Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Привілей краси: чому привабливим людям довіряють та як на цьому заробити

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
13 квітня 2024 8 хвилин читання

Індустрія краси — величезний ринок, а прагнення бути привабливим/ою в очах інших надає не лише статусних переваг, а й має додаткові наслідки. Наприклад, більша довіра та у середньому вища зарплата. Астрід Гопфензіц, професор організаційної поведінки, EM Lyon Business School, у статті для The Conversation розповідає, чому красиві люди заробляють більше та чи помічаємо ми упередження, пов’язані з красою. SPEKA публікує головне з результатів дослідження. 

Чому нам подобаються гарні люди

Те, що робить людину красивою, захоплювало митців і вчених. Але краса не є, як це часто вважають, «в очах глядача», а є комбінацією певних передбачуваних правил. Симетрія та пропорції відіграють важливу роль, і хоча культура та норми формують наше сприйняття краси, дослідники спостерігають згоду між людьми, яких вони вважають красивими.

Не дивно, що ринок краси стабільно зростає (крім незначного спаду через Covid у 2020 році) та сягнув обороту у $430 млрд 2023 року. Захоплення ідеальним макіяжем або доглядом за шкірою пропагується завдяки впливу ідеальних облич, які відображаються у соціальних мережах і посилюються обробленням зображень і фільтрами. Але чи вартує це витрачених грошей? 

Відповідь: так. На сучасному ринку праці з гострою конкуренцією економічні переваги краси незаперечні. Численні дослідження показали, що привабливі люди отримують користь від краси та мають у середньому вищу зарплату. Деякі високооплачувані професії побудовані навколо краси (наприклад, шоу-бізнес), але більш дивним є те, що майже для будь-якої роботи краса може привести до позитивного ефекту. Від гарних людей постійно очікують, що вони будуть розумнішими та кращими лідерами, що впливає на кар’єру та можливості.

Обкладинка серіалу про моделей The beatiful people Обкладинка серіалу про моделей The beatiful people

Вважається, що люди, яких визнають гарними, також виграють від довіри людей, що полегшує їм просування по службі або укладення ділових угод. Ідея полягає в тому, що люди, які виглядають краще, вважаються здоровішими або такими, що мають більш позитивну соціальну взаємодію в минулому, що може вплинути на їхню надійність.

Чи привабливість робить людей більш надійними?

У нашій статті Адам Зільберштейн, Закарія Бабуцідзе, Нобуюкі Ханакі та я вирішили це з’ясувати. Попередні дослідження представляли спостерігачам різні портрети людей і запитували про їхнє ставлення до них. Однак часто ці фотографії взяті з портретних баз даних або навіть створені комп’ютером, що дозволяє дослідникам вивчати сприйняття, але не те, чи є ці переконання точними. 

Тому вчені вирішили перевірити переконання на практиці. Дослідження охопило 357 добровольців з Парижу, які брали участь у короткому експерименті з ухвалення економічних рішень. Під час дослідження учасники були випадковим чином зібрані в пари, не знаючи, з ким вони грають. Деякі відігравали роль, яка вимагала довіряти іншій людині (група А), тоді як інші мали відповісти взаємністю або порушити отриману довіру (група Б). Щоб збільшити ставки, на столі були справжні гроші.

Це відбувалося так: на першому етапі гравець А мав вибрати, довіряти гравцеві Б (сказавши «Праворуч») чи ні (сказавши «Ліворуч»). По-друге, гравець Б мав вирішити, кидати кубик чи ні.

Виграш кожного гравця залежить від його власних дій та/або дій іншого гравця. За умовами у гравців було три сценарії поведінки: 

  • 1
    Гравець A обирає не довіряти гравцеві Б кубик (команда «Ліворуч»).Тоді незалежно від вибору гравця Б обидва учасники отримують виграш у розмірі 5 євро.
  • 2
    Якщо гравець A вибирає «Праворуч», а гравець Б вибирає «Не кидати» кубик, то гравець А не отримує нічого, а гравець Б отримує 14 євро.
  • 3
    Якщо гравець A вибирає «Праворуч», а гравець B вибирає «Кидок» кубика, то коли число на кубику становить від 1 до 5, гравець A отримує 12 євро, а гравець B отримує 10 євро. Якщо випало число 6, гравець А не отримує нічого, а гравець Б отримує 10 євро.

