Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сім головних фейків про війну в Ізраїлі. Хто їх поширює і навіщо

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
10 жовтня 2023 10 хвилин читання

У суботу, 7 жовтня, угруповання палестинських екстремістів ХАМАС атакувало територію Ізраїлюжертвами вже стали понад 700 людей (солдатів та цивільних). Ізраїль офіційно оголосив ХАМАС війну. На тлі конфлікту мережею активно поширюють фото і відео з Ізраїлю, от тільки деякі з цих відео зняті за кілька років до того і в інших країнах. Хто розбавляє реальний контент фейковим і навіщо?

SPEKA поговорила зі старшим аналітиком VoxCheck Кирилом Перевощиковим про те, які фейки поширюють про війну в Ізраїлі, у які наративи ці фейки вкладаються і якою є кінцева мета поширення фейкових новин, фото і відео. 

А також як перевіряти хайпові новини, щоб самому не стати жертвою фейків і російської пропаганди (так, у цьому конфлікті її вуха також стирчать). 

Кирило Перевощиков
Кирило Перевощиков
старший аналітик VoxCheck

1. Фейки заради хайпу

Можна почати з найбільш невинних фейків, коли прикріплюється старе відео або відео з іншого конфлікту. Ці фейки важливі у контексті протидії дезінформації, але не входять до жодного з основних наративів росії або іншої ворожої країни.

Наприклад, коли росіяни видали свої знищені Т-90 за ізраїльські танки або коли поширили неправдиве відео нібито про вибух у секторі Газа, але насправді його зняли ще у травні 2021-го. 

Російські пропагандисти переплутали Т-90 з «Меркавою» і пересварилися Російські пропагандисти переплутали Т-90 з «Меркавою» і пересварилися

Ну і, звісно, вже стало мемом, коли використовують відео з комп’ютерних ігор для демонстрації військових дій. Це було і під час конфлікту в Нагірному Карабасі, і під час війни з росією, та й зараз такі відео також поширюють. Хоч «видати відео з компʼютерної гри за реальні бойові дії» звучить примітивно, коли часу на перевірку достовірності обмаль, це спрацьовує для тих, хто шукає хайпу. 

2. Фейки «Україна постачає зброю для ХАМАС»

Якщо перейти до наративів, то один з найбільш небезпечних для нас — це пошуки зброї, яку Україна нібито продала в інші країни. Де її росіяни тільки не «знаходили»: і в наркокартелях у Латинській Америці, і у терористів з Африки та Азії. Зараз нарешті «знайшли» у бойовиків ХАМАС, який напав на Ізраїль.

Навіть поширили кілька відео нібито з доказами. На одному ми бачимо легке американське озброєння — кулемети, гвинтівки тощо. На іншому — радянське озброєння. І начебто голос за кадром нам каже: дякуємо українцям за продаж або передання зброї.

Російські пропагандисти поширюють фейки про те, що Україна нібито допомагає зброєю ХАМАСу Російські пропагандисти поширюють фейки про те, що Україна нібито допомагає зброєю ХАМАСу

Як можна коментувати цей фейк тим, хто у нього повірив? 

  • Можна акцентувати на логіці: озброєння, яке показують на цих кадрах, є у багатьох країн — як легально, так і нелегально. 
  • Можна підкреслити, що немає жодних доказів: типу геолокації, документів про продаж зброї, щоб підтвердити, що ця зброя прийшла з України.
  • І нарешті можна згадати про коментарі США або інших західних країн: досі не було вагомих доказів того, що Україна або якісь окремі люди з України продавали зброю, яку надавав нам Захід у межах допомоги в протистоянні російській агресії.

3. «Воєнні злочини Ізраїлю» та ігнорування злочинів Палестини і ХАМАСу

Другий наратив російської пропаганди — вона ігнорує воєнні злочини ХАМАСу або Палестини загалом і акцентує увагу на нібито порушеннях, яких припустився Ізраїль. 

