Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як українкам увійти в IT-бізнес та креативну індустрію. Огляд безкоштовних програм для українських жінок

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
29 лютого 2024 9 хвилин читання

За даними Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН), понад 8 млн українських біженців, переважно жінок і дітей, зараз живуть у країнах Європи. Дослідження також показують, що 50% внутрішньо переміщених жінок втратили роботу порівняно з 28% чоловіків. Для тих, хто не боїться змін, ІТ-індустрія та підприємництво стають променем надії. SPEKA зібрала кілька безкоштовних програм для українок, які готові змінити все та рухатися до нової професії.

На відміну від багатьох постраждалих від війни галузей, технологічна сфера процвітає завдяки можливостям віддаленої роботи та глобальним зв’язкам. За різні ролі — від розробника програмного забезпечення до аналітика даних — компанії пропонують добре оплачувану роботу. Це дає сподівання не лише на фінансову стабільність, але й відкриває двері для довгострокового кар’єрного розвитку.

У 2012 році в українському IT було 92% чоловіків і лише 8% жінок. Станом на 2022-й жінок уже 30,8%. Сьогодні майже третина ФОП в ІТ-галузі — це жінки (78,6 тис.). Жінки керують майже чвертю компаній в ІТ: 23,9% з 18,8 тис. зареєстрованих юросіб мають директорок.

Історія Наталії

Наталія Данченко, музикознавиця за освітою, шукала віддалену роботу зі стабільним доходом, коли почалася війна. Усвідомлюючи необхідність досвіду в новій для себе сфері, вона розпочала навчання на курсах, які заклали фундамент для її підприємства в ІТ. Однак відсутність досвіду стала перешкодою для працевлаштування. 

Мені потрібен був досвід, без нього я не могла працевлаштуватися. Мій наставник навчив мене впорядковувати ідеї та працювати крок за кроком. Ми разом робили деякі проєкти від початку до кінця. Це був дуже потрібний досвід.
Наталія Данченко

Орієнтуватися в ІТ було нелегко, особливо в умовах війни, коли доводилося поєднувати роботу, сімейні обов’язки та навчання. Продовжуючи відточувати свої навички в ІТ під керівництвом наставника, Наталя вже шукає свою першу роботу в цій галузі.

Women Go Tech

Women Go Tech заснували у 2016 році Жидруне Вітайте та Паулюс Вертелька. Наталія Данченко була однією з жінок, які пройшли цю менторську програму. 

Сайт програми Women Go Tech Сайт програми Women Go Tech

​​Women Go Tech залучила сотні жінок, які змінили своє життя і знайшли роботу в абсолютно новій для себе галузі. Після того як Women Go Tech перетворилася на повноцінного агента змін у технологічному секторі Литви, настав час для глобального впливу. Women Go Tech має на меті допомогти 25 000 жінкам у регіоні ЦСЄ (Центральний та Східноєвропейський) перекваліфікуватися для кар’єри в галузі технологій до 2024 року.

За даними Європейської комісії, у 2020 році 8% підприємств ЄС повідомили про труднощі з набором ІКТ-спеціалістів. Євростат повідомляє, що станом на жовтень 2023 року в ЄС налічувалося понад 520 000 вакансій ІКТ-спеціалістів, а, за оцінками звіту Randstad за 2022 рік, до 2024-го Європа потребуватиме понад 800 000 нових ІКТ-спеціалістів, і ця потреба не буде задоволена. 

Це означає, що на тих, хто готовий вчитися, чекає безліч можливостей.

Для жінок, які здійснюють зміни в професії, важливим є створення ІТ-спільноти, яка б підтримувала їх. Такі спільноти прибирають бар’єри, створюють мережі підтримки та заохочення, а також дають жінкам можливість долати виклики та процвітати у своїй новій кар’єрі.

Сьогодні такі організації, як Women Go Tech, надають українським жінкам важливу підтримку. У 2023 році 1268 жінок пройшли вступний курс Discovery, а 61 завершила 6-місячну менторську програму Acceleration. 

18% випускниць менторської програми отримали роботу, стажування або започаткували власний технологічний стартап. Ці досягнення демонструють не просто зміну кар’єри, а початок нового етапу в житті.

Обидві програми безкоштовні для українських жінок.

БУДЬ

БУДЬ — ще одна менторська програма, яка допомагає українським жінкам знайти себе у сфері ІТ та креативних індустрій. 735 жінок пройшли її у 2022 році.

Сайт програми БУДЬ Сайт програми БУДЬ

Програма шукає учасниць, які втратили роботу через російську агресію і повномасштабну війну, тих, хто у пошуках нової роботи за спеціальністю або хоче змінити професію і спробувати себе у нових сферах.

«БУДЬ» реалізує організація INSCIENCE, яка популяризує науку та доказову медицину в Україні, спільно з інноваційною агенцією Digitizing.Space. Фінансування забезпечує програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Менторська програма розрахована на дві групи учасниць — beginners та newcomers. Newcomers — це саме ті менті, що потребують дієвої поради щодо ролі у галузі. Ці учасниці пройдуть обов’язковий освітній курс із 5 онлайн-лекцій, на яких дізнаються про особливості різних напрямів та роботу в різних компаніях.

