Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шкільна освіта і IT-індустрія: проблеми та переваги колаборації. Кейси Kharkiv IT Cluster

Ольга Шаповал
Ольга Шаповал Виконавча директорка Kharkiv IT Cluster
8 липня 2022 8 хвилин читання

Kharkiv IT Cluster має понад 20 освітніх проєктів, націлених на розвиток ІТ-освіти на регіональному та національному рівнях. Організація залучає багатьох представників ІТ для впровадження системних змін в українській освіті. Раніше виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал вже публікувала на SPEKA колонку про проблеми вищої освіти під час війни та можливі наслідки для IT-індустрії. 

У новій публікації Ольга розповідає про шкільну освіту, а саме про те, як змінились запити освітян, школярів та ІТ-індустрії під час війни.

Чому IT-бізнес зацікавився шкільною освітою

Через кадровий голод ІТ-сфера приділяє велику увагу залученню та навчанню нових співробітників. Один із основних підходів – робота зі школярами, студентами, світчерами. Саме школа є першою ланкою в ланцюзі заохочення нових кадрів до ІТ.

Якщо школяр – потенційний співробітник ІТ-компанії, то для індустрії важливо, щоб він розбирався в ІТ-професіях і робочих процесах. І розумів, чому математику та англійську мову треба вивчати активно ще зі школи. Це час для вибору майбутньої професії і тому вже на шкільному етапі ми маємо показати дітям усі перспективи, напрями та переваги в ІТ.

Які проблеми зі шкільною освітою непокоїли ІТ-індустрію до війни

До війни гостро стояло питання матеріального забезпечення. Іноді навчальні заклади не мали змоги навчати дітей успішно через відсутність належної техніки. Представники ІТ-індустрії допомагали багатьом школам. Покращення шкільної освіти – це довгострокова історія, але робота з майбутніми ІТ-абітурієнтами вже демонструє свої результати: кількість студентів на ІТ-спеціальностях в 2019 році складала 103 тис., а вже у 2021 році — 206 тис.

Якщо ігнорувати ланцюг послідовності й виконувати профорієнтаційну та просвітницьку роботу лише зі студентами, то з часом це може призвести до зменшення кількості студентів на ІТ-спеціальностях. Важливим етапом в роботі зі школами також є робота з вчителями інформатики.

Як профорієнтаційні ігри допомагають розвінчувати популярні серед школярів міфи про ІТ

Сфера ІТ сповнена багатьма міфами. Kharkiv IT Cluster проводить профорієнтаційні ігри вже 5 років, за цей час програми охопили десятки тисяч школярів. Серед дітей-учасників часто побутує думка, що в ІТ працюють лише програмісти або інші технічні спеціалісти, що ІТ – це нецікаво і не входить до сфери дитячих інтересів. Або думають, що ІТ – це коли ти просто сидиш за комп'ютером. І навпаки: є твердження, що в ІТ легко, тому можна не вчитися. Проте ми презентуємо ІТ-сферу, як сферу інновацій, що змінює усе навколо на краще. Та щоб прийти до цих інновацій, варто пройти певний послідовний шлях.

Дуже важливо донести дітям інформацію про можливості ІТ та перспективи цієї сфери. Під час рольової гри нашої рольової гри «Айтівець — не лише програміст» діти можуть примірити на себе різні ІТ-професії і створити прототип власного продукту. Ми обов'язково робимо вимірюємо зацікавленість учнів в ІТ-професіях на початку гри і в кінці – і результати змінюються в середньому в два рази (з 35% на початку гри до 72% на кінець гри).

Під час профорієнтації діти повинні знайомитися не тільки з професіями, а і з її представниками, саме тому на профорієнтаційні ігри ми запрошуємо діючих айтівців. Зараз програма «Айтівець — не лише програміст», яка стала популярною серед харківських учнів, відкрита для школярів зі всієї України.

Як ІТ-індустрія може заохочувати школярів до ІТ під час війни

За нашим опитуванням, під час війни найбільше проблем у вчителів виникає з емоційним станом учнів. Нестабільний зв'язок –на другому місці.

Зараз найважливіше – дати учням відчути «землю під ногами», надихнути на гарне майбутнє. Це непросто зробити, адже зневіра, яка викликана війною, може засісти глибоко. Тому важливо говорити, що війна закінчиться, що пошуки себе в житті – це незворотній процес. 

