Що зробити перед відкриттям власного інтернет-магазину
Купувати в інтернеті для сучасних людей часто є швидшим і зручнішим варіантом, аніж похід по звичайних магазинах. Продають всюди: у соцмережах, на окремих сайтах та спеціальних торгових платформах. Я розповім вам як самому прийти в e-commerce, з чим підприємцю-початківцю потрібно обов'язково розібратись та як вибрати нішу для бізнесу.
Що таке e-commerce
Продажі у сфері електронної комерції ростуть — у 2020 році світовий товарообіг e-commerce дійшов до $4,28 трлн. У мережі можна купити чи продати все: сюди змогли прийти всі види торгових відносин та сфери підприємництва. Найпопулярніші сфери e-commerce це роздрібні магазини, інтернет-банкінг, підписка на сервіси.
Такий тип підприємництва є хорошим стартом для тих, хто хоче почати свій бізнес, але не знає як і з чого стартувати та куди спрямувати свої сили. E-commerce вдалий вибір для початківців: поріг входу в цей бізнес значно нижчий за інші, бо не треба зі старту вкладати багато грошей в оренду приміщення, склади, повний штат працівників та ще в ряд інших напрямків. Завдяки системі dropshipping (коли магазин є посередником між продавцем та виробником і не зберігає товар на складі) можна почати вести підприємницьку діяльність без стартового продукту або послуги.
Альтернативою в галузі e-commerce є варіант приводити клієнтів в інші бізнеси і отримувати з цього прибуток. Для того, аби краще зрозуміти специфіку такого бізнесу, раджу знайти для себе курси та літературу, які дадуть фундамент теоретичних знань для старту. Бо існує кілька основних напрямків e-commerce, і кожен теж має свої розгалуження.
Напрямки e-commerce:
- Business-to-customer, або b2c: це коли компанія продає щось (товар або послугу) окремому клієнту. Напевно, найпоширеніший напрямок станом на зараз.
-
Business-to-business, або b2b: коли компанія продає щось іншій компанії. Наприклад, ви пропонуєте гуртову закупівлю товарів для перепродажу чи обладнання для виробництва.
-
Customer-to-customer, або c2c: людина продає щось іншій людині. Зазвичай це у форматі оголошень на платформах типу OLX.
-
Customer-to-business, або c2b: користувач продає щось компанії. Наприклад, фотограф пропонує свої світлини агенції, яка виготовляє календарі.
Підписуйтеся на наші соцмережі
5 аргументів, чому e-commerce — добрий варіант для старту своєї справи:
-
1
низький поріг входу;
-
2
відносно легке масштабування внаслідок того, що географія продажів може обмежуватись не одним містом, а всією країною та світом;
-
3
в системі dropshipping залучено багато постачальників;
-
4
на платформах соціальних мереж активність користувачів доволі висока, тому і потенційних покупців вашого продукту багато;
-
5
це класний старт для початку підприємницької діяльності, бо дозволить вам накопичити капітал, який ви зможете надалі масштабувати.
Чи є мінуси в e-commerce? Так, як в будь-якому виді діяльності. Ось основний перелік:
- Невелика довіра до нових продавців. Все це через засилля шахраїв, які виманюють гроші і не надсилають товар взагалі або передають щось поганої якості.
-
Логістичні питання. Товар має прибути до покупця вчасно, у гарному стані і сама пересилка має бути відносно недорогою.
-
Проблеми з платіжними системами. Ви маєте продумати такий формат отримання коштів за товари, який буде зручний і вам, і клієнтам. Буває, через високу або підозрілу активність платіжні системи можуть заморозити рух коштів, тож потрібно дуже уважно вивчити умови оплати, щоб щось заробити.
Основним ризиком в напрямку e-commerce бізнесу є те, що люди часто не сприймають його серйозно. Мовляв, це такий собі «легка версія» бізнесу, що в сутності взагалі не так. Це бізнес, який потребує такої ж залученості, уваги до деталей, як і будь-який інший напрям. E-commerce має бізнес-процеси, в який потрібно чітко вміти розбиратись та розуміти.
Специфіка українського ринку електронної комерції
У кожній країні світу e-commerce має свої відмінності. Ми з командою переконались в цьому на власному досвіді. Наприклад, в Україні люди більше купують щось у соцмережах (Instagram або Facebook), тоді як у країнах Європи люди зазвичай хочуть придбати товару саме на сайті продавця або виробника. Дослідження локального ринку, на якому ви плануєте працювати, є важливим етапом підготовки. Вам потрібно зрозуміти його особливості та тенденції.
Якщо вам поки не вистачає досвіду визначити, що потребуватиме ринок зараз, або в майбутньому, є хороший спосіб перевірити це – протестувати продукт на якійсь з платформ онлайн-продажу. Так ви зрозумієте, на який продукт є більше попиту і надалі зможете зосередитись саме на ньому. Взагалі є ряд кроків, які важливо пройти перед тим, як відкривати бізнес.
Що зробити перед тим, як створити інтернет-магазин:
- сформуйте команду та розробіть бізнес-план;
- проведіть аналіз товару, запити в інтернеті, ймовірний попит;
- досліджуйте конкурентів, їх переваги та недоліки;
- визначте цільову аудиторію та як ви можете вплинути на різні сегменти;
- Поставте чіткі цілі, які ви зможете виміряти (асортименти, кількість продажів або лідів, рекламні кампанії), визначте терміни, коли плануєте побачити перші результати;
- розберіться із правовою площиною: реєстрація ФОП, сплата податків, права споживача, умови співпраці з постачальниками та контрагентами, авторські права.
Коли ви пройшли всі вищеописані кроки, можна братись до створення свого магазину. Тут теж є з чого вибирати.
Способи реалізації комерційних відносин або де ви можете торгувати:
- Інтернет-магазини — напевно, один із основних видів e-сommerce у світі. Ви можете як зробити чи замовити комусь свій окремий сайт, так і скористатись послугами майданчиків для продажу типу Prom чи Rozetka;
- Сервіси/майданчики оголошень — сайти типу OLX, де торгувати може кожен;
- Сайти зі знижками та промокодами — дуже популярний напрямок. Такі майданчики стають справжніми агрегаторами бонусів різних компаній;
- Інтернет-аукціони — eBay та його аналоги. Даний формат купівлі/продажу є досить цікавим як для покупця, так і для продавця.
Звісно, на старті жоден не буде знати заздалегідь всіх підводних каменів, але всьому можна навчитись, якщо ставитись до цього серйозно. Самоосвіта в цьому бізнесі необхідна, адже не завжди поряд буде людина, яка зможе підказати і скерувати. Як і в будь-якій іншій справі, старанність та відповідальність принесуть свої плоди.