Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Життя айтівця без ІТ

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна
18 березня 2024 8 хвилин читання

IT-ресурси уже не один місяць демонструють не надто приємну динаміку щодо вакансій та відгуків. Середня кількість відгуків на вакансію у лютому знизилася з 27 до 24,4, але не змінилася для вакансії без досвіду. На Джині можна побудувати графіки за різними спеціальностями, щоб побачити схожу картину. SPEKA з’ясувала, що зараз на ринку праці в IT.

 Золоті часи позаду

Олена Крутоголов, HRD у Maklai IT Company, констатує, що для кандидатів  процес пошуку роботи став значно довшим. 

Якщо раніше пошук тривав 1-3 тижні, то зараз він може тривати до пів року, оскільки робота і зарплата — це закриття не тільки базових потреб у їжі, житлі, комфорті, а й відчутті безпеки та стабільності. 
Олена Крутоголов

Відтак кандидати почали:

  • Значно частіше розсилати багато не адаптованих під компанію резюме, навіть не читаючи вакансію. Це і до війни не було дієвим інструментом, і тепер нічого не змінилося.
  • Писати одночасно в усі канали рекрутеру: відгукуватися через сайт, писати на пошту, телефонувати, писати у Телеграм тощо. Також частина кандидатів пише чи телефонує навіть серед ночі.
  • З позитивного — частіше відповідають на повідомлення, не скасовують, не переносять співбесіди без поважних причин. Щодо технічного завдання, то обговорюють умови і дедлайни; готуються до співбесід; кандидати частіше дивляться актуальні вилки для посад (вони дещо знизилися за війну) і мають адекватний запит щодо заробітної плати.

Але вакансій від цього не більшає. І конкуренція не меншає.

Тренди Jobs.dou.ua Тренди Jobs.dou.ua

Щодо грошей теж сумно: у 2023 році ІТ-індустрія принесла в українську економіку $6,7 млрд завдяки експорту своїх послуг. Це на 8,5%, або на $622 млн, менше за показник 2022 року і майже дорівнює $6,9 млрд 2021 року. Зауважимо, що це попередні дані, остаточні ж підрахунки за третій квартал і весь 2023 рік Нацбанк оприлюднить у березні. Хоча 2022 рік був трохи дивним (незважаючи на найменше за всі роки зростання обсягу ІТ-експорту +5,8%), показник сягнув рекордних $7,3 млрд. Шкода, але дива на цьому скінчилися.

Що робити айтівцям?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Можна залишатися у пошуку роботи у звичних галузях та специфіці, сподіваючись на загальне покращення ситуації. Можна прокачувати скіли, аби бути більш затребуваним чи переміщатися у більш життєдайні спеціалізації. Можна активно налагоджувати співпрацю з рекрутерами у сподіванні бути першим та єдиним кандидатом на вакансію.

Але багато хто обирає інший варіант — звернути увагу на неайтівські компанії, які активно рекрутують айтівців. Так, це може бути що завгодно — від близьких за специфікою виробників електроніки до фармкомпаній, виробництв, логістики, ритейлу або фінансових структур.

Ще декілька років тому вони пасли задніх в очах програмістів за привабливістю як роботодавців і за мотиваційними пропозиціями. Але ринок пішов шкереберть, і у цих компаній з’явилася надія. І не тільки надія, але й стратегії залучення.

Риба шукає, де глибше

На дошці пошани на ДОУ серед вакансій провідних компаній не тільки Ciklum, Luxoft, Sigma та інші великі гравці. Тепер там ПриватБанк, Genesis, Ajax, UKRSIBBANK, «Vodafone Україна», TemaBit, Fozzy Group та інші «неайтівські» роботодавці. Вони вже подолали комплекс меншовартості, сформували прийнятні фінансові умови і навіть можуть пишатися ексклюзивними плюшками.

Ми вирішили піти проти течії у найблакитніший океан і запитали деяких роботодавців різних сфер, на що можуть розраховувати айтівці у їхніх компаніях. 

Наприклад, «Галичфарм» просто вразив своїми активностями для персоналу. Коли ми запитали Мар’яну Івашину, керівницю T&D-компанії, що може привабити айтівців (або вже приваблює), то дізналися, що «з плюшок для персоналу компанія дає практично все, і вони диференційовані для різних аудиторій: хто куди хоче, туди й долучається». 