Ми не повинні зупинятися у профорієнтаційній діяльності, а навпаки – збільшувати її кількість. Звісно, після перебування під обстрілами важко думати про профорієнтацію. Але ми знайшли спосіб, який діти зараз дуже привітно сприймають.

Наші профорієнтаційні заходи гейміфіковані. Окрім профорієнтаційних ігор у цьому році ми запустили профорієнтаційні зустрічі онлайн. На цих зустрічах представники ІТ-компаній діляться своїм досвідом в ІТ та наголошують на важливості навчання. У дітей та їх батьків з'являється надія, цілком подкріплена конкретними планами.

Як бути дітям-переселенцям

Потрібні проєкти, в яких діти зможуть віднайти заземлення і нових друзів у новому місті. Ми заручилися підтримкою партнерів та продовжуємо проєкт Кids2ІТ офлайн, у якому діти-переселенці можуть знайти розраду в профорієнтаційних іграх. 

Проєкт поширюється на українські міста з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб. На нашому досвіді бачимо, що це суттєво впливає на включеність і концентрацію учнів.

Усі проєкти для школярів ми адаптували під онлайн-формат, щоб незалежно від місця знаходження, кожна дитина змогла отримати повну та ґрунтовну інформацію про ІТ, яка її цікавить.

Як змінились проблеми вчителів інформатики під час війни

Задовго до війни Харківський ІТ Кластер створив професійне ком'юніті вчителів інформатики та математики. Ми постійно проводимо зустрічі клубу та опитування щодо викликів, які стоять перед сучасним вчителем. На зустрічах клубу вчителі проходять ІТ-курси від ІТ-експертів, працюють над реальними проєктами та діляться досвідом одне з одним.

Основні проблеми вчителів під час війни: наявність у дітей лише смартфона, відсутність стабільного інтернету, емоційний стан дітей. Тому ми оперативно зібрати робочу групу вчителів інформатики та чітко сформулювали план дій. Він відповідає на питання, що робити учням, якщо школа ще не повернулася до навчання та як проводити практичні роботи за нестачі технічних засобів. 

Як ІТ-індустрія може допомогти школам у покращенні програми з інформатики

З одного боку – це курси підвищення кваліфікації для вчителів, де вони зможуть отримати найактуальніші знання зі сфери ІТ. З іншого – заохочення учнів до вивчення предмету. 

З нашого досвіду запевняємо, що таке варто робити у колаборації з ІТ-експертами. Ніщо так не надихає учнів, як реальний приклад того, що вони можуть отримати, обравши ІТ в майбутньому. 

В проєкті Teachers2IT ми створили не просто курси підвищення кваліфікацій, а окреме ком'юніті вчителів, яке робить все можливе, щоб не тільки навчитися чомусь новому, а й імплементувати здобуті знання в шкільну програму і робити уроки цікавішими. За допомогою експертів з приватних IT-шкіл та українських IT-компаній прокачуємо не тільки технічні навички, а й м'які, щоб протистояти лиху було легше.

Як ІТ-індустрія допомагає школам під час війни зараз

Ми бачимо, як активно ІТ-спільнота активно долучається до поліпшення умов для дітей ІТ-компанії. Хтось віддає свою техніку для того, щоб на Харківщині могли провести незалежне оцінювання для абітурієнтів, хтось закуповує столи та канцтовари для того, щоб діти змогли зручно проводити заняття в укриттях. А під час наймасштабніших обстрілів Харкова IT-індустрія влаштувала уроки математики для понад 600 дітей в харківському метро.

Очевидно, що держава не може за один раз швидко закрити всі потреби ІТ-освіти, зокрема й шкільної. На противагу цьому діє бізнес, який звик швидко реагувати на виклики та бути дуже гнучким у реалізації допомоги. Це як волонтерство: є великі державні фонди, які глобально займаються постачанням ануміції, а є волонтери, які знають дуже добре точково проблему конкретної бригати чи батальйону. В результаті прицільне вирішення однієї проблеми стає подекуди знайно дієвішим.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Аспірантура на контракті не даватиме відстрочки від мобілізації

Владислав Паливода 24 червня 2024 20:39

Головні висновки за 10 років розвитку харківського офісу SoftServe

Владислав Миронович 20 червня 2024 10:00

Українські підлітки можуть взяти участь у World Youth Entrepreneurship Challenge в США — умови

Олеся Дерзська 18 червня 2024 16:05

НАУ проведе інженерний інтенсив з розробки дронів для студентів та аспірантів (+ фото)

Олеся Дерзська 14 червня 2024 19:59