Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке SAR і чому за ними майбутнє супутникового спостереження

Тетяна Новак
Тетяна Новак
17 липня 2023 7 хвилин читання

SPEKA продовжує огляд трендів супутникової індустрії. Ми вже писали, скільки апаратів військового призначення мають різні країни, як західні приватні гравці кооперуються з державними та чому росія, попри численний супутниковий флот, досі не може досягти переваги у космічній розвідці. Тепер розповідаємо про сателіти, обладнані радарами з синтезованою апертурою (SAR), до яких належить і «народний» супутник від компанії ICEYE.

SPEKA продовжує огляд трендів супутникової індустрії SPEKA продовжує огляд трендів супутникової індустрії

SAR: як працює технологія

Концепцію SAR найлегше зрозуміти через порівняння з оптико-електронними системами дистанційного зондування. Вони критично залежать від сонячного світла, а тому не здатні забезпечити якісну картинку вночі та у хмарну погоду.

Датчики SAR замість сонячних променів використовують власні радіохвилі, що відбиваються від земної поверхні і повертаються на приймальну антену. 

Умовну ефективну поверхню антени, від якої залежить роздільна здатність сигналу, називають апертурою. Теоретично якщо радарний супутник працює на хвилі 5 см (це смуга С, найпопулярніший діапазон), то заради роздільної здатності хоча б у 10 м потрібна антена завдовжки 4,25 км. На практиці ж використовують технологію синтезованої апертури: об’єднання і масштабування послідовних сигналів з короткої антени. Завдяки цьому новий європейський супутник Copernicus Sentinel-1C, що вже проходить фінальні лабораторні випробування, зможе забезпечити максимальну роздільну здатність 5 м за довжини антени лише 12 м.

Класифікація радарних супутників Класифікація радарних супутників

На відміну від оптичних зображень, попередні результати роботи SAR важко назвати знімками у традиційному сенсі. Перш ніж набути більш-менш зрозумілого вигляду, дані мають пройти багаторівневе очищення від шумів, низку оброблень нейромережами і перевірку фахівцями-людьми. Через це вже минулого року ринок сирих даних був меншим, ніж індустрія сервісів з їхньої інтерпретації — $577,4 млн проти $705,7 млн.

Розвиток ринку аналітики радарних знімків vs розвиток ринку сирих даних Розвиток ринку аналітики радарних знімків vs розвиток ринку сирих даних

За прогнозом аналітиків міжнародного інвестиційного фонду Noosphere Ventures, упродовж наступних семи років розрив стане відчутнішим і 2029 року сягне показника 1:3 — $709,7 млн проти $2020 млн. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Від ідеї до комерціалізації SAR

Радар із синтезованою апертурою у 1951 році винайшов американський інженер Карл Етвуд Вайлі. NASA доопрацювала технологію і 1978-го запустила SEASAT-1 — перший супутник з антеною SAR. Наступні десять років всі вагомі розробки були сконцентровані у військовому секторі США. Потім досвід перейняли країни Європи, росія, Китай і Японія. 

Першу спробу заробити на радіолокаційному фільмуванні зробила Канада. У 1995 році Канадська космічна агенція вивела на орбіту сателіт RADARSAT-1 з мікрохвильовим радаром C-діапазону. Дані могли придбати гірничодобувні і будівельні підприємства, втім через високу вартість послуга не мала значного попиту. У 2007 році Німеччина запустила супутник TerraSAR-X, а Італія — COSMO-SkyMed. Їхні знімки коштували втричі дорожче, ніж оптичні світлини аналогічної якості.

«Поріг входження у нішу SAR був досить високим через необхідність створення відповідної технічної бази та кадрів, а самі космічні апарати були багатотонними системами, що поглинали сотні мільйонів доларів на етапі проєктування без гарантії подальшого успішного застосування», — кажуть у Noosphere Ventures. 

На тлі розвитку приватного космосу і мініатюризації супутників ситуація змінилася. Вартість зображення з комерційного апарату становить приблизно $200-1000, з урядового — $1000-4000.

