Війна в Ізраїлі: чому ХАМАС вдалося проникнути в країну
Події у війні ХАМАС проти Ізраїлю викликають лише одне питання: «Як це взагалі можливо?». Чому бойовикам оточеного та заблокованого сектору Газа вдалося проникнути на територію Ізраїлю, а технічно краще оснащена армія ЦАХАЛ поки що не досягла значних успіхів проти диверсантів. SPEKA спробувала проаналізувати технічний бік війни.
Що відбувається
У суботу, 7 жовтня, угруповання палестинських екстремістів ХАМАС атакувало територію Ізраїлю. Бойовики увійшли у кілька прикордонних міст, жертвами яких вже стали понад 700 людей (солдатів та цивільних). Ізраїль офіційно оголосив війну проти ХАМАС.
Військовий командир ХАМАС Мухаммад Аль-Дейф назвав операцію «Шторм Аль-Акса» і заявив, що напад на Ізраїль став відповіддю на напади на жінок, осквернення мечеті Аль-Акса в Єрусалимі (через сутички останніх місяців там загинуло кілька десятків палестинців) та економічну блокаду Гази. Під час контратак ізраїльських військ у Газі загинуло понад 400 людей, зокрема 78 дітей.
Що таке Хамас?
ХАМАС — ісламістська організація, яка виникла у 1987 році. Це абревіатура від Харакат Аль-Мукавама Аль-Ісламія, що арабською означає Ісламський рух опору.
Угруповання вважає себе альтернативою Палестинській адміністрації (ПА), яка визнала Ізраїль і взяла участь у кількох невдалих мирних ініціативах із ним.
Протягом багатьох років ХАМАС брав відповідальність за численні напади на Ізраїль і був визнаний терористичною організацією Сполученими Штатами, Європейським Союзом та Ізраїлем.
Чому технологічна перевага не допомогла Ізраїлю передбачити удар
Більшість аналітиків стверджують, що йдеться про найбільший провал розвідувальних служб від часу війни Судного дня 1973 року (якраз відбулася 50 років тому). Ізраїль ще жодного разу не втрачав контролю над своїми містами. Адже, як вважають, він має найпотужніші та найкраще фінансовані розвідувальні органи на всьому Близькому Сході, а також інформаторів та агентів у всіх палестинських угрупованнях.
Лінія розмежування між Газою та Ізраїлем щедро обладнана камерами та датчиками руху, і це на додаток до постійних патрулів на кордоні. Деякі оглядачі припускають, що у палестинців є засоби радіоелектронної боротьби, які дозволили придушити сигнали спостережної системи. Це допомогло зробити напад раптовим.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Засновник miltech-компанії DroneUA Валерій Яковенко наголошує, що зараз публічно відсутня інформація щодо війни в Ізраїлі, але з оприлюднених фактів є підтвердження що моніторингову систему перевантажили, а також певні елементи системи вивели з ладу фізично.
«Фактично, простіші технології «заспамили» інструменти що мають технологічну перевагу. Але деталі ми матимемо пізніше. Варто зважити, що нам невідомий сетап технологій та устрою, котрий міг би потенційно вистояти проти атаки котра була скоєна проти Ізраїлю», — каже Яковенко.
Які технології використовують сторони
Щоб проникнути за оборонну стіну, яка відділяє сектор Газа від Ізраїлю, бійці ХАМАС використовували вибухівку. Також застосовували параплани та катери для десанту з моря. Під час штурму стіну пробили у 80 місцях.
Щоб атакувати військові цілі, часто використовували комерційні безпілотники з доданими баражувальними боєприпасами. Цю тактику вперше застосували під час війни у Сирії, але поширилася вона під час російсько-української війни. Це дозволяло палестинцям знищувати танки, спостережні вежі та комунікаційну інфраструктуру.
