Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Протидія дезінформації: місія здійсненна. Як протистояти маніпуляціям росії

Яніна Шабанова
Яніна Шабанова Комунікаційна менеджерка SocialBoost та 1991 Accelerator
11 січня 2023 6 хвилин читання

Боротьба з росією на інформаційному фронті є настільки ж запеклою, як і на реальних територіях України. Спотворення інформації, поширення викривлених наративів, масштабування тисяч фейків — це лише частина дезінформаційних інструментів ворога. То з чим і як боротися?

Ворожа дезінформація: голосна, як дзвін, дурна, як довбня

Російська пропаганда та дезінформація (наперед неправдива чи маніпулятивна інформація) хоч і часто виглядає безглуздо, але працює системно. Одні й ті самі клікбейтні заголовки можна побачити у десятках різних варіантів на сотнях каналів; час від часу вони повторюються у трансформованому вигляді, але мають однакову суть. Різні негативні повідомлення та вкиди переважно є частиною чогось більшого: фейки та маніпуляції ведуть до дезінформаційних меседжів, вони — до великих наративів. 

Серед дезінформаційних методів країни-агресора можна чітко виділити:

 • Розкол самоідентифікації — соціально-політична реставрація росії у кордонах СРСР, заснована на доктрині «русского мира»
 • Штампи та кліше — сталі комунікаційні повідомлення, які ставлять за мету формування образу ворога, розкол українського громадянського суспільства, зміна орієнтирів соціального та політичного розвитку тощо. 
 • Фальсифікацію — умисне викривлення або неправильне тлумачення фактів та подій для створення ілюзії значущості та величі росії, а в окремих випадках як спосіб уникнути відповідальності за протиправні дії.
 • Онлайн-маніпуляції — поширення підбурливих повідомлень через  інтернет-тролів або проплачених користувачів.

Чи не щомісяця міжнародні організації викривають цілеспрямовані диджитал-стратегії росії. Наприклад, ще у 2020 році фейсбук ідентифікував російську військову операцію проти України із фальшивими профілями, які видавали себе за журналістів і поширювали дезінформацію у спосіб, який здавався більш достовірним. Більш відверто російський уряд проводить скоординовані інформаційні (і дезінформаційні) кампанії у власних акаунтах у соціальних мережах. Наприклад, 75 російських урядових облікових записів у Twitter із 7,3 млн підписників написали 1157 твітів у період з 25 лютого по 3 березня 2022 року. Приблизно 75% твітів стосувалися України, а багато з них сприяли дезінформації. Такі дописи отримали 35,9 млн ретвітів, 29,8 млн лайків і 4 млн відповідей.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наслідили: основні наративи дезінформації росії

Від початку повномасштабного вторгнення російські зусилля з дезінформації зосереджуються на використанні розколів всередині України та між іншими урядами. Поточні наративи обертаються навколо кількох ключових тем: теорії змови про українські та американські дослідження біологічної зброї, пригнічення українського населення місцевими неонацистами, так звані операції під фальшивим прапором. Міжнародна економічна організація розвинутих країн OECD зібрала найпоширеніші наративи дезінформації з понад 220 пропагандистських вебсайтів:

 • Засекречені документи про те, що Україна готує наступальну операцію на Донбас.
 • Розправа над мирним населенням Бучі у перший місяць війни була інсценована.
 • Сполучені Штати розробляють біологічну зброю, спрямовану на етнічних росіян, і мають мережу лабораторій із біологічної зброї у Східній Європі.
 • Україна пригрозила Росії вторгненням.
 • Американські десантники висадилися в Україні.
 • Україна влаштувала напад на лікарню в Маріуполі 9 березня 2022 року.
 • Європейські університети виключають російських студентів.
 • Україна готує дітей-солдатів.
 • Росія під час військової операції в Україні не застосовувала касетні боєприпаси.
 • НАТО має військову базу в Одесі.
 • Росія не націлює на цивільну інфраструктуру в Україні.
 • Сучасна Україна була повністю створена комуністичною Росією.
 • Крим законно увійшов до складу Росії.
 • Українські війська розбомбили дитячий садок у Луганську 17 лютого 2022 року.
 • Сполучені Штати та Велика Британія відправили в Україну застарілу зброю.
 • Нацизм процвітає в українській політиці та суспільстві, підтримується українською владою.
 • Антиросійські сили влаштували державний переворот, щоб повалити проросійський український уряд у 2014 році.
 • Російськомовне населення Донбасу зазнало геноциду.

Крім дезінформації, російські комунікаційники використовують й інші типи неправидивої інформації:

 • Місінформація — неправдива чи маніпулятивна інформація, яка не є системною і не містить злого наміру.
 • Маліінформація — правдива інформація, яку поширюють, щоб знищити репутацію особи чи організації заради чиїхось інтересів.
Типологія недостовірної інформації зі статті ресурсу First Draft  Типологія недостовірної інформації зі статті ресурсу First Draft 

Швидке реагування на дезінформацію

Повномасштабне вторгнення посилило нагальне реагування на загрози, пов'язані з поширенням дезінформації, водночас зберігаючи незалежний медіасектор, здатний інформувати громадськість у складних і небезпечних умовах. Однією з таких ініціатив є міжнародний 1991 Hackathon: Media, який збере українських та європейських технологічних спеціалістів для розроблення новітніх медіарішень.

Hackathon: Media 20-22 січня 2022 року Hackathon: Media 20-22 січня 2022 року

У центрі уваги 1991 Hackathon: Media — пошук цифрових рішень для боротьби з дезінформацією, аналіз даних для медіа та кібергігієна. Захід відбудеться онлайн та офлайн 20-22 січня 2023 року. Офлайн-частина пройде у Google Campus у Варшаві, Польща. 

Хакатон відкриється 20 січня мініконференцією, яка об'єднає представників уряду, комерційного та громадського секторів для обговорення критичних питань дезінформації. На відкритті зберуться провідні спікери з Meta, Google, НАТО, ОБСЄ та інших, які поділяться своїм баченням та досвідом у боротьбі з нестабільною комунікацією.


Український досвід у боротьбі з дезінформацією є прикладом для наслідування усьому світу. Об'єднавши зусилля з міжнародною спільнотою, ми пришвидшимо перемогу на інформаційному фронті і посилимо стійкість інтернаціональних комунікацій.

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Коли замовники не платять за ІТ-контрактами

Максим Носарев 23 години тому

Kharkiv IT Cluster: бронювання, критичність та «Дія.Сіті» — як айтівцям працювати у 2024-му?

Olga Sukhorukova 23 липня 2024 07:36

Як німецький уряд підштовхнув крипторинок до відновлення: огляд

Павло Осадчук 22 липня 2024 08:51

Дизайн дитячого простору: середовище, яке виховує та надихає

Алеся Карнаухова 18 липня 2024 12:28

Інклюзивність в iOS: як забезпечити доступність для користувачів з обмеженими можливостями

Vladyslav Khambir 17 липня 2024 16:40