Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хто такий тестувальник ПЗ (QA-Engineer)?

Denys Nadtochyi
Denys Nadtochyi
24 лютого 2024 7 хвилин читання

Обираючи чи змінюючи свій професійний шлях, багато людей дивляться на IT-сферу. Це й не дивно в епоху стрімкого розвитку інформаційних технологій, які сьогодні інтегруються у майже всі галузі бізнесу та життя. Також IT приваблює кандидатів високими зарплатами та комфортними умовами праці (які вже давно вийшли за межі безкоштовної кави та печива). Тож навіть попри те, що зараз індустрія переживає не найкращі часи, увійти в IT залишається привабливим кар'єрним вибором для (десятків) тисяч людей в Україні. Одним із найпопулярніших вхідних квитків у цей світ є професія тестувальника (QA-інженер). У цьому матеріалі розберемося, хто такий тестувальник ПЗ, що він робить та з чого почати свій шлях у цій карʼєрі. 

Хто такий тестувальник ПЗ (QA-Engineer)? Хто такий тестувальник ПЗ (QA-Engineer)?

Хто такий тестувальник (QA-engineer)?

QA-Engineer — це фахівець, що відповідає за гарантування високої якості програмного забезпечення. Абревіатура QA (Quality Assurance) означає «забезпечення (контроль) якості». QA-Engineer виконує ключову роль під час розроблення ПЗ, гарантуючи, що вироблені продукти відповідають певним стандартам і вимогам. Він аналізує, тестує та виявляє дефекти у програмах, щоб забезпечити їхню ефективну та безперебійну роботу. 

Що робить тестувальник ПЗ (QA-Engineer)?

До функціональних обов’язків тестувальника входить:

  • Тестування функціональності — перевірка відповідності програми функціональним вимогам. Тобто чи виконує програма ті завдання, які на неї покладалися. 
  • Тестування сумісності — визначення сумісності програми з різними операційними системами та пристроями. Тобто чи буде вона коректно працювати на всіх потрібних девайсах і платформах. 
  • Автоматизація тестування — створення автоматизованих тестів для ефективного виявлення помилок, а також тестування за допомоги спеціалізованого програмного забезпечення.  
  • Тестування безпеки — виявлення та усунення потенційних загроз безпеці програм.
  • Документування тестових випробувань — запис результатів та створення звітів про проведені тести.

З чого складається типовий робочий день QA-Engineer?

QA-Engineer взаємодіє з розробниками, менеджерами проєкту та технічними аналітиками. Зазвичай підпорядковується технічному керівникові чи керівництву проєкту. Його KPI — покращення якості продукту, вчасне виявлення та виправлення дефектів, а також виконання тест-планів у визначені терміни. Типовий робочий день QA-інженера складається з: 

  • розроблення тест-планів та тест-кейсів;
  • виконання тестування програмного забезпечення;
  • взаємодії з розробниками для усунення дефектів;
  • аналізу вимог та специфікацій;
  • співпраці з іншими QA-фахівцями та розробниками, product- та project-менеджерами;
  • підготовки звітів та рекомендацій щодо якості продукту.

Що повинен уміти QA-Engineer? Hard Skills і Soft Skills тестувальника ПЗ

Hard Skills QA-інженера

Харди, необхідні тестувальнику ПЗ, залежать від ніші, в якій працює компанія, та технологій, що використовують у розробці. Але серед ключових варто назвати такі:

  • Знання тестування ПЗ — розуміння методів та стратегій тестування.
  • Уміння робити автоматизоване тестування — використання інструментів автоматизації, як-от Selenium.
  • Технічна грамотність — розуміння архітектури ПЗ та взаємодії його компонентів.

Soft Skills QA-інженера

Які soft skills вимагатимуть рекрутери для конкретної позиції, передбачити важко, адже це залежить від підходів і стратегії компанії та її корпоративної культури. Але однозначно варто зосередитися на таких навичках:

  • Аналітичні здібності — здатність аналізувати та виявляти проблеми.
  • Комунікабельність — ефективна та конструктивна взаємодія з членами команди та іншими стейкхолдерами.
  • Відповідальність — готовність нести відповідальність за якість продукту.