Заходи для співробітників, яких немає в інших компаніях, а є у «Галичфарм ARTERIUM», це квізи, шахові турніри, стажування в інших підрозділах компанії, власний медичний центр, благодійні ярмарки у межах волонтерських ініціатив і навіть власна театральна студія з обнадійливою назвою «Панацея». 

Для дітей та молоді є освітні проєкти «З досвідом у майбутнє» у 14 вишах на заході України, профорієнтація дітей працівників, музей «Галичфарм», відеопривітання від дітей батькам.  

Є хлопці, які виступають на сцені, хтось допомагає у театрі зі звуком, є учасники квізів, є театральні критики. Активно беруть участь у волонтерських ініціативах, ярмарках. 
Мар’яна Івашина

Схоже, така турбота про співробітників сприяє неабиякому творчому підйому — компанії видали вже дві книги поезій працівників. 

Трохи ошелешені від різноманітності плюшок, ми звернулися з аналогічним питанням до Катерини Горчакової, HRD «Промавтоматика Вінниця». Виявилося, що окрім базової фінансової мотивації, якою «неайтівці» теж дбайливо опікуються (і навіть обговорюють та погоджують у нюансах), є геть нематеріальні речі, що теж надихають. 

Наші айтівці працюють на компанію, яка приносить користь державі та на фронті. Тому у них ще й соціальна відповідальність і відчуття причетності. 
Катерина Горчакова

У «Промавтоматика Вінниця» пропонують комфортну комунікацію з керівництвом, проєкти для фронту, бронювання, можливість реалізації власних ідей та інші речі, що допомагають фахівцям відчувати себе не гвинтиками, що обслуговують великий закордонний проєкт, а фахівцями, які багато на що впливають. «І, що дуже важливо, можуть бачити результати своєї праці, бо плідно взаємодіють з виробництвом і бачать, як це все стає на потік», — додає Катерина Горчакова. 

Юлія Швець, керівниця відділу підбору та адаптації ритейлера Comfy, каже, що, працюючи в ІТ-сфері української продуктової компанії, фахівець має певні переваги порівняно з аутсорсом. «З фінансового погляду він не залежатиме від інвестицій іноземних стейкхолдерів та коливань ринку. З етичного — він залучений до створення та розвитку українських продуктів, які користуються попитом. Діями та податками підтримує економіку країни у воєнний час. Є частиною команди однодумців», — наголошує вона.

Роботодавець з розумінням ставиться до форс-мажорів під час обстрілів, блекаутів, які можуть бути незрозумілими для закордонних замовників.
Юлія Швець

Компанія розробила програму лояльності, у межах якої залучає партнерів, що пропонують знижки на послуги, товари та інші пропозиції для дозвілля. Це абонементи у спортклуби, товари особистого та побутового призначення та інші послуги для організації дозвілля.

Почати з нуля

Коли айтівцю вже нецікаво зі старими роботодавцями і не подобаються «неайтівські» варіанти, він обирає роботу на себе. І не завжди в айтівській сфері. Маємо приклад чудової історії від Ольги Місарош, яка вирішила трохи відпочити від ІТ і всього, що з ним пов’язано.

Я вирішила зробити і відтворити для себе етноприкрасу, купила матеріали, подивилася відеоуроки в YouTube і понеслося... Мене вже було не спинити.
Ольги Місарош

Потім вона завела інстаграм-сторінку, де продає прикраси і повністю задоволена новою справою.

Отже, ми цілком за те, аби програмісти, дизайнери, тестувальники і всі-всі-всі в ІТ мали чудову роботу і неймовірні перспективи. Але чи варто обмежувати свій вибір свідомо чи несвідомо. Змінився не тільки ринок праці в ІТ, загалом ситуація змінилася. І ми змінилися також. Тому, можливо, варто зробити саморевізію, аби впевнитися, що ви на правильному шляху і готові до нових звершень. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 1 липня 2024 13:15

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний 20 червня 2024 09:00

Можливості, які ви несвідомо втрачаєте: три неочевидні способи знайти роботу у 2024 році

Владислав Миронович 17 червня 2024 15:30