Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

На якому етапі варто масштабувати бізнес: поради від українського self-made підприємця

Ярослав Панасевич
Ярослав Панасевич Підприємець
9 листопада 2022 7 хвилин читання

Бізнес завжди був пов'язаним з величезною кількістю ризиків, від фінансових до операційних. Успішні бізнесмени мають дуже корисну навичку — трансформувати такі ризики у прибутки. 

Необхідність масштабування — це також ризик, адже нездатність вчасно виявити цю потребу неодмінно призведе до втрати конкурентоспроможності. Така втрата зазвичай відбувається через те, що конкуренти раніше почали процес розширення, а тому отримали доступ до більшої частини ринку. 

Передумови масштабування бізнесу

Нижче я наведу кілька ознак, які промовисто говорять про те, що вашому бізнесу час масштабуватися. Отже.

Передумова №1. Ваш бізнес почав відмовлятися від нових можливостей

На перших етапах розвитку малого бізнесу зростання є ключовим для фінансового успіху. Це і зростання кількості клієнтів, і зростання об'ємів продажу, і зростання доходів. Кожен малий бізнес доходить до моменту, коли наявні потужності більше не можуть задовольнити зрослий рівень попиту. Це може проявлятися через збільшення часу між замовленням товару або послуги і її наданням, або навіть відмову від постачання через брак потужності, кадрів або часу. Саме це є першою ознакою необхідності масштабувати бізнес.

Передумова №2. Ваша справа почала перевершувати очікування та прогнози

Планування є невід'ємною частиною бізнес-процесів. Фінансове та операційне планування дозволяє забезпечувати фінансування, передбачати попит, а також порівнювати фактичні результати із прогнозованими. Для малого бізнесу у стадії розвитку та зростання настає момент, коли він починає систематично приносити кращі результати, ніж були заплановані заздалегідь. Це може проявлятися у зростанні замовлень або збільшенні обсягів продажу котрі перевищують прогнозовані показники. На цьому етапі можна сконцентруватися на відчутті задоволення від результатів і повністю пропустити дзвіночок необхідності масштабування, а це і є другою ознакою.

Передумова №3. Ваші грошові потоки зростають настільки швидко, як і ваші продажі

Цей пункт є ключовим з точки зору розуміння бізнесу, адже дехто може плутати поняття «чистої виручки» та «операційного грошового потоку». Важливим є те, що ці поняття є різними для різних видів бізнесу. Отже, якщо у вашого бізнесу є елемент продажу у кредит або оплати з відстрочкою, ваші чисті прибутки можуть відрізнятися від фактичних грошових надходжень. Це може означати дефіцит ліквідності та навіть необхідність короткострокових запозичень на операційну діяльність. Коли ж ваш бізнес генерує достатні прибутки та грошовий потік, а тим більше об'єми грошових коштів швидко накопичуються, прийшов час масштабування. 

Передумова №4. Концепція, перевірена часом, та стабільна інфраструктура

Чи є у вашого підприємства відпрацьована бізнес-модель та стабільна інфраструктура, що її підтримує? Під інфраструктурою тут слід розуміти не тільки активи та інструменти для виробництва, але і людські ресурси. Ваша команда є чудовим індикатором готовності інфраструктури до масштабування. Як тільки люди у вашій компанії почали замислюватися про довгострокові цілі компанії замість рутинних щоденних задач, ви маєте четверту ознаку готовності для масштабування.

Передумова №5. Прийнятний рівень ризику

Бізнес — це завжди ризик та відсутність повної стабільності. Це твердження особливо актуальне на фоні нещодавньої пандемії та повномасштабної війни, розпочатою росією в Україні. Справа у тому, що ці зовнішні ризики були і будуть присутніми завжди. Бізнес, який готовий до масштабування, має почувати достатній рівень комфорту для наступного кроку. Тобто, зростання не має бути пов'язане з ризиками, що може загрожувати існуванню самого бізнесу. 

Наприклад, залучення кредитних коштів для масштабування, котрі перевищують рівень річного прибутку у декілька разів, є прикладом неприйнятного рівня ризику. Вихід на абсолютно новий ринок без попередніх кроків для підготовки також може нести неприйнятні ризики. Прийнятний рівень ризику є п'ятою умовою масштабування.

Інструменти для успішного масштабування

Процес масштабування, так само як і процес запуску бізнесу, потребує планування. Саме бізнес-план є результатом використання повного спектру інструментів, що передують успішному масштабуванню.

Найпершим інструментом при підготовці до масштабування є операційна перевірка всіх процесів. Цей крок дозволяє виявити наявні «вузькі місця» у бізнес процесах та зрозуміти, чи можна їх розширити у процесі масштабування.

Наприклад, бізнес має відділ роботи з клієнтами. Кожен день даний відділ обробляє конкретну кількість запитів. Чи зможе цей самий відділ обробляти більше запитів? Чи необхідне збільшення кількості працівників або впровадження технологічних рішень, наприклад, чат-боту? Операційна перевірка дозволяє розв'язати подібні питання.

Наступним кроком є фінансове планування. Даний інструмент дозволить запустити бюджетний процес по операційній діяльності, а також оцінити інвестиції, необхідні для масштабування. При наявності декількох варіантів фінансування (залучення кредиту або венчурного капіталу), фінансовий аналіз дозволить оцінити різні сценарії та вибрати найкращі з них. Фінансовий елемент бізнес-плану дозволяє зрозуміти економічну доцільність конкретних кроків масштабування.

Нарешті, успішне масштабування потребує детального аналізу ризиків. Ці ризики можуть бути операційними або фінансовими. Метою аналізу ризиків є підготовка плану дій у разі виникнення критичних умов. Для цього необхідно окреслити можливі ризики та розробити підходи для їх успішного подолання. Такий інструмент посилить стабільність бізнесу та його стійкість перед можливими загрозами.  

Масштабуватися чи ні? Питання, котре саме дає відповідь

Після всього вищесказаного, стає зрозумілим, що масштабування — це не питання вибору зростаючого бізнесу, а його нагальна потреба. Відмова від масштабування — це відмова від самого бізнесу, адже завжди знайдеться конкурент, котрий буде радий задовольнити додатковий попит. 

Таким чином, необхідно пильно слідкувати за п'ятьма ознаками необхідності масштабування. При виникненні хоча б однієї або двох, можна починати використовувати інструменти підготовки до масштабування, а саме операційну перевірку, фінансове планування та оцінку ризиків.

Такий підхід дозволить ефективно пройти процес масштабування у разі виникнення потреби при мінімальному рівні ризиків.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30

Корисні сервіси, які спростять життя українським експортерам

Володимир Жиляєв 1 грудня 2022 16:00

Навіщо та як запровадити Customer Success: досвід NetHunt CRM

Владислав Миронович 1 грудня 2022 14:00