Стрес, мозок та сучасні технології: як впливати на власну продуктивність
Уже рік ми перебуваємо у режимі постійного стресу. Попри те що перший шок уже минув і ми всі звикли до звуку сирен, стрес продовжує вбивати нас зсередини. Психологічні проблеми стають психосоматичними, дратівливість та емоційне вигорання переростають у депресію та ПТСР.
Крім того, стрес призводить до гіперзбудження та втрати концентрації. Особливо вразливим до стресу є дитячий організм: травматичний досвід підвищує ризик розвитку депресивних розладів у дорослому віці до 75%, а вірогідність розвитку тривожних розладів через пережитий у ранньому віці стрес зростає у 3,6 раза.
Для того щоб цей процес зупинити, треба зрозуміти, як стрес впливає на здоров'я, зокрема мозку. Є два рівні впливу стресу — фізіологічний та психологічний.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Насамперед стрес знищує наш природний захисний бар'єр, який є у кожного. Після починається руйнація тканин і клітин, зокрема нервових, і ми стаємо слабшими. Фізіологічно за стресу наш організм виробляє кортизол, запускаючи процес «бий чи біжи». Але якщо стрес стає щоденним і тривалим, то це перетворюється на «сядь і відпочинь». Надниркові залози виснажуються і зупиняється процес вироблення кортизолу. В організмі відбувається спад усіх гормонів молодості — ДГЕА, статевих гормонів, мелатоніну та гормону росту, порушується робота щитоподібної залози. Ми відчуваємо відсутність сили, а наш мозок починає працювати в ненормальному фізіологічному стані — у гормональному дисбалансі.
Головна проблема полягає в тому, що стрес рано чи пізно закінчиться, а мозок вже не повернеться до «заводських налаштувань». Те, що ми зараз стали менш продуктивними на роботі, більш забудькуватими й трохи «зависаємо», не фінал. Запущені процеси обов'язково матимуть наслідки у вигляді раннього інсульту, онкології чи нейродегенеративних захворювань.
Що робити з надмірним рівнем стресу?
Потурбуватися про здоров'я свого організму та мозку. Варто звернути увагу на відновлення природного захисного бар'єра — заповнити дефіцити вітамінів, мінералів та незамінних амінокислот (насамперед триптофану), які у прямому розумінні слова з'їдають стрес.