Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Протидія дезінформації: місія здійсненна. Як протистояти маніпуляціям росії

Яніна Шабанова
Яніна Шабанова Комунікаційна менеджерка SocialBoost та 1991 Accelerator
11 січня 2023 6 хвилин читання

Боротьба з росією на інформаційному фронті є настільки ж запеклою, як і на реальних територіях України. Спотворення інформації, поширення викривлених наративів, масштабування тисяч фейків — це лише частина дезінформаційних інструментів ворога. То з чим і як боротися?

Ворожа дезінформація: голосна, як дзвін, дурна, як довбня

Російська пропаганда та дезінформація (наперед неправдива чи маніпулятивна інформація) хоч і часто виглядає безглуздо, але працює системно. Одні й ті самі клікбейтні заголовки можна побачити у десятках різних варіантів на сотнях каналів; час від часу вони повторюються у трансформованому вигляді, але мають однакову суть. Різні негативні повідомлення та вкиди переважно є частиною чогось більшого: фейки та маніпуляції ведуть до дезінформаційних меседжів, вони — до великих наративів. 

Серед дезінформаційних методів країни-агресора можна чітко виділити:

  • Розкол самоідентифікації — соціально-політична реставрація росії у кордонах СРСР, заснована на доктрині «русского мира»
  • Штампи та кліше — сталі комунікаційні повідомлення, які ставлять за мету формування образу ворога, розкол українського громадянського суспільства, зміна орієнтирів соціального та політичного розвитку тощо. 
  • Фальсифікацію — умисне викривлення або неправильне тлумачення фактів та подій для створення ілюзії значущості та величі росії, а в окремих випадках як спосіб уникнути відповідальності за протиправні дії.
  • Онлайн-маніпуляції — поширення підбурливих повідомлень через  інтернет-тролів або проплачених користувачів.

Чи не щомісяця міжнародні організації викривають цілеспрямовані диджитал-стратегії росії. Наприклад, ще у 2020 році фейсбук ідентифікував російську військову операцію проти України із фальшивими профілями, які видавали себе за журналістів і поширювали дезінформацію у спосіб, який здавався більш достовірним. Більш відверто російський уряд проводить скоординовані інформаційні (і дезінформаційні) кампанії у власних акаунтах у соціальних мережах. Наприклад, 75 російських урядових облікових записів у Twitter із 7,3 млн підписників написали 1157 твітів у період з 25 лютого по 3 березня 2022 року. Приблизно 75% твітів стосувалися України, а багато з них сприяли дезінформації. Такі дописи отримали 35,9 млн ретвітів, 29,8 млн лайків і 4 млн відповідей.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наслідили: основні наративи дезінформації росії

Від початку повномасштабного вторгнення російські зусилля з дезінформації зосереджуються на використанні розколів всередині України та між іншими урядами. Поточні наративи обертаються навколо кількох ключових тем: теорії змови про українські та американські дослідження біологічної зброї, пригнічення українського населення місцевими неонацистами, так звані операції під фальшивим прапором. Міжнародна економічна організація розвинутих країн OECD зібрала найпоширеніші наративи дезінформації з понад 220 пропагандистських вебсайтів:

  • Засекречені документи про те, що Україна готує наступальну операцію на Донбас.
  • Розправа над мирним населенням Бучі у перший місяць війни була інсценована.
  • Сполучені Штати розробляють біологічну зброю, спрямовану на етнічних росіян, і мають мережу лабораторій із біологічної зброї у Східній Європі.
  • Україна пригрозила Росії вторгненням.
  • Американські десантники висадилися в Україні.
  • Україна влаштувала напад на лікарню в Маріуполі 9 березня 2022 року.
  • Європейські університети виключають російських студентів.
  • Україна готує дітей-солдатів.
  • Росія під час військової операції в Україні не застосовувала касетні боєприпаси.
  • НАТО має військову базу в Одесі.
  • Росія не націлює на цивільну інфраструктуру в Україні.
  • Сучасна Україна була повністю створена комуністичною Росією.
  • Крим законно увійшов до складу Росії.
  • Українські війська розбомбили дитячий садок у Луганську 17 лютого 2022 року.
  • Сполучені Штати та Велика Британія відправили в Україну застарілу зброю.
  • Нацизм процвітає в українській політиці та суспільстві, підтримується українською владою.
  • Антиросійські сили влаштували державний переворот, щоб повалити проросійський український уряд у 2014 році.
  • Російськомовне населення Донбасу зазнало геноциду.

Крім дезінформації, російські комунікаційники використовують й інші типи неправидивої інформації:

  • Місінформація — неправдива чи маніпулятивна інформація, яка не є системною і не містить злого наміру.
  • Маліінформація — правдива інформація, яку поширюють, щоб знищити репутацію особи чи організації заради чиїхось інтересів.
Протидія дезінформації: місія здійсненна.  Як протистояти маніпуляціям росії зображення 1 Типологія недостовірної інформації зі статті ресурсу First Draft 

Швидке реагування на дезінформацію

Повномасштабне вторгнення посилило нагальне реагування на загрози, пов'язані з поширенням дезінформації, водночас зберігаючи незалежний медіасектор, здатний інформувати громадськість у складних і небезпечних умовах. Однією з таких ініціатив є міжнародний 1991 Hackathon: Media, який збере українських та європейських технологічних спеціалістів для розроблення новітніх медіарішень.

Протидія дезінформації: місія здійсненна.  Як протистояти маніпуляціям росії зображення 2 Hackathon: Media 20-22 січня 2022 року

У центрі уваги 1991 Hackathon: Media — пошук цифрових рішень для боротьби з дезінформацією, аналіз даних для медіа та кібергігієна. Захід відбудеться онлайн та офлайн 20-22 січня 2023 року. Офлайн-частина пройде у Google Campus у Варшаві, Польща. 

Хакатон відкриється 20 січня мініконференцією, яка об'єднає представників уряду, комерційного та громадського секторів для обговорення критичних питань дезінформації. На відкритті зберуться провідні спікери з Meta, Google, НАТО, ОБСЄ та інших, які поділяться своїм баченням та досвідом у боротьбі з нестабільною комунікацією.


Український досвід у боротьбі з дезінформацією є прикладом для наслідування усьому світу. Об'єднавши зусилля з міжнародною спільнотою, ми пришвидшимо перемогу на інформаційному фронті і посилимо стійкість інтернаціональних комунікацій.

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 1 годину тому

Маленька, але потужна: як створити невелику технічну команду, яка замінить пів сотні людей

Сергій Марієха 21 березня 2025 11:54

Діти в гаджетах: марна трата часу чи інвестиція в майбутнє?

Євген Мощенський 21 березня 2025 17:00

AI — ворог чи інструмент? Паула Шер про нову реальність дизайну. Безкоштовний вебінар від Projector

PRJCTR OnlineInstitute 21 березня 2025 11:17

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 9 годин тому