Тобто, якщо гравці вирішили не довіряти своєму компаньйону, то обов’язково отримають мінімальну виплату в 5 євро за участь у дослідженні. Однак щойно гравець А вирішив довіритися своєму партнеру Б, його доля була в руках іншого гравця. Останні могли діяти надійно, кидаючи кубик, який обіцяв отримати 12 євро виграшу для гравця А, або ненадійно, вимагаючи 14 євро винагороди для себе і нічого не залишаючи іншим.

Цей тип гри («гра прихованої дії») був розроблений раніше як міра безкорисливої ​​довірливості людей.

Після спостереження за грою вчені зробили нейтральні фотографії усіх учасників та дали їх групі людей з іншого міста — Ліона. Вони мали спробувати передбачити, як людина, яку вони бачать на картинці, поводилася б у грі. Якби вони мали рацію, то були б винагороджені, заробляючи більше грошей за свою участь. Нарешті ті самі фотографії показали третій групі зі 103 людей з Ніцци та попросили оцінити, наскільки гарними вони вважають обличчя на фотографіях.

Чи має значення стать?

Результати підтверджують, що ті люди, яких оцінювачі вважають красивішими, також вважаються більш надійними. Це означає, що у нашому абстрактному економічному обміні красиві люди з більшою ймовірністю отримають вигоду від довіри інших. Однак, досліджуючи реальну поведінку, ми бачимо, що красиві люди не є більш або менш надійними, ніж будь-хто інший. Іншими словами, довіра залежить від старих добрих індивідуальних цінностей та особистості, які не пов’язані з тим, як хтось виглядає.

Однак привілей краси раніше спостерігався як для чоловіків, так і для жінок.

Вважається, що жінки є володарями вищого рівня соціального інтелекту, можуть краще визначати надійність своїх партнерів. Результати дослідження не свідчать про це.

Жінки у середньому оцінюються як більш красиві, а також оцінюють інших у середньому як більш красивих. Однак жінки не діють у грі більш чесно, ніж чоловіки. Чоловіки та жінки погоджуються у своїх очікуваннях щодо того, хто поводитиметься як гідний довіри, а отже, жінки не краще передбачають поведінку, ніж чоловіки.

Чи здатні красиві люди точніше оцінювати інших?

Приказка про те, що не все золото, що блищить, також справедлива для людської краси. Однак ми можемо поставити собі питання, хто з більшою ймовірністю стане жертвою цього упередження. Одна з ідей полягає в тому, що люди, до яких часто ставляться прихильно через їхню зовнішність, можуть усвідомлювати це та не робити подібної помилки. 

Ми побудували наше дослідження так, щоб ми також могли дослідити це питання. Зокрема, учасники, яких ми залучили у Ліоні, щоб зробити свої прогнози, також зробили свої фотографії. Ми знали, наскільки на них впливав зовнішній вигляд інших, але також і те, наскільки традиційно гарними вони були. Наші результати очевидні. 

Упередження краси працює для всіх. Хоча ми можемо подумати, що ті, хто отримує користь від гарного вигляду, можуть це передбачити, на них також впливає зовнішність інших, коли вони вирішують, кому довіряти.

Тому інвестиції у красу справді варті того, оскільки це створює реальні переваги. Однак рекрутери чи менеджери повинні остерігатися, щоб їх не надурили. Один зі способів — зробити резюме анонімними та заборонити фотографії у заявках. Але під час багатьох взаємодій ми бачимо людей, яким доводиться довіряти. Тому усвідомлення власної упередженості має вирішальне значення. Наші результати доводять, що це упередження дуже важко подолати, оскільки навіть люди, які з власного досвіду повинні знати про глибоку цінність краси, стають його жертвами.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Люди витрачають більше у безготівкових коштах — метадослідження

Олеся Дерзська 14 червня 2024 15:24

Хейт у соцмережах: чому його стає дедалі більше та як від нього захиститися

Владислав Миронович 10 червня 2024 17:00

Чому самодопомога важлива для батьків у воєнний час

Kateryna Tykhonova 10 червня 2024 13:30

Кожен четвертий українець в великих містах володіє криптовалютою: дослідження

Владислав Паливода 6 червня 2024 21:40