Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Трансформація ринку SMM

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
15 травня 2024 7 хвилин читання

Понад 60% населення світу користуються соціальними мережами. Для когось це просто спосіб провести вільний час, інші ж будують на цьому цілком прибутковий бізнес. До того ж кар'єрний потенціал у цій сфері справді великий. SPEKA розповідає, чому, попри те що кількість інструментів для роботи в SMM зростає, бізнес потребує більше вузькоспеціалізованих фахівців маркетингу у соцмережах. 

Зростання попиту на SMM на рекрутингових платформах

Ще кілька років тому один SMM-менеджер цілком здатний був охопити широкий спектр завдвнь: складання стратегії просування, регулярне наповнення контентом клієнтських груп і пабліків, постійне відстежування та модерація сторінок, організація та реалізація рекламних кампаній у соціальних мережах. Він повинен був працювати з таргетованою рекламою, мати навички створення текстів, знати стратегії маркетингових комунікацій, уміти працювати в графічних редакторах, різних онлайн-додатках, а також швидко освоювати нові інструменти. Іноді від нього вимагали ще й спілкування з клієнтами та продажі.

Останніми роками, з розвитком SMM, ринок праці почав надавати більше можливостей для спеціалізованих фахівців. Окрім звичайних посад SMM-менеджерів, з'являються вакансії для вужчих спеціалізацій. Компанії потребують окремих людей для розробки стратегії та складання контент-плану, райтерів для написання текстів, дизайнерів для підготовки креативів (фото, відео, графіки), сейлзів для роботи в особистих повідомленнях та з коментарями тощо.

За запитом «SMM» job-сайти Robota.ua та Work.ua стабільно пропонують понад 2 тис. вакансій. Окрім SMM-менеджерів сюди входять окремо direct-менеджери, креативні копірайтери, маркетологи, контент-мейкери, таргетологи, адміністратори сторінок, менеджери з продажів у соцмережах, influence-маркетологи, розробники чат-ботів.

Чому відбувається диверсифікація ринку SMM

Наявність різного продуктового майндсету в окремих людей

За останні декілька років охоплення та популярність соціальних мереж значно збільшилися. Час, коли лише один фахівець SMM міг і писати тексти, і створювати дизайн, і спілкуватися з клієнтами минув вже досить давно. Робота з цим каналом комунікації на професійному рівні вимагає фахівців різного профілю та майндсету, зазначає директор департаменту інтернет-проєктів дивізіону «Новини» у StarLightMedia Іван Кучеренко.

Іван Кучеренко Іван Кучеренко
Креативній людині, яка чудово працює з текстами, подекуди дуже складно створити візуал. Для цього у «традиційному» креативі і є розділення на копірайтерів та дизайнерів/артдиректорів. Так само і в SMM не кожен креативник може бути водночас і копірайтером, і контент-мейкером. Це, незважаючи на роботу з рекламним кабінетом, так званий таргетинг. Бо для цього потрібно залучити вже не праву півкулю, а ліву.
Іван Кучеренко

Специфіка роботи з різними платформами

До перелічених вище чинників додаються особливості роботи з різними платформами. Фахівець, який уміє добре працювати з Instagram, може не мати потрібних навичок для такої ж роботи з TikTok або навіть Facebook. Як зазначає Іван Кучеренко, для X/Twitter, попри його «нішовість», потрібен окремий талант. 

Звісно, що є «універсальні бійці», які добре працюють з усім інструментарієм, але їх дуже складно знайти та ще складніше утримати, бо з часом вони хочуть зростати у ширші маркетингові напрями або продукти.
Іван Кучеренко

Обмеження обсягом завдань

Велику роль має обсяг завдань, покладених на певного спеціаліста. І тут також багато залежить від специфіки бізнесу. 

Уявімо, що ви великий інтернет-провайдер у своєму регіоні. Зазвичай у такому разі роль центру підтримки беруть на себе direct-менеджери. Якщо обсяг звернень великий, компанія потребує окремого спеціаліста на цей напрям. Можливо, навіть не одного. По суті, це заміна call-центру, де фахівець працює телефоном. Та у нашому прикладі — за допомогою цифрових каналів зв’язку.
Юрій Качкарда, CEO агенції цифрового маркетингу та продуктового дизайну Skykillers
Юрій Качкарда Юрій Качкарда

У часи кризи, пригадує Іван Кучеренко, якщо рекламодавці й скорочували бюджети, то не на SMM. Адже у цьому каналі важливо підтримувати постійний двосторонній зв’язок зі своєю аудиторією. 

Чи може одна людина успішно вести великий акаунт компанії у всіх або кількох соцмережах

Як зазначає Іван Кучеренко, якщо від людини вимагатимуть робити все самостійно, ефективною вона не буде. Про це вже згадували вище: різний майндсет, специфіка роботи з соцмережами, обсяг роботи. 

Проте одна людина може координувати роботу окремої команди фахівців на фрилансі. Але тоді потрібен не креативник чи фахівець з реклами, а менеджер.  

Для себе ми визначаємо SMM як велику частину маркетингових комунікацій, яка складається з розуміння цільової аудиторії та безперервного процесу її вивчення, розроблення ідей, виробництва контенту (текст, графіка, reels тощо), платного просування, модерації та аналітики контенту. Зазвичай така команда складається мінімум із шістьох людей, які мають бути злагодженими у роботі.
Юрій Качкарда

І головне, зазначає Іван Кучеренко, — конкретна конфігурація команди та необхідних ресурсів залежить від цілей, які ставлять перед SMM. 

Чи буде ринок розширюватися й надалі

Попри активні бойові дії, за 2023 рік в Україні відкрили понад 300 тис. ФОП. Безумовно, зазначає Іван Кучеренко, це не означає, що з’явилася така ж кількість малого бізнесу. Але ми бачимо: попри повномасштабну війну українські підприємці продовжують розвиватися. 

Нещодавно я почув історію про підприємицю з Харкова, яка, попри постійні обстріли та проблеми з енергетикою, відкриває два нові ресторани. І я впевнений, що вона обов’язково залучить і SMM як той канал, що зможе гарантовано забезпечити відвідуваність її закладів. 
Іван Кучеренко

Звісно, деякі великі бізнеси почуваються не так добре та скорочують обсяги. Натомість інші розширюються, а на ринку з’являються нові конкуренти так активно, як розвиваються окремі сектори економіки, наприклад, defence-tech

І не слід забувати, що SMM — це не лише про рекламу та продажі, а ще й про ефективний канал побудови employer brand для залучення нових співробітників. Це особливо важливо в умовах дефіциту кадрів. Багато українських IT-компаній для таких завдань використовують саме SMM. Тому мій прогноз тут оптимістичний — ринок буде розвиватися й надалі. 
Іван Кучеренко

Юрій Качкарда зауважує, що з поступовим розвитком індустрії соціальних мереж та штучного інтелекту можна очікувати органічного виникнення нових, досить вузьких спеціалізацій у сфері SMM. Ці професії можуть бути пов’язані з роботою із штучними системами.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як правильно налаштувати SMM, щоб збільшити взаємодію з клієнтом у 2 рази. Кейс VARUS

Катерина Селезень 27 червня 2024 16:48

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14