Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри

Олександра Стеценко
Олександра Стеценко Операційний директор в компанії Wezom Academy
16 березня 2023 6 хвилин читання

Скажіть, чи задумувалися ви над тим, що кар'єру потрібно планувати? Насправді дуже небагато людей планують свій кар'єрний шлях. Більшість просто робить свою справу, очікуючи, що рано чи пізно їх підвищать і все складеться саме собою. Але насправді це неправильна стратегія. Точніше, її відсутність.

Тож сьогодні ми поговоримо про планування та розвиток кар'єри в IT. Як будувати плани та як рухатися вперед, як не припуститися помилок та постійно розвиватися. Про це й поговоримо!

Визначення напряму

Перше й найголовніше — визначити напрям, в якому ви хочете рухатися та розвиватися. Іноді це буває складно. Людина каже: «Хочу працювати в IT». І крапка. Але про який напрямок мова? IT — це дуже широка сфера. Тут вам і програмування, і дизайн, і робота з текстами, і SEO-просування, і менеджмент…

Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри

Щоб визначити оптимальний напрям для себе, радимо відповісти на декілька питань:

 • Де я знаходжуся саме зараз?
 • Які я маю сильні сторони, вміння й таланти?
 • Що я вмію робити найкраще?
 • Що мені дається легше всього, без особливих зусиль?
 • Що приносить мені справжнє задоволення?
 • Від чого я точно не втомлюсь через певний час?

Відповіді на ці питання вже здатні дати вам правильний вектор розвитку. А далі рекомендуємо спробувати обраний шлях на практиці й прийняти остаточне рішення. Наприклад, ми в Wezom Академії даруємо безкоштовний пробний урок по кожному з курсів, а також розробили скорочені та оптимізовані «Курси для Українців» за трьома популярними напрямками: SEO, SMM та копірайтинг. Радимо спробувати!

Як визначити свій потенціал за допомогою SWOT

SWOT-аналіз — це ще один метод визначення власного потенціалу, котрий першопочатково був розроблений для сфери продуктового маркетингу, але згодом набув ширшого поширення.

Абревіатура SWOT розшифровується наступним чином:

 • Strengths — сильні сторони;
 • Weaknesses — слабкі сторони;
 • Opportunities — зовнішні можливості, на які ви не впливаєте;
 • Threats — зовнішні загрози, на які ви не впливаєте.

Спробуйте провести власний SWOT-аналіз, і обрати стратегію карʼєрного розвитку стане набагато простіше. Можете використовувати нашу модель аналізу:

Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри

Що таке кар'єрний план

Карʼєрний план — це стратегія, котра містить короткострокові та довгострокові карʼєрні цілі й список обовʼязкових дій, які необхідно виконати задля досягнення цих цілей.

Головна мета створення карʼєрного плану — сформувати для себе чіткий план дій замість того, щоб просто плисти за течією. При цьому карʼєрний план не обовʼязково повинен бути націлений на кардинальні зміни в професійному плані. Він може охоплювати навіть незначні зміни та етапи професійного росту. Головне — щоб він у вас був!

До того ж карʼєрних планів у вас може бути навіть декілька й вони можуть дещо накладатися один на інший. Ми радимо кожні два-три роки складати новий такий план, щоб краще розуміти, наскільки ви просунулися вперед, а в яких аспектах потрібно надолужити втрачені можливості. Якщо ж у вас буде всього один незмінний карʼєрний план, то ви ризикуєте застрягти в ньому й фактично перестати розвиватися як професіонал.

Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри

Складання кар'єрного плану

Складання карʼєрного плану особисто ми ділимо на три етапи:

 • Проведення самооцінки

Для початку вам необхідно визначити власні цінності, сильні й слабкі сторони, інтереси, бажані робочі умови та фінансові потреби, котрі відповідають вашому стилю життя.

На цьому етапі найголовніша вимога до вас — бути об'єктивними. Пам'ятайте, що цю оцінку ви робите саме для себе, і від неї в багатьох аспектах залежить ваш подальший кар'єрний розвиток. Помилки чи навмисні неточності в самооцінці надалі можуть сильно вплинути на розвиток вашої кар'єри та бажання займатися тим, чим ви займаєтеся.

 • Вивчення власних можливостей

Перед початком навчання переконайтеся, що обраний напрям вам дійсно цікавий. А коли вже будете працювати й прагнутимете підвищення, впевніться, що володієте всіма необхідними знаннями та навичками для подальшого кар'єрного розвитку. Амбіції та реальний рівень професіоналізму — це різні речі, хоча й певною мірою пов'язані між собою. 

 • Складання плану дій

На цьому етапі ваша мета — коротко та чітко сформулювати стратегію дій, яка приведе ваз з умовної точки А в точку Б. При цьому в плані обовʼязково мають бути як короткострокові, так і довгострокові дії. Щоб дещо спростити для вас це завдання, можемо порадити використовувати методику SMART-цілей.

Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри Потужні інструменти для планування й розвитку вашої кар'єри

SMART-цілі

SMART-цілі — це чудовий інструмент для короткострокового планування. SMART — це абревіатура, котра розшифровується наступним чином:

 • S — Specific, конкретність;
 • M — Measurable, вимірюваність;
 • A — Achievable, досяжність;
 • R — Relevant, відповідність глобальній меті;
 • T — Time bound, обмеженість у часі.

Наприклад, якщо не використовувати методику SMART, можна сформулювати ціль наступним чином: «Стати професійним програмістом». І це абсолютно неробоча ціль! Як тут вимірюється професійність? За який час я прагну стати професійним програмістом? Які дії мені потрібно виконати, щоб досягти мети? Питань залишається більше, ніж відповідей!

Але давайте сформулюємо схожу ціль з використанням методики SMART. Ми отримаємо наступне: «Пройти навчання на курсах та отримати посаду junior-розробника в IT-компанії до Нового року». Погодьтесь, це зовсім інша річ! Тут ми вже бачимо чіткі дії й чітку вимірюваність, обмеженість у часі та відповідність нашій глобальній меті — стати програмістом.

Насправді працювати з методикою SMART нескладно. Просто це потребує певного часу для планування власних цілей та кроків для їх досягнення. Та повірте, коли ви почнете використовувати її в навчанні чи роботі, ваш підхід кардинально зміниться. Ви станете більш результативними та цілеспрямованими. Адже ваші цілі нарешті будуть чіткими та зрозумілими для вас самих! А це перший й найголовніший крок.

Бажаємо успіхів у вашому карʼєрному розвиткові та сподіваємось, що наші поради виявилися корисними. У нас ще є багато цікавого!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Федеральний суд обіцяє розслідувати Google за навмисне знищення чатів

Анастасія Ковальова 15 годин тому

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність

Владислав Миронович 1 грудня 2023 14:15

Кінець ери CZ: зустрічайте нового СЕО Binance

Kateryna Romanenko 30 листопада 2023 18:00

Synergy.IT Business & IT Education від Асоціації IT Ukraine відбудеться 11-12 грудня 2023 року

Артем Житкевич 30 листопада 2023 17:39

Кому і навіщо варто їхати на Web Summit 2024: інсайти команди TRMNL4 від Genesis

Oleksii Nischyk 30 листопада 2023 13:00