Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як внутрішня мотивація допоможе досягти успіху в роботі та бізнесі

Ірина Хоменко
Ірина Хоменко
3 жовтня 2023 10 хвилин читання

Кожна людина час від часу стикається з робочими завданнями та процесами, які здаються нецікавими, нудними, неактуальними, незручними чи надто важкими. Це пов’язано з тим, як влаштований мозок: він винагороджує нас за те, що витрачаємо розумову енергію на саморозвиток, але ще більше нам вдячний за збереження енергії. Це пояснює, чому нам згодом усе набридає. Ось чому так важко впоратися з діяльністю, яка одразу не викликає зацікавленості.

Якщо не вдасться перетворити ці заняття на цікаві та складні проблеми, які потребують розв’язання, доведеться працювати за своєчасне та якісне виконання завдань, саботуючи свій успіх та кар’єрне зростання. У такому разі допоможе внутрішня мотивація. 

Що таке внутрішня мотивація

Термін «внутрішня мотивація» запровадив психолог Гаррі Харлоу у 1950-х роках. Вчений досліджував поведінку приматів і виявив, що вони можуть виконувати складні завдання без будь-якого зовнішнього стимулу — через цікавість.

У сучасній психології внутрішню мотивацію розглядають як силу, що приводить людину до виконання дій, завдань та досягнення цілей без зовнішнього впливу або нагороди. Така мотивація виникає всередині людини й залежить від внутрішніх переконань, цінностей, інтересів та потреб. Тобто це стимул, який змушує нас діяти лише тому, що нам це цікаво чи приємно. Натомість зовнішня мотивація — це те, що відчуває людина, коли виконує завдання за винагороду.

П’ять переваг внутрішньої мотивації

Внутрішня мотивація може значно впливати на роботу та бізнес. Ось кілька доказів.

Стимулює творчість та інновації

Внутрішньо мотивовані люди зазвичай частіше генерують нові ідеї та шукають кращі способи досягнення мети.

Підвищує стійкість

Через сильну внутрішню волю та наполегливість мотивовані люди легше протистоять труднощам, долають перешкоди та продовжують працювати над своїми цілями, навіть коли стикаються з невдачами.

Забезпечує задоволення від самого процесу

Люди з внутрішньою мотивацією спрямовані не лише на досягнення цілі, але й насолоджуються процесом роботи.

Посилює саморозвиток

Внутрішня мотивація спонукає людей до саморозвитку та самовдосконалення. Вони постійно намагаються покращувати свої навички, здібності та знання, що сприяє їхньому особистому та професійному зростанню.

Збільшує продуктивність

Люди з внутрішньою мотивацією більш продуктивні, оскільки мають всередині паливо, яке допомагає їм залишатися сфокусованими та зосередженими на виконанні завдань.

Як бачите, внутрішня мотивація може стати потужним чинником успіху в роботі та бізнесі. Вона допомагає людям бути самостійними, наполегливими та творчими. Якщо навчитися використовувати цю навичку на початку кар'єри, це допоможе досягти цілей у будь-якій галузі і принесе більше радості у повсякденну роботу.

Як розвинути внутрішню мотивацію

Поділюсь шістьма простими способами, які використовують наші клієнти для розвитку внутрішньої мотивації.

Спосіб 1. Спробуйте зрозуміти, як ваша робота вписується у загальну картину

Кожен ваш проєкт чи робоче завдання — це зазвичай частина розв’язання великої проблеми або крок на шляху до досягнення великої мети. Але спочатку може бути важко зрозуміти, який внесок ви робите. І через це, можливо, відчуватимете демотивацію. Бо більшості людей потрібно знати, що їхні зусилля не є марними.

Тому наступного разу, коли отримаєте завдання чи прохання схожі на «Можеш доставити мені це завтра до години дня?» або «Чи можете ви вивчити це для мене?», запитайте:

 • Яку проблему ми намагаємось вирішити, виконуючи ці завдання?
 • Наскільки велика проблема? 
 • Як часто вона виникає? 
 • Які негативні наслідки спричиняє? 
 • Які додаткові переваги можна отримати, розв’язавши цю проблему? 
 • Як допоможе мій внесок у розв’язанні проблеми?
 • Яку проблему ми намагаємось вирішити, виконуючи ці завдання?
 • Наскільки велика проблема?
 • Як часто вона виникає?
 • Які негативні наслідки спричиняє?
 • Які додаткові переваги можна отримати, розв’язавши цю проблему?
 • Як допоможе мій внесок у розв’язанні проблеми?

Відповіді допоможуть визначити користь, яку ви приносите. Наприклад, вас попросили зробити 100 копій пресрелізу про новий продукт. Спочатку це може здатися стомливим і нудним заняттям. Але якщо копнути глибше, виявиться, що ваша робота допомагає залучити нових клієнтів або презентувати продукт тим, хто його потребує. 

Інший приклад: ви отримали завдання впорядкувати за алфавітом великий список. Неважливе, на перший погляд, завдання допоможе зробити корисну інформацію доступнішою для ваших колег з усіх підрозділів компанії. Коли знатимете, яку ціль має ваш внесок, одразу відчуєте цікавість та азарт під час виконання роботи.

Спосіб 2. Виконуйте прості завдання одразу

Будьте орієнтовані на дії та намагайтеся виконувати прості завдання одразу. Наприклад, якщо під час важливої наради вирішили, що необхідно провести ще одну зустріч, надішліть нове запрошення після завершення поточної наради. Інший приклад: якщо хтось просить надати інформацію електронною поштою, а ці дані у вас під рукою, зробіть це невідкладно.