Для кого програма БУДЬ Для кого програма БУДЬ

Ця програма безплатна, однак учасниць обирають за конкурсом через обмежену кількість місць.

«Ми очікуємо, що 750 жінок успішно завершать менторську програму. Кількість місць обмежена, тому ми заохочуємо подаватися раніше. Маємо також обмежену кількість кураторів і кураторок, які супроводжуватимуть учасниць. На кожного куратора та кураторку — 5-10 учасниць», — розповідає Олена Скирта, співзасновниця та партнерка INSCIENCE.

Після проходження програми 100 найактивніших учасниць отримають грантові місця на курсах зі спеціалізації від Projector

Наша особливість — це саме менторська програма та тісна взаємодія, індивідуальні зустрічі зі спеціалістами українських та глобальних компаній. 
Олена Скирта

Історія Анни

«До початку повномасштабного вторгнення я думала свічнутись із сфери ризик-менеджменту та банкінгу, де я працювала аналітиком, в IT, бо давно цікавилася веброзробкою і мені подобалась ідея освоїти професію, за якою я можу працювати з будь-якого куточка світу. У лютому 2022-го я зрозуміла, що мої наміри уже не можна відкладати, і навесні розпочала навчання», — розповідає Анна Коваль, яка зараз працює QA Engineer у компанії TechMagic.  

Спочатку Анна знайшла курс веброзробки для початківців від іноземної платформи. А потім познайомилась з платформою «БУДЬ» від INSCIENCE. Вона отримала запрошення на спринт, де могла консультуватись із ментором щодо власних скілів і чи відповідають вони обраному напряму в IT, також відвідувала вебінари від менторів за тематикою, яка її цікавила, і паралельно консультувалася зі спеціалістами платформи з профільного напряму. 

Платформа «БУДЬ» подарувала мені курс веброзробки у SoftServe, і я дуже вдячна за цю можливість, це допомогло мені у подальшому шляху. Паралельно я подала заявку на грант IT Generation від держави і пройшла відбір до Mate Academy, де вже максимально детально змогла вивчити комп’ютерні технології й обрати професію, в якій хочу розвиватися. 
Анна Коваль

Анна заглибилась у Software testing і вже у травні 2023 року отримала офер в українську компанію TechMagic. 

Technovation Girls Ukraine

Technovation Girls Ukraine — це безкоштовна програма-конкурс з ІТ-підприємництва для українських дівчат від 8 до 18 років. 

Сайт програми Technovation Girls Ukraine Сайт програми Technovation Girls Ukraine

Учасниці можуть створити мобільний застосунок або проєкт із штучним інтелектом, який вирішить соціальну проблему.

Дівчата працюватимуть у командах з ментором із галузей ІТ та підприємництва. Наразі триває набір учасниць на сезон 2023-2024 років.

Програма уже восьмий рік реалізується в Україні за підтримки Western NIS Enterprise Fund. Учасниці мають бути з України, проживати в Україні або в Європі, віком від 8 до 18 років. Програма пропонує детальний навчальний план з матеріалами англійською мовою з усіх тем, необхідних для успішного створення власного проєкту. Знати англійську не обов’язково на високому рівні.

Команди-фіналісти отримують можливість відвідати Каліфорнію, США, та виграти освітню стипендію до $750 на кожного учасника. Реєстрація відкрита до 13 березня 2024 року.

«Кількість дівчат, які можуть зареєструватись, необмежена. Будь-яка дівчина, яка живе в Україні або родом з України, може долучитися. Учасниці формують команди від 1 до 5 дівчат. Головний критерій відбору — це вік 8-18 років. Більше жодних критеріїв», — розповідає маркетологиня команди Technovation Girls Ukraine Юлія Алексєєва.

Для участі у програмі не потрібно мати досвід у бізнесі, ІТ або програмуванні. 
Юлія Алексєєва

Знайомство з ІТ-професіями

Ще одна програма — IT Generation від Мінцифри — обʼєднує різні ІТ-школи. Ця програма і для жінок, і для чоловіків, які не мають формальної освіти, кваліфікації та досвіду роботи в ІТ.

Для тих, хто вагається, чи буде близька їм IT-сфера, ми пропонуємо подивитися навчальний курс «Знайомство з ІТ-професіями». Він створений у межах проекту Women For The Future, який платформа з розвитку кар’єри Happy Monday провела за підтримки навчального центру з підготовки ІТ-фахівців/-чинь DAN.IT education, аби надати можливість жінкам та дівчатам дізнатися про шість ІТ-професій та спробувати себе у них через воркшопи.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

На Київщині відкрився ESTEAM-простір для підлітків

Олеся Дерзська 20 червня 2024 13:53

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний 20 червня 2024 09:00

Українські підлітки можуть взяти участь у World Youth Entrepreneurship Challenge в США — умови

Олеся Дерзська 18 червня 2024 16:05