Наприклад, вчора та сьогодні масово поширювали твіт, нібито Ізраїль знищив чи не єдину православну церкву у секторі Газа. Вона нібито є однією з найбільш стародавніх у цій місцевості. Разом із цим постом поширюють навіть не фейкове фото руйнувань, а просто довоєнне фото цієї церкви.

Видання, що поширили фейкову новину, вже оновлюють матеріал зі спростуваннями Видання, що поширили фейкову новину, вже оновлюють матеріал зі спростуваннями

Як протидіяти такому фейку? 

Просто пошукати бодай за назвою цієї церкви і дізнатися, що навіть сама пресслужба церкви у Facebook вже опублікувала спростування. 

Заява церкви святого Порфирія на сторінці у Facebook Заява церкви святого Порфирія на сторінці у Facebook

4. Поширення різних версій та «самі винні»

Ще одна типова тактика — одночасне поширення великої кількості версій. Наприклад, що Ізраїль нібито інсценував кадри з жертвами агресії або що так, злочини були, але Ізраїль та ізраїльтяни це заслужили. Тобто визнають скоєння злочинів, але водночас поширюється мова ненависті: мовляв, так їм і треба. Те саме ми бачили і з українцями, і з іншими народами, проти яких воювала росія. 

5. «Захід скоро залишить Україну напризволяще»

Відносинам Заходу та України в контексті війни Ізраїлю проти ХАМАС поширювачі фейків теж знайшли місце. Тут розносять наративи, що Захід от-от покине Україну, припинить надавати нам допомогу.

Буквально на минулих вихідних поширювали фейкову новину про те, що США виділяють Ізраїлю аж $8 млрд допомоги, і навіть додавали скриншот новини.

Фейковий скриншот із сайту Білого дому про допомогу Ізраїлю Фейковий скриншот із сайту Білого дому про допомогу Ізраїлю

Чому це був фейк:

Насправді це були підроблені скриншоти з сайту Білого дому. Якщо зайти на сайт, там ми не побачимо цієї новини. Вони взяли реальну новину про виділення допомоги Україні, підробили назву країни, суму допомоги і зробили такий фейк, що українці також у це повірили, почали обурюватися: мовляв, Ізраїлю все, Україні нічого.

У межах цього ж наративу був абсурдний вкид про те, що США нібито погодилися надати Ізраїлю міжконтинентальні балістичні ракети. Це смішно. 

Чому це був фейк:

  • Навіть якщо Ізраїль збирається воювати з Іраном, до Ірану 1-1,5 тис. км. А мінімальна дальність цих ракет від 5 тис. км.
  • Продаж таких ракет заборонений міжнародними нормами. Адже більшість із них мають ядерну бойову частину. 

Тому як би сильно США не хотіли допомогти Ізраїлю, але така новина з розряду фентезі. 

Обидва ці фейки лягають в наратив того, що США повністю сфокусувалися на Ізраїлі і забули про Україну. Тут у нагоді стали останні новини про бюджет в Конгресі – фейки підкріплюють реальними новинами: мовляв, це чергове підтвердження того, що Україна скоро впаде без західної підтримки.

6. Фейки «У всьому винний Захід»

Росіяни традиційно звинувачують в усіх проблемах що в Європі, що на Близькому Сході США або їхніх союзників з НАТО: мовляв, ситуація, в якій постраждали люди з обох сторін, Ізраїлю та Палестини, — це провина США та їхнього втручання у політику на Близькому Сході. 

Здавалось б, їхні війська не були на території Ізраїлю, але чомусь навіть у проблемах Ізраїлю росіяни звинувачують знову ж таки США, або, як люблять казати російські пропагандисти, англосаксів. 

7. Фейки «Війна в Україні — вигадка»

Існує ще один небезпечний для нас наратив, який більше спрямований на західну аудиторію. Його поширюють радикальні республіканці, зокрема Дональд Трамп молодший дописі в Х: «Як так сталося, що за кілька днів я побачив більше відео з Ізраїлю, ніж за два роки повномасштабного вторгнення росії в Україну?». 

