Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Жіноче підприємництво під час війни: який бізнес відкрити за кризи

Максим Грант
Максим Грант Venture Analyst at Center42 Innovation Agency
4 жовтня 2022 9 хвилин читання

Україна може стати не лише прикладом захисту демократії для Європи, але й взірцем в економічному плані завдяки українським підприємцям та підприємицям, які постійно створюють щось нове і креативне. 

Проєкт UWE_Hub, який реалізується у межах програми «Мріємо та діємо», що впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну Разом (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network не лише про освіту, а й про стимулювання саме жіночого підприємництва, що і врятує нашу та світову економіку.

Ситуація на ринку і приклади адаптації українського бізнесу

Під час кризи падають ринки, скорочуються продажі, зменшується купівельна спроможність. Це відбувається через те, що частина бізнесів втрачає клієнтів. Український ринок дуже зменшився, і багато компаній (зокрема, зі сфери маркетингу) переорієнтовуються, тому що ресурсів на внутрішньому ринку недостатньо, щоб «нагодувати» всі компанії. 

Маємо три варіанти адаптації українського бізнесу до реалій. 

Перший: насамперед підприємства утримують вже наявних клієнтів та потроху намагаються розширювати географію, виходячи на нові ринки. Це дуже круто демонструє сфера IT та інновацій.

Другий: екстрений пошук нових клієнтів і вихід на нові ринки без фокусу на наявних. Часто бізнеси, втративши клієнтів (зокрема на внутрішньому ринку), не змогли повернутися до показників минулого року, тож зараз вони у пошуку нових клієнтів.

Третій: створення нових продуктів або їхнє креативне «перепакування». Тут легше бути новим підприємцем або підприємицею, бо коли у тебе немає поточних зобов'язань і ти хочеш створити бізнес — під час кризи це якраз класно починати. Чому? Хоча б через те, що можна легко зрозуміти, що відбувається на ринку, і потім зробити два логічні кроки: створити продукт і знайти для нього покупця. Інколи навіть можна спочатку знайти покупця, а вже потім створити продукт. 

Тренд на жіноче підприємництво 

За дослідженнями McKinsey, просування рівності жінок може дати світовій економіці додатково $12 трлн до 2025 року. І це мінімум, адже у позитивнішому випадку ця цифра може бути значно більшою. Цього можна досягти, якщо покращити ситуацію з гендерною рівністю і розширити можливості для підприємиць. Будувати транскордонні проєкти потрібно для того, щоб українці та українки, які опинилися за кордоном, не загубилися в економіках інших країн. 

Чи є шанс, що українські бізнесмени та бізнесвумен залишаться будувати власну справу в Україні? Які прогнози?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Донори, міжнародні організації та більшість українських екосистемних організацій сподіваються, що вітчизняні підприємці та підприємиці не виїдуть за кордон і продовжать свою діяльність на батьківщині. Підприємці зараз демонструють свою активну патріотичну позицію, тож є надія, що вони не поїдуть з країни. До того ж держава, міжнародні організації та Європейський банк реконструкції та розвитку започатковують програми для підприємців, які стимулюють до заснування нового бізнесу. 

В одному є 100-відсоткова впевненість: майбутнє за підприємництвом, і цей тренд зростатиме. У країнах з низьким рівнем доходів жіноче підприємництво більш популярне, адже там у людей менший вибір, чим зайнятися. У Європі рівень жіночого підприємництва один із найнижчих у світі через те, що жінки мають альтернативу: розвивати свою кар'єру, планувати життя і жити у стабільних умовах. А у кризових країнах людям доводиться займатися підприємництвом, їм потрібно придумувати нові продукти, комунікувати з ринком, шукати клієнтів, аби просто створити для себе зайнятість, прогодувати себе і сім'ю. На Україну чекає аналогічний сценарій, адже, згідно з дослідженням НБУ, 35% українців наразі безробітні, і частина з них думає започаткувати власну справу. Ми маємо їх максимально у цьому підтримувати, надавати освіту і ресурси. 

Про допомогу підприємцям і підприємицям та про пошук можливостей

Сьогодні ми всі є державою та учасниками екосистеми. Поки держава виконує функцію захисту громадян і кордонів, на цьому полі мають працювати інші гравці: асоціації, громадські об'єднання, кластери, які і так активно зараз допомагають релокувати підприємства, надають гранти. 

Підтримка також має йти від місцевих та міжнародних організацій, що зацікавлені у зростанні підприємництва і збільшенні податкових надходжень, у тому, аби люди знаходили собі зайнятість, створювалися нові робочі місця. 

