Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Міжнародний суд ООН почав розгляд справи щодо вторгнення росії в Україну. Що це означає та якими будуть наслідки

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
28 вересня 2023 5 хвилин читання

За кілька днів після початку вторгнення Україна подала позов на росію до Міжнародного суду ООН. Він має на меті довести незаконність вторгнення щодо міжнародного права та зобов’язати росію припинити бойовій дії. Нещодавно сторони виступили зі своїми аргументами. Джульєтт Макінтайр, викладачка права в Університеті Південної Австралії, у статті для The Conversation проаналізувала головні тези справи та розповідає, чому цей позов важливий. SPEKA публікує головне з колонки автора. 

Міжнародний суд ООН розгляне позов України проти росії — деталі Міжнародний суд ООН розгляне позов України проти росії — деталі

У чому полягає позов України проти росії у Міжнародному суді ООН

Україна звинувачує росію у порушенні Конвенції про геноцид, адже неправдива заява про геноцид російськомовного населення стала формальною підставою для вторгнення. Україна стверджує, що росія зловживала конвенцією, використовуючи ці претензії для виправдання свого вторгнення.

Тимчасові запобіжні заходи також мали б через суд змусити росію зупинити воєнні дії, заявленою метою яких є «запобігання геноциду» в Луганській та Донецькій областях.

За останні два тижні обидві сторони нарешті провели свій день у суді. Суд заслухав Україну, росію та ще 32 країни.

Голова суду Джоан Донохью, друга праворуч, відкриває засідання Міжнародного суду 18 вересня. Фото: Пітер Деджонг/AP Голова суду Джоан Донохью, друга праворуч, відкриває засідання Міжнародного суду 18 вересня. Фото: Пітер Деджонг/AP

Чому росія проти розгляду справи у Міжнародному суді?

Україна стверджує, що Міжнародний суд ООН повинен розглядати цю справу та має на це юрисдикцію. Держава посилається на статтю IX Конвенції про геноцид, згідно з якою йому дозволяється розглядати справи, пов’язані з «тлумаченням, застосуванням або виконанням» конвенції.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Натомість росія стверджує, що Міжнародний суд не має юрисдикції продовжувати розгляд справи, і посилається на те, що суд може розглядати справу, лише якщо держави заздалегідь погодилися на його юрисдикцію, і якщо спір стосується предмета, охопленого Конвенцією про геноцид.

росія стверджує, що її війна в Україні виправдана відповідно до Статуту ООН і звичаєвого міжнародного права, яке регулює застосування сили між державами.

На думку представників росії, між країнами немає суперечок щодо «тлумачення, застосування або виконання» Конвенції про геноцид. росія каже, що Україна намагається «вставити» тлумачення Конвенції у справу про законність вторгнення 2022 року.

Що відбувалося на слуханнях справи?

Усні заяви рясніли гострими звинуваченнями з обох боків. Представник росії Гєннадій Кузьмін не менше 37 разів згадував «західних кураторів» України та ймовірні українські нацистські асоціації.

Представник України Антон Кориневич сміливо заявив, що «кожна ракета, яку росія запускає по наших містах, вона випускає всупереч правилам цього суду».

Представник України Андрій Корневич на засіданні суду Представник України Андрій Корневич на засіданні суду

Україна надала вагомі докази того, що росія справді посилалася на геноцид до вторгнення. Кориневич стверджував, що справа підпадає під дію Конвенції про геноцид. Україна також стверджувала, що навіть якщо якась держава вважає, що інша вчиняє геноцид, вона не може діяти незаконно (у цьому разі із застосуванням військової сили), щоб запобігти. Це було б порушенням статті 1 Конвенції.

росія заперечує, що вона коли-небудь базувала своє вторгнення на Конвенції про геноцид (згадка про цей факт була у зверненні президента рф путіна напередодні вторгнення. — Ред.).

росія також стверджує, що, прийнявши українське тлумачення Конвенції про геноцид, суд отримає повноваження ухвалювати рішення щодо загальної законності вторгнення — питання, яке не регулюється Конвенцією.

Представники десятків країн постали перед судом, здебільшого європейські, а також Австралія, Нова Зеландія та Канада. Це була безпрецедентна подія: ніколи раніше в історії суду стільки країн не втручалися у справу.

Суд мав ретельно організувати провадження. Оскільки всі ці країни досить явно виступили на підтримку України, суд зіткнувся з ситуацією, яка могла поставити під сумнів його неупередженість: одна сторона мала би набагато більше часу, щоб аргументувати свою позицію, ніж інша.

Суд надав 32 країнам 10-15 хвилин для представлення своїх матеріалів, які були обмежені висловленням своїх поглядів щодо того, чи має суд юрисдикцію. І надали росії вдвічі більше часу для відповіді.

Чому ця справа має значення та як Міжнародний суд ООН може вплинути на росію

Тепер суд ухвалить рішення, чи має він юрисдикцію розглядати справу по суті. 

Якщо суд прийме один з аргументів росії, на цьому справа може закінчитися. Але якщо він відхилить усі заперечення росії, тоді йому доведеться вирішити, чи порушила росія Конвенцію про геноцид і висунула неправдиві звинувачення Україні.

Україна також просила суд зобов'язати росію виплатити компенсацію за збитки, завдані війною.

Однак проблема у тому, що у суду немає жодних можливостей зобов’язати росію виконати рішення. У Міжнародного суду ООН немає поліцейських сил, армії чи виконавчої служби, які змусять росію виконувати постанови, тож вона може їх проігнорувати. 

Попри це справа має неабияке символічне значення. Окрім того, будь-яке розпорядження суду, зокрема рішення про компенсацію, залишатиметься обов’язковим для росії та може бути реалізоване новим російським урядом у майбутньому.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Міноборони взяло на озброєння новий дрон-бомбер «Чорна вдова»

Максим Красіков 7 годин тому

Дронопад триває: як FPV збивають розвідувальні БпЛА та чи є у росіян засоби протидії

Олександр Тартачний 15 годин тому

Нова експортна політика Китаю та її вплив на українське виробництво дронів

Сергій Коноплицький 9 вересня 2024 07:17

8 вересня українське ППО збило 15 «шахедів» та одну X-59

Максим Красіков 8 вересня 2024 11:00

США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $250 млн

Вікторія Рудзінська 6 вересня 2024 17:53