Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Найбільші інвестиційні угоди у технологіях в 2023 році

Богдан Камінський
Богдан Камінський
27 грудня 2023 8 хвилин читання

2023 рік для світової економіки минув під знаком глобальних викликів. Постковідне відновлення, макроекономічна нестабільність через військову агресію росії проти України, напружена ситуація на Близькому Сході — усе це позначилося на діловій активності.

Та попри труднощі активність бізнесу у технологічній галузі залишалася високою. Рік розпочався зі звістки про $10 млрд інвестицій Microsoft в OpenAI, а завершується з певною невизначеністю через кадрові зміни у проривному стартапі.

SPEKA згадує найбільш резонансні угоди та вливання капіталу, що відбувалися протягом останніх 12 місяців та визначатимуть довгостроковий розвиток галузі. 

Найбільші інвестиційні угоди у технологіях в 2023 році Найбільші інвестиційні угоди у технологіях в 2023 році

Microsoft інвестує в OpenAI $10 млрд

2023 рік розпочався зі значного успіху ChatGPT, якому виповнилося лише кілька тижнів. У січні світові ЗМІ повідомили, що Microsoft планує інвестувати $10 млрд у творця надпопулярного чатбота — компанію OpenAI. Згодом сторони підтвердили співпрацю, але без оголошення конкретних сум.

Вже у лютому Microsoft представила оновлений пошуковик Bing з чатрежимом на базі GPT від OpenAI. Протягом року технологія стартапу інтегрувалася у більшість продуктів техногіганта: Copilot тепер доступний в Office, Windows, Edge та GitHub.

На додаток генеративна модель для створення зображень за текстовими підказками DALL-E вбудована у пошук Bing, Paint та Microsoft Designer.

Проте багатомільярдні інвестиції не дали техногіганту жодного контролю над стартапом. Хоча ЗМІ писали про 49%-ву частку Microsoft в OpenAI, це не дозволило втрутитися у кадрові призначення у компанії.

За повідомленнями, Microsoft не змогла вплинути на звільнення Сема Альтмана з OpenAI. Сатья Надела навіть запропонував йому роботу, але під тиском команди стартапу Альтмана поновили на посаді CEO.

Лише після цього Microsoft отримала місце у раді директорів OpenAI без права голосу. Але це спонукало Федеральну торгову комісію США (FTC) та Управління з конкуренції та ринків Великої Британії (CMA) розслідувати можливі зловживання техногіганта у справах стартапу.

Microsoft нарешті купила Activision Blizzard King

Хоча угода між Microsoft та Activision Blizzard офіційно закрилася у 2023 році, компанії оголосили про плани злиття ще у січні 2022-го. Майже відразу вони зіткнулися з регуляторними перепонами, зокрема, з боку FTC та CMA.

Зрештою у липні 2023 року FTC не вдалося отримати судову заборону на злиття, що відкрило шлях до продовження угоди.

CMA теж не хотіла дозволяти поглинання, але регулятора турбувало лише питання хмарного геймінгу. Після підписання угоди між Ubisoft та Microsoft щодо передання прав на хмарні ігри, британці дозволили злиття. Того ж дня компанії офіційно закрили угоду.

З боку регуляторів інших країн Microsoft та Activision не відчули значного спротиву. Угоду дозволили понад 40 національних та міжнародних відомств, зокрема ЄС, Україна, Китай, Чилі, ПАР.

Проте угода все ж таки могла зірватися. Компаніям довелося перенести кінцевий термін з 18 липня на три місяці. Рішення CMA теж ухвалили останньої миті.

Угоді противилися й конкуренти, зокрема Sony. Це змусило Microsoft взяти зобов’язання випускати ігри Activision на PlayStation протягом 10 років

Навряд чи компанія наважилася б зробити Call of Duty ексклюзивом Xbox, адже щороку гра приносить величезні доходи від гравців на консолях, і навіть Sony.

Adobe та Figma зупинили угоду про злиття

От кому менш пощастило, то це Adobe. Наприкінці року компанія остаточно відмовилася від планів щодо купівлі Figma за $20 млрд через регуляторні перепони.

Цього разу проти злиття категорично виступила велика трійка регуляторів: США, Велика Британія та ЄС. Вони стверджували, що купівля Figma надасть Adobe несправедливі конкурентні переваги та закріпить монополію у сфері графічного дизайну.