Активний процес комерціалізації SAR  розпочався у 2014 році, коли у Фінляндії на базі Університету Аалто створили приватну супутникову компанію ICEYE. Два роки потому в США з’явився стартап Capella Space. 

Частка космічного кластеру Частка космічного кластеру

Сьогодні більшість комерційних SAR-операторів обслуговують морські компанії, паралельно освоюючи нові ніші — оцінювання збитків від стихійних лих і техногенних катастроф, моніторинг запасів нафти, контроль безпеки будівництва. Але головним замовником даних є оборонний сектор. Не дивно, що ICEYE та Capella Space дотепер залишаються беззаперечними лідерами ринку: їхні продукти довели свою ефективність не лише для бізнесових, а й для військово-розвідувальних завдань.

Напередодні російського вторгнення Інститут міжнародних досліджень Міддлбері (MIIS) одним із перших повідомив про наступальний рух військово-транспортних колон рф у бік українського кордону, проаналізувавши знімки із супутника Capella Space. 

Зараз розвідка України отримує дані від Capella Space регулярно. У січні 2023 року компанія залучила $60 млн інвестицій. «Наші клієнти пересвідчилися, що SAR є критично важливим інструментом. Ми спостерігаємо зростання попиту по всьому світу, не лише в Україні», — прокоментував результати раунду генеральний директор Capella Space Паям Баназаде.

Компанія ICEYE, яка вже допомогла Україні виявити й перетворити на металобрухт тисячі одиниць ворожої техніки, зараз активно досліджує наслідки підриву окупантами Каховської ГЕС. 

12 червня компанія запустила чотири радарні супутники нового покоління. Вони забезпечать зйомку з роздільною здатністю 50 см.

 Зображення з авіабази Девіс-Монтан у Тусконі, штат Арізона, США, отримане вночі, демонструє здатність Spot Fine не тільки бачити форму окремого літального апарату, але й збільшувати масштаб до рівня компонентів для покращеної класифікації  / ICEYE  Зображення з авіабази Девіс-Монтан у Тусконі, штат Арізона, США, отримане вночі, демонструє здатність Spot Fine не тільки бачити форму окремого літального апарату, але й збільшувати масштаб до рівня компонентів для покращеної класифікації  / ICEYE

На конференції Tech Tour Growth Europe у Парижі інвестори назвали ICEYE майбутнім єдинорогом, а також найперспективнішим європейським стартапом у галузі інновацій. Для Європи SAR-дані актуальні не лише через війну в Україні, а й через особливості клімату з високою вологістю, хмарністю та частими опадами у більшості регіонів.

Що буде далі з ринком SAR

Торік глобальний ринок SAR становив $2,77 млрд. Noosphere Ventures прогнозує, що за результатами поточного року він подолає позначку в $3 млрд, а у 2029-му перевищить $5 млрд. Загальний середньорічний темп зростання (CAGR) буде на рівні 10,1%.

Глобальний ринок SAR — прогноз зростання Глобальний ринок SAR — прогноз зростання

Лідером за місткістю ринку ($2,5 млрд) залишиться Північна Америка. Втім найшвидший розвиток очікується в Азії — 10,6% на рік. На початку 2023 року Національна космічна агенція Японії (JAXA) вивела на сонячно-синхронну орбіту радарний супутник IGS-7, розроблений спільно з Mitsubishi Industries. Китай у травні запустив експериментальний супутник Ka-діапазону. У 2029 році азійський ринок має перевищити $1,3 млрд. Європа буде на третьому місці з обсягом індустрії $1,26 млрд і річним приростом 10,1%.

Прогноз розвитку SAR в різних країнах
Прогноз розвитку SAR в різних країнах
Прогноз розвитку SAR у різних країнах
Прогноз розвитку SAR у різних країнах
Прогноз розвитку SAR у різних країнах
Прогноз розвитку SAR у різних країнах

Прогноз розвитку SAR у різних країнах

«Завдяки спільному фінансуванню проєктів SAR державними та комерційними інвесторами, що розподіляють ризики, покращиться якість послуг і знизяться витрати», — наголошують у Noosphere Ventures.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Масштабна дронова атака на Україну 4 липня 2024: що відомо

Владислав Паливода 29 хвилин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 17 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38