Топ-5 бізнес-ідей для жінок під час кризи 

Соціальне підприємництво 

Дуже популярна ніша серед жінок. Згідно з багатьма соціологічними дослідженнями, жінки більш соціально відповідальні, ніж чоловіки. Вони готові до 90% доходу спрямовувати саме на вирішення соціально важливих проблем, чоловіки — до 40%. 

У Європі 15% молодих людей обирають, клієнтом якого бізнесу бути, на основі того, чи є він соціально відповідальним. І це не стільки про корпоративну соціальну відповідальність, де бізнес дає, наприклад, 10% свого прибутку, скільки про залученість до життя спільноти і вирішення локальних або глобальних проблем людства. У Європі на соціальний бізнес припадає 8-10% від усіх бізнесів, а 6% загальної робочої сили Європи — це люди, які залучені у такий бізнес (згідно з дослідженням Європейського фонду розвитку).

Зараз багато бізнесів починають переформатовувати себе, робити ребрендинг, працювати з імпакт-інноваціями, аби показати свою соціальність і залученість. Тепер бізнес — це не тільки про гроші, але й про вирішення проблеми на різних рівнях. Соціальне підприємництво — реінвестувати частку, значну частину чи весь прибуток у вирішення проблем. Зараз легко почати цю справу, тому що існує багато навчальних програм і грантів, які допомагають соціальним підприємцям, такі як Ukrainian Social Venture Fund, Європейський банк реконструкції та розвитку та інші.

Освіта 

Якщо у підприємиці є певний бекграунд, навички і бачення, як вона може покращити освітні послуги, вона може ділитися своїм досвідом, запускати власні освітні курси, коучинг тощо. У людей під час кризи залишається єдиний напрям для інвестування — в освіту та вдосконалення своїх навичок. Куди потрібно інвестувати за інфляції, коли ринки і акції падають? У вартість свого часу, знання та підвищення кваліфікації. І це найстабільніше під час кризи. 

Маркетинг

Дуже перспективний, як на мене, напрям. Заснування маркетингової чи SMM-агенції буде перспективним бізнесом для жінки, якщо вона виїхала з України і у неї є виходи на ринки ЄС. Великою перевагою буде також розуміння цих ринків. Український бізнес зараз дуже потребує просування, маркетингу і нових підходів, а заснування таких агенцій може прокласти міст між українським бізнесом та іноземними ринками. До того ж можна дати роботу багатьом українським спеціалістам у сфері комунікацій.

Кондитерський бізнес

Цікаво, що під час кризи люди починають їсти багато солодкого, щоб відчувати задоволення, позитивні емоції і певну безпеку. Недарма компанія «Марс» випустила «Снікерс» під час Великої депресії у США. Саме за кризи багато кондитерських компаній трансформуються з невеликих брендів у більш масштабні. На цій хвилі можна відкривати «солодкий» бізнес, закриваючи реальні потреби суспільства.

Дитячі товари чи послуги

Люди будуть зараз економити на всьому, скорочувати витрати на будь-яких умовно лакшері-елементах, але точно не стануть заощаджувати на власних дітях.

Власникам бізнесів я би все-таки радив залишитася у тих нішах, де вони є експертами, але подумати над зміною підходів, комунікації, маркетингової стратегії, якщо кількість клієнтів зменшилася. 

Про тенденцію переорієнтації українського бізнесу під час війни і про важливість відчуття ринку

Підприємці гнучкі люди, важливе лише відчуття ринку. Якщо не бути гнучким і не відчувати ринок, можна дійти до банкрутства і не пережити кризу.  

Якщо ринок хоче, щоб підприємці додавали якусь соціальну складову до свого бізнесу, або якщо підприємиць чи підприємиця бачить, що, наприклад, попиту на дорогий дизайнерський одяг наразі немає, то переорієнтуватися і почати шити ті самі бронежилети або речі, які потрібні зараз хлопцям та дівчатам на передовій, а також цивільним українцям. Це логічно. Війна закінчиться, криза теж, і бізнес знову переорієнтується, що є цілком нормальною реакцією на зміни. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

CEO Devlight Ігор Полич: «Мобільний застосунок на екрані смартфону конкурує з усіма світовими лідерами»

Сергій Коноплицький 16 січня 2025 13:45

Більше робочих місць чи скорочення: як штучний інтелект впливатиме на зайнятість

Олександр Тартачний 15 січня 2025 09:23

Як масштабувати сервісний бізнес в Україні, спираючись на досвід США

Alex Pavlyk 9 січня 2025 17:00

FPV-дрони: як вони змінюють перебіг війни в Україні

Олександр Тартачний 9 січня 2025 09:13

Криптографія, ШІ, квантові обчислення та дипфейки — що буде у трендах технологій у 2025 році

Олександр Тартачний 8 січня 2025 09:17