Цей твіт також поширили інші користувачі, які підтримують подібні ідеї. Як би вони маргінально для нас не звучали, і справді вже кілька місяців існує теорія змови, яка ставить під сумнів саму реальність нашої війни проти російських окупантів. Нібито ми її вигадали, що це якась симуляція, що не вистачає доказів самої війни або воєнних злочинів росії. Ті, хто поширює цю теорію, сподіваються, що користувач, який це прочитає і який живе на Заході, не стане заморочуватися і перевіряти цю інформацію, а просто повірить їй, бо це вкладається у його картину світу. 

Детальний розбір VoxCheck фейків про війну в Ізраїлі з джерелами можна побачити тут. 

Як перевірити джерело новини чи відео

Перший крок — це перевірити інформацію безпосередньо на сайті, на який вона посилається. А коли ми не можемо або не хочемо перевіряти джерело, по-перше, треба перевірити, наскільки повідомлення, яке ви бачите перед собою, емоційне, упереджене, збалансоване, логічне.

Не варто вірити гучним заголовкам на зразок «Сектор Газа впаде через 48 годин» або заявам, що Ізраїль зникне з лиця землі. 

Також не варто довіряти хайповим клікбейтам, коли людина явно поширює емоційно забарвлені вислови, мову ненависті щодо ізраїльтян або арабів.

По-друге, не варто поспішати поширювати чи лайкати інформацію, а почекати на підтвердження. І вже коли ви побачили підтвердження від офіційних джерел або медіа, яким ви довіряєте, можна спочатку розповісти про це найближчому оточенню. 

І нарешті, якщо ви слухаєте якогось експерта, треба перевірити, чи це справді експерт. Найкраще, що ви можете зробити, це погортати, що він коментував до цього, тому що якщо ця людина з однаковою легкістю коментувала спочатку пандемію, потім війну з росією, потім Нагірний Карабах, потім Ізраїль, то навряд чи вона є експертом. 

Експерти, які коментують такі вузькі теми, як політика на Близькому Сході, зазвичай мають відповідну кваліфікацію і не будуть впевнено говорити про неповʼязані з цим речі. 

І ще не варто вірити експертам, які на 100% завжди впевнені в усьому.

Головні цілі російської пропаганди про війну в Ізраїлі

Пропаганда хоче заплутати користувача, вона неоднорідна: наприклад, деякі канали відверто підтримують ХАМАС і кажуть, що Ізраїль сам в усьому винний, а в інших версіях, навпаки, кажуть, що обидві сторони нібито не мають рації, тому росії не варто втручатися в цей конфлікт взагалі. 

Ці версії мають переконати користувача, що єдиної правди немає, немає сенсу розбиратися, не варто всім цікавитися. 

Перша ціль — зневірити користувача, щоб він не мав уявлення про достовірні джерела інформації, щоб у нього не було єдиної картини того, що відбувається чи то в Ізраїлі, чи то в Україні.

Друга ціль — підтримати союзників або партнерів росії. Відомо, що росія прямо або непрямо підтримує ХАМАС. Також ХАМАС підтримує Іран, а Іран є щонайменше партнером росії у справах військових. Тому, підтримуючи ХАМАС, росія надає підтримку своєму партнеру. 

Ну і, по-третє, росія намагається проводити паралелі між цим конфліктом на Близькому Сході та російсько-українським. Знов-таки, вона звинувачує Захід у розв’язанні всіх воєн в усьому світі. Або НАТО. Коли як. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вчені знайшли сліди найдавнішої глибоководної корабельної аварії

Дмитро Мухін 22 червня 2024 20:08

TikTok запустив центр новинної грамотності напередодні виборів у Великій Британії

Вікторія Рудзінська 21 червня 2024 20:52

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Як ШІ-фейки використовують в ІПСО проти України

Олеся Дерзська 19 червня 2024 21:05

Черговий фейк про французьких найманців в Україні розганяє російська пропаганда

Владислав Паливода 19 червня 2024 10:08