Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як збивати російські вкиди на підльоті: рекомендації досвідчених інфо-ППОшників та важливий анонс

Катерина Венжик
Катерина Венжик СЕО Speka.Media, редакторка
22 червня 2022 5 хвилин читання

Опівніч. Редакційний чатик не спить: ми кидаємо одне одному чергові тривожні новини про російські кораблі, що сунуть на Одесу, і обговорюємо, чи варто завтра приїжджати в офіс — він у нас аж занадто близько до «центрів ухвалення рішень». Хтось називає попередження про ракетні обстріли Києва нецензурним словом і роздратовано питає: «Ну кого ми слухаємо? Гіркіна?». 

Цей нічний діалог — яскрава ілюстрація знівеченого інфопростору, в якому ми зараз живемо. Ніхто не володіє стовідсотково достовірною інформацією для ухвалення рішень. Частина першоджерел остаточно скомпрометована. Але до них доводиться прислухатися, бо (дивись пункт перший) повністю верифікована інформація сьогодні стала рідкісною розкішшю. А відмовитися від її споживання неможливо, бо чи не вперше за всю історію журналістики незалежної України повідомлення у ЗМІ стають життєво важливими. 

Зрозуміло, що це істеричне споживання новинного потоку — ідеальний ґрунт для того, аби буйним цвітом квітла дезінформація, маніпуляції, fake news і взагалі весь букет інструментів інформаційної війни. А оскільки ми маємо справу з ворогом, який в інфовійні б'ється краще, ніж у реальній битві (але най буде так), а ми своєю чергою маємо дуже слабенький інформаційний імунітет, можна лише поспівчувати більшості українців, яким доводиться щоденно пропускати через себе цей потік інформаційного лайна і при цьому зберігати емоційну стійкість і працездатність. 

Аби трохи зарадити у цій інфоасенізаційній справі, ми майже два місяці тому почали проєкт SPEKcheck. Щонайменше двічі на тиждень ми пишемо про те, які наративи намагається закидати росія, через кого вона це робить (привіт "хорошим руским"), де нами намагаються маніпулювати за допомогою ІПСО, які джерела треба просто назавжди видалити зі свого списку каналів чи підписок у соцмережах, чи варто витрачати свій час на те, щоб переконати у чомусь росіян, і ще багато чого цікавого. 

Натепер у проєкті вийшло півтора десятка текстів, і ми  вважаємо їх непоганим антидотом за ознак отруєння російськими вкидами. Бо, як влучно зазначив Валерій Пекар, росія, на жаль, не закидає тези на кшталт «Владімір Владіміровіч молодец, всі здавайтеся, все буде росія». Вони намагаються згодовувати те, що здатне розколоти українське суспільство: чи зливає нас Захід, чи потрібна нам Стамбульська конвенція, де живуть більші патріоти і хто за кого вмирає. 

Цитата Пекара настільки вичерпна, що наведемо її повністю: 

"Російська пропаганда працює не так, як ви думаєте.

Вона не б'є напряму, розповідаючи вам, який хороший «руский мір» та який путін великий молодець.

Від виборів у США до референдумів у Європі, від України до Африки російська стратегія однакова.

Знайти болючу тему, сформулювати крайні протилежні позиції, знайти людей, які поділяють ці позиції, та нацьковувати їх одне на одного.

На виборах у різних країнах вони завжди підтримують крайніх лівих і крайніх правих. Комуністів та нацистів.

Так само і в Україні вони активно підтримують наратив, що Україна вже перемогла, та наратив, що Україна ніколи не переможе, бо Захід не дає достатньо зброї.

Що проросійські сенси поширює команда Зеленського і що проросійські сенси поширює команда Порошенка.

Що Україна залишиться тотально знелюдненою антропологічною пустелею і що сюди понаїдуть з усього світу, перетворивши країну на антропологічний смітник.

Головне — розколоти і нацькувати.

Не ведіться. 

Та легше сказати «не ведіться», ніж не реагувати на ІПСО (а саме через інформаційно-психологічні спецоперації ворог і закидає зараз більшість своїх меседжів). Докладно про них у своєму інтерв'ю розповідала Оксана Мороз, яка вже з десяток років займається медіаосвітою та інформаційною гігієною. 

 

Та ми вирішили, що інтерв'ю з нею не відповідає на всі запитання про споживання новин, що можуть виникнути сьогодні в українців. 

Тому 23 червня ми проводимо відкриту онлайн-зустріч з Оксаною, де кожен зможе отримати докладну консультацію, як читати новини і при цьому не збожеволіти. І не тільки про це, звісно)

Деталі зустрічі, а саме час та форма реєстрації (аби ви могли поставити запитання, ми маємо не просто стримити її кудись у соцмережі, а надіслати вам лінк на під'єднання до зустрічі) — у цьому пості

До речі, про ризики Telegram-каналів ми теж поговоримо. Але наш повністю надійний) Тож долучайтеся. Читайте. Споживайте якісну інформацію. Приходьте поговорити про це. Так переможемо.  

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv).

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому росія бреше. Тімоті Снайдер про пропаганду та виживання путінського режиму

Юлія Даниленко 14 вересня 2022 18:15

СБУ накрила дві ботоферми на 7 тисяч фейкових акаунтів, що розганяли дезінформацію про війну в Україні

Леся Соловчук 3 вересня 2022 16:59

Для допитливих, свідомих та просунутих. Тиждень у спільноті.

Наталія Миронова 28 серпня 2022 16:32

Українська «Вікіпедія» та інформаційна війна. Колонка Юрія Пероганича

Роман Судольський 22 серпня 2022 16:44

#IStandWithPutin — говорив «індійський» Twitter після вторгнення, але чи справді це так?

Юлія Даниленко 21 серпня 2022 21:05