Gaza |
— Younis Tirawi | يونس (@ytirawi) October 7, 2023
A successful Hamas drone attack on an Israeli military position (auto-machine gun post) near Nir Am pic.twitter.com/aGMA9KVXMT
Ізраїль переважно застосовує авіацію. Наземні операції очікуються протягом наступних 24 годин, хоча сутички на півдні країни тривають майже без застосування важкої техніки або роботизованих систем. Ізраїльська авіація завдала ударів по 17 військовим комплексам і чотирьом оперативним командним центрам ХАМАС. Часто здійснюють удари і по міських кварталах палестинського округу. Для цього є дві причини: сектор Газа — один із найзаселеніших регіонів на Землі, а міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив: «Ми боремося з людиноподібними тваринами, тож діємо відповідно». Також він зазначив, що віддав наказ про повну облогу сектору Газа і що там не буде електрики, їжі та палива.
Сили Ізраїлю зруйнували 14-поверховий житловий будинок у Газі, відомий як Палестинська вежа.
Звідки стільки ракет і дронів та яка ефективність «Залізного купола»
Армія оборони Ізраїлю заявила, що по Ізраїлю випустили майже 2200 ракет. ХАМАС сказав, що 5000 ракет. Під час 50-денної війни між двома сторонами у 2014 році з Гази по Ізраїлю випустили приблизно 4000 ракет.
Iron dome intercepting Hamas missiles pic.twitter.com/P8wFqIKRDd
— Ethan Lemke (@Etrain230) October 8, 2023
Представник Армії оборони Ізраїлю заявив, що переважна більшість ізраїльських втрат — це результат стрільби з близького контакту, а не ракет.
«Залізний купол» має доведену ефективність на рівні у 80-90%. Однак ХАМАС зміг атакувати ракетами міста та уразити критичні об’єкти інфраструктури на кшталт електростанції Рутенберг, на яку припадає 20% генерації країни. Те, що у палестинців є так багато ракет, стало ще однією несподіванкою, яку не помітила ізраїльська розвідка.
«Ізраїль на своєму стратегічному рівні спочатку просто не взяв до уваги, а далі не відреагував на нові можливі загрози. Їх було дві: використання FPV-дронів та наявність такої великої кількості ракет», — пояснює Олександр Кардаков, автор miltech-розробок, голова наглядової ради компанії «Октава капітал», і додає:
«Коли на Ізраїль масово полетіли дрони, не було жодного сповіщення. Таку загрозу просто не врахували. Хоча є банальні інструменти виявлення аномальної активності FPV-дронів. Також неочікувано у супротивника зʼявилося у десятки разів більше ракетних пускових установок. Цього також не побачила розвідка. Хоча сама система «Залізний купол» відпрацювала дуже добре. У певний момент на батареях ППО просто закінчився запас ракет».
Експерт каже, що будь-який захист завжди починається зі стратегічного аналізу можливих загроз, і цей процес має тривати безперервно.
Також у ХАМАС є дрони-камікадзе. Перший фігурує під назвою Zouari, на честь туніського інженера Мухаммада Зуарі, ліквідованого ізраїльською розвідкою у 2016 році. Другий називається Shehab. Автори моніторингового ресурсу Oryx стверджують, що їх ХАМАС отримав від Ірану ще у 2022-2021 роках.
Як цей конфлікт вплине на російсько-українську війну
росія намагається скористатися війною на Близькому Сході. Російське агентство Sputnik поширює фейкові новини, у яких ХАМАС взяв під контроль великі території навколо кордону з Ізраїлем.
Також Головне управління розвідки України повідомило, що російські спецслужби вже передали терористам ХАМАС захоплену під час бойових дій в Україні трофейну зброю, виготовлену в США та державах ЄС. Наступним кроком, за планом росіян, мають стати фейкові звинувачення українських військових у буцімто продажу західної зброї терористам. Таким чином росія намагається зменшити обсяги підтримки союзників для України.
Хоча ЗСУ можемуть проаналізувати цей досвід у боротьбі з росією.
«Україна має використати отриманий досвід, щоб забезпечити автономність як окремих ділянок фронту, так і окремих підрозділів. Також ми маємо зважити, що Україні потрібно більш системно впроваджувати технології штучного інтелекту для аналізу і фільтрування інформації, щоб за допомоги меншої кількості аналітиків мати реальну оперативну картину», — коментує Валерій Яковенко.