічної діяльності.

Важливу роль відіграють і міжнародні донорські організації, наприклад, USAID, що активно діють в Україні. Вони зосереджують зусилля в першу чергу на сприянні інноваціям і підтримці стартапів.

Окрім двох перших можливостей існують і спеціалізовані грантові програми для конкретних галузей економіки чи видів підприємницької діяльності.

Ще одним джерелом є благодійні фонди та громадські організації. Вони регулярно оголошують конкурси грантових заявок, переможці яких отримують фінансування. У таких конкурсах може взяти участь будь-який охочий суб’єкт малого підприємництва — все залежить лише від спрямування тієї чи іншої програми. 

До прикладу, ми у благодійному фонді «МХП — Громаді» постійно працюємо над тим, щоб дати можливість розвиватися цікавим і перспективним бізнес-проєктам. Цьогоріч наш основний, материнський, проєкт — конкурс бізнес-ідей «Роби своє» масштабувався й розрісся до трьох конкурсів.

У квітні, приміром, ми спільно з УВФ Мінветеранів давали гранти ветеранам та членам їхніх родин. Сумарно підтримали бізнеси на майже 15 млн грн. У межах основного стріму «Роби своє» надали 80 грантів для локальних підприємців на 6,4 млн грн. А наразі в нас відкритий конкурс «Роби своє з Kurator» для бізнесу HoReCa (кав’ярні, ресторани, пекарні, їдальні та інший бізнес у сфері харчування), реєстрація на який триває до 22 жовтня. 

Один із бізнесів-переможців «Роби своє» — відновлена автентична сільська «Бабусина хатка», яка стала центром туризму в селі Ліплява на Черкащині Один із бізнесів-переможців «Роби своє» — відновлена автентична сільська «Бабусина хатка», яка стала центром туризму в селі Ліплява на Черкащині

Що потрібно, аби подана заявка мала максимальні шанси на отримання гранту?

  • 1
    Перш за все, треба чітко сформулювати суть вашої бізнес-ідеї та детально описати, як саме будуть використані грантові кошти на розвиток цієї ідеї.
  • 2
    По-друге, перед подачею заявки вкрай важливо ретельно вивчити всі вимоги та процедури саме тієї грантової програми, на яку ви збираєтеся подаватися.
  • 3
    По-третє, якщо ви ще новачок у світі грантів, радимо спочатку спробувати податися на менші за розміром гранти. Це дозволить отримати неоціненний досвід успішної участі в таких конкурсах.
  • 4
    По-четверте, якщо ви плануєте розвивати власний бізнес, то наявність статусу фізичної особи-підприємця значно підвищує ваші шанси на перемогу.
  • 5
    Нарешті, в самій заявці потрібно максимально змістовно та переконливо викласти мету, на яку планується використати запитуваний грант.


Швейне виробництво — один із переможців конкурсу бізнес-ідей «Роби своє» Швейне виробництво — один із переможців конкурсу бізнес-ідей «Роби своє»

Чи можна податися на кілька грантів одночасно?

Можна, але обережно. Існують компанії, які подаються відразу на кілька грантів, виграючи в декількох конкурсах. Проте дуже важливо уникати подвійного фінансування одного і того ж проєкту з різних джерел. Наприклад, не можна отримати два гранти на закупівлю одного й того обладнання в одній і тій же пекарні. Це вважатиметься подвійним грантуванням і матиме негативні наслідки. Бізнес, який це зробив, потрапить у «чорний список» і більше не зможе отримувати підтримку.

Втім, можна подаватися на декілька грантів паралельно, якщо вони стосуються різних аспектів проєкту. Наприклад, в одному запитувати кошти на обладнання, в іншому — на навчання персоналу. Важливо уникати дублювання цілей фінансування.

Кожен грантодавець ставить свої пріоритети щодо того, на що саме можна витрачати надані кошти і яких результатів очікує. Тому перед подачею заявки варто ретельно проаналізувати вимоги конкретної програми. Це дозволить уникнути порушень і побудувати ефективну стратегію залучення грантового фінансування.

Як знайти джерело фінансування, що підходить саме вам? 

Тут варто регулярно переглядати анонси грантових можливостей на спеціалізованих інформаційних ресурсах, налагодити комунікацію з місцевими організаціями підтримки бізнесу та бізнес-асоціаціями, а також провести ґрунтовний пошук організацій, що спеціалізуються на підтримці саме вашої галузі чи типу підприємницької діяльності.

Грантове фінансування — це потужний інструмент підтримки для українських малих підприємців. З його допомогою можна залучити необхідні оборотні кошти та інвестиції для розвитку бізнесу, а також підвищити управлінську компетентність. Головне при цьому — ретельний пошук та підбір програм, які підходять саме вам, а також якісна підготовка конкурсних заявок.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

CEO Devlight Ігор Полич: «Мобільний застосунок на екрані смартфону конкурує з усіма світовими лідерами»

Сергій Коноплицький 16 січня 2025 13:45

Більше робочих місць чи скорочення: як штучний інтелект впливатиме на зайнятість

Олександр Тартачний 15 січня 2025 09:23

Кілька послуг у Дії відновили роботу після кібератаки: чим вже можна скористатися

Владислав Паливода 14 січня 2025 13:51

Як створити Employer Branding проєкт, що допомагає айтівцям спати

Марія Герасимяк 9 січня 2025 09:50

Криптографія, ШІ, квантові обчислення та дипфейки — що буде у трендах технологій у 2025 році

Олександр Тартачний 8 січня 2025 09:17