Хоча справа й не дійшла до прямого блокування, керівництво Adobe вирішило припинити боротьбу. Попри незгоду з регуляторами, вони повідомили про пошук альтернативних шляхів розвитку.

У Figma теж обурилися через дії регуляторів. Проте стартап не залишиться зовсім без компенсації, адже за умовами угоди у разі зриву отримає $1 млрд.

Anthropic зібрав понад $7,6 млрд інвестицій

У 2023 році на ринку ШІ з'явилася нова зірка — стартап Anthropic. Його у 2021-му заснували колишні співробітники OpenAI, які пішли з каліфорнійської компанії через розбіжності з Семом Альтманом щодо монетизації моделей.

За відносно короткий час компанія представила вже другу версію власної мовної моделі та чатбот на її основі — Claude. Розробники позиціюють його як конкурента ChatGPT, виділяючи такі переваги: більша кількість токенів для вхідного тексту, покращена безпека, менше галюцинацій ШІ тощо.

Стартап уже привернув увагу кількох техногігантів. У лютому 2023 року Google інвестував у стартап $300 млн, а у жовтні зобов’язався вкласти ще $2 млрд. Тим часом у вересні Amazon оголосив про інвестицію у $4 млрд.

Також Anthropic провів раунд фінансування серії C і залучив понад $450 млн від пулу інвесторів на чолі з венчурною компанією Spark Capital.

Загалом від часу заснування стартап зібрав $7,6 млрд інвестицій за оцінки у $18,4 млрд.

Broadcom купив VMware за $69 млрд

Американський виробник напівпровідників Broadcom нарешті поглинув розробника програмного забезпечення VMware. Угоду вартістю $69 млрд закрили після схвалення від регуляторів США, Великої Британії, ЄС та Китаю.

Компанії оголосили про наміри об’єднатися ще у травні 2022 року. Наразі це найбільша угода в історії ІТ-індустрії.

Broadcom ініціювала її для розвитку свого бізнесу у галузі програмного забезпечення. Купівля викликала жорстку реакцію регуляторів по всьому світу, через що компанії тричі переносили дату закриття угоди.

Останньою перешкодою було отримання дозволу Китаю. На тлі дедалі більшої напруженості у відносинах між КНР і США існували побоювання, що відомство може затягнути або зірвати угоду. Чергове загострення відбулося після того, як США посилили контроль над експортом чипів до Китаю у жовтні. 

Проте китайський регулятор все-таки схвалив угоду Broadcom і VMware. Її закрили 22 листопада 2023 року.

Cisco поглине Splunk за $28 млрд

Пропозиція Cisco у розмірі $28 млрд за компанію Splunk, що спеціалізується на захисті хмарних сервісів, стала однією з найбільших угод у сфері корпоративного ПЗ 2023 року.

Splunk перебувала у процесі зміни бізнес-моделі з ліцензування на підписку, тому оголошення про угоду з Cisco стало доволі неочікуваним. 

Компанії впевнені, що їхні технології доповнять одна одну та гарантуватимуть клієнтам безперебійну роботу задля розвитку цифрового бізнесу. Також об’єднання дасть змогу посилити інвестиції у нові рішення та підтримку користувачів по всьому світу.

Про угоду оголосили у вересні 2023 року, закриття очікується до кінця 2024-го. Враховуючи досвід інших великих угод останніх років, на Cisco і Splunk, ймовірно, чекає тривалий процес узгодження з регуляторами.

Таким чином, 2023 рік продемонстрував життєздатність та перспективність технологічної галузі. Капітал продовжує вливатися у найбільш інноваційні компанії, свідченням чого є низка багатомільярдних угод та інвестицій протягом року. 

Технологічна сфера залишається надзвичайно привабливою. Тож все це дає підстави очікувати подальшої активності M&A та вливання інвестицій у галузь.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

OpenAI відтерміновує запуск голосового режиму

Владислав Паливода 26 червня 2024 13:24

Компанія OpenAI купує стартап Rockset за сотні $ млн

Владислав Паливода 24 червня 2024 23:10

ОpenAI придбав Rockset, щоб покращити інфраструктуру для своїх корпоративних продуктів

Вікторія Рудзінська 22 червня 2024 13:33

Anthropic випускає Claude 3.5 Sonnet — потенційного конкурента GPT-4 і Google Gemini

Вікторія Рудзінська 21 червня 2024 07:09