Може здатися, що порада полягає в тому, щоб швидко виконати прості завдання, аби просто прибрати їх зі списку справ. Але насправді це треба робити, щоб збирати легкі перемоги. Коли ми викреслюємо виконані пункти з нотатника, продукуються гормони, які підвищують настрій. Це змушує нас почуватися дієвими, що робить завдання цікавішим і кориснішим, та підвищує мотивацію до його виконання. 

Якщо візьмете на озброєння цю звичку, то не лише підвищите внутрішню мотивацію, почнете сприймати себе як впевненого й корисного професіонала та позбавитесь від накопичення справ.

Спосіб 3. Уникайте бездумного повторення

Ще один спосіб зробити завдання цікавішим — змінити підхід до нього. Оскільки ми належимо до істот, що вміють економити енергію, то часто перестаємо кидати собі виклик і починаємо виконувати завдання одним і тим самим способом кілька разів поспіль. Це відбувається за звичкою і призводить до нудьги та втрати інтересу до роботи.

Що ви можете зробити для захопливого результату? Наприклад, поставити перед собою завдання зекономити час на виконанні якоїсь дії й при цьому досягти такого самого чи кращого результату. Я використовую цей підхід щодня, щоб відточити свій розум і працювати краще. Також це дає впевненість у постійному покращенні різних аспектів своєї роботи.

Спосіб 4. Шукайте можливості допомогти своїм колегам

Один із найпростіших способів залучити внутрішню мотивацію — це брати участь у діяльності, яка приносить задоволення. Наприклад, коли допомагаємо людям, ми відвертаємось від власних турбот, і це розслабляє. А потім отримуємо енергетичний зворотний зв’язок, який говорить, що все окей, тоді ми сильні та контролюємо ситуацію.

Щодня ставте собі за мету допомогти колегам. Наприклад, запропонуйте свою участь у розробленні презентації чи аналізі даних, пошуку інформації чи наданні зворотного зв'язку у важливому питанні. Такий позитивний досвід мотивуватиме вас ділитися знаннями та зробить службові завдання кориснішими та приємнішими.

Спосіб 5. Упакуйте свої розчарування в рішення

Іноді відчувати розчарування на роботі — це нормально. Але якщо дозволите негативним почуттям захопити вас, зрештою не зможете досягти своєї мети. Негативні думки та почуття, якщо ними не керувати, уповільнюють роботу мозку, підвищують рівень стресу та ускладнюють розв’язання проблем.

Щоб уникнути цього, виділіть у своєму робочому календарі від 15 до 30 хвилин, коли відчуєте, що вас переповнюють негативні емоції на роботі. Використовуйте цей час для усамітнення й міркувань. Ви можете проаналізувати складні взаємодії, висловитися про невдалий день або покричати, як вас дратує ваш начальник. Це допоможе розслабитися екологічно і не дати негативним думкам та почуттям захопити вас. Згодом зрозумієте, що маєте менше причин для негативу, ніж вважаєте. Мета — проаналізувати те, що рухає вашими почуттями, і позбутися зайвого. Це дозволить ефективно рухатися вперед.

Спосіб 6. Перетворіть нудну нараду на можливість навчання

Робочі наради — це не завжди цікавіше проведення часу. Особливо на початку вашої кар’єри, коли доводиться вислуховувати питання та проблеми, які, здавалося б, не мають жодного стосунку до вашої ролі чи обов’язків. Проте пасивна участь у робочих мітингах зрештою нікому не допомагає. Навіть якщо вважаєте, що нарада не має прямого стосунку до вас чи вашого кар’єрного зростання, є прості способи використовувати цей час із користю. 

З нудної наради, де розглядають чужі питання, не варто відразу йти. Натомість подумайте, чого ви можете навчитися в інших учасників. Спостерігайте за виступом представників іншого відділу, зверніть увагу на те, як вони думають, як обмінюються інформацією та в чому особливо ефективні. Запитайте себе: «Як я можу повторити це на наступних зборах команди, щоб стати сильнішим доповідачем?», «Як я можу використати цю інформацію для розвитку?». І ось ви вже перетворили нудні збори на можливість для навчання. Врешті матимете більше мотивації бути уважним та дізнаватися про щось нове.

Висновок

Розвиток внутрішньої мотивації потребує практики. На щастя, щойно цей процес розпочнеться, з’явиться позитивний ефект від наших зусиль. І ми природно почнемо закріплювати ці звички та прийоми в повсякденному житті. 

Зростання — це неймовірний мотиватор, який потрібно розвивати в собі. Зовнішня винагорода може завести нас так далеко, що втратить свою привабливість. Натомість внутрішня мотивація розвивається разом із нами і допомагає розвивати власні стимули для відмінної роботи.


Також ви можете перейти на блог нашого сайту AboutU і прочитати ще багато інформативних статей для себе. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Гроші на вітер: неприємна правда про просування вашої компанії в соцмережах

Владислав Миронович 21 годину тому

Netpeak Group запустив подкаст «Це по роботі» про бізнес та IT

Богдан Камінський 23 години тому

Аналіз ринку та планування маркетингової стратегії: як досягти оптимального результату

Viktor Gozhyi 8 грудня 2023 16:00

Кросплатформені рекламні стратегії: інтеграція контенту між різними платформами для збільшення охоплення

Максим Купченко 8 грудня 2023 10:00

Технічний рекрутинг 2.0: оновлена версія воєнного часу

Telesens IT-компанія 7 грудня 2023 17:30