Володіння цими навичками дозволяє QA-Engineer виконувати свої обов'язки та забезпечувати високу якість програмного забезпечення.

QA-Engineer: зарплата

Як і в інших професіях, рівень зарплати залежить від компетенцій і досвіду фахівця — його професійного рівня. В IT традиційно використовують систему поділу спеціалістів за рівнями: від Intern/Trainee (інтерн, стажер) до Senior (старший фахівець). Іноді можна зустріти більш детальний поділ, який містить, наприклад, Pre-Senior чи Upper-Middle рівні, але ми зупинимось на базовому варіанті. 

Український IT-портал DOU постійно досліджує рівень зарплат на вітчизняному IT-ринку, проводячи опитування серед фахівців різних спеціальностей. Згідно з їхніми даними, станом на грудень 2023 року QA-інженер може заробляти від $300 (для рівня Intern/Trainee) $4000 (Senior) на місяць. Менеджер у сфері QA може розраховувати на заробіток від $2800 до $5475. 

Розподіл зарплат QA-фахівців та менеджерів в Україні: 

  • QA-Engineer (Intern/Trainee) — $300-538/міс.;
  • QA-Engineer (Junior) — $600-1100/міс.;
  • QA-Engineer (Middle) — $1300-2300/міс.;
  • QA-Engineer (Senior) — $2800-4000/міс.;
  • QA Team/Tech Lead — $2800-4500/міс.;
  • QA Manager — $3000-5475/міс.

QA-Engineer: курси

На сучасному IT-ринку вже давно не обовʼязково мати вищу технічну освіту, щоб розпочати карʼєру, тож навіть якщо у вас немає магістерського диплома з компʼютерних наук, ці двері для вас відкриті. Звісно ж, певні навички та знання вам усе-таки знадобляться навіть для старту. Для цього чудово підійдуть курси тестувальника (QA-Engineer), яких дуже багато на ринку. Зупинимося на деяких із них.  

Дія.Освіта

Портал «Дія.Освіта» від Міністерства цифрової трансформації пропонує безкоштовні онлайн відеокурси з різних спеціальностей, серед яких і QA-інженер. Курс «QA-тестувальник» скл дається з восьми відеоуроків та фінального тесту. Після проходження навчання ви отримаєте базові знання з професії та зрозумієте, куди рухатися далі. 

Mate Academy 

IT-школа Mate Academy пропонує широкий вибір курсів із різних IT-професій, серед яких і тестувальник ПЗ. Їхній курс QA-engineer складається з 18 модулів та 133 тем і триває три місяці. Викладачами та менторами курсу є спеціалісти-практики з багатим досвідом, а на виході ви отримаєте серйозні знання з професії. Як бонус школа обіцяє працевлаштування для випускників. 

Prometheus  

Prometheus — найбільша освітня платформа в Україні, що налічує понад 400 оналйн-курсів із різних професій і сфер знань. Їхній курс «Тестувальник QA Manual» розроблений у партнерстві з провідною українською IT-компанією GlobalLogic. Він складається з 18 модулів, що містять 120+ лекцій і 18 практичних занять, і триває 12 тижнів. Ви отримаєте змістовні знання з QA Manual (ручне тестування), що дозволить розпочати карʼєру в IT.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Обираємо інструменти для тестування кросбраузерності: популярні сервіси для QA

IT-команда NIX 5 червня 2024 15:30

Чим живе шведське ІТ-середовище, Agritech в Україні та як забезпечити продуктивність команди: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 4 березня 2024 13:30

Огляд Qualyfid.ai: ШІ-асистент для QA

Volodymyr Stetsenko 8 лютого 2024 15:30

Чи світить нам достойна пенсія? QA-тест майбутньої реформи

Інна Бєлянська 17 січня 2024 17:00

Ін’єкції — поширений різновид кіберзагроз. Які базові перевірки безпеки може виконати QA?

Владислав Миронович 10 січня 2024 16:00