Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Жінки в ІТ в епоху гендерної рівності та упередженості

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна
7 березня 2024 7 хвилин читання

Статистика свідчить, що IT-світ завжди був чоловічим. Першими у боротьбі за дайверсіті мають бути великі компанії. Але і там далеко до рівності у кількості, не кажучи про якість посад. 

Більшість роботодавців у галузі технологій стверджують, що жінки становлять 26% їхнього персоналу. На жаль, від 2021 року цей стандарт знизився на 2,1% для великих і середніх компаній і на 5,1% для меньших компаній.

Якщо ж порівняти з більш «дрімучим» періодом, цифри будуть іще сумнішими.

  • Частка жінок, які працюють у технічній сфері, становить 32%, а це менше, ніж у 1984 році, коли вона була 35%.
  • У 2023 році відсоток жінок на керівних посадах у сфері технологій упав до 28%.
  • 50% жінок, які обіймають технічні посади, залишають їх до 35 років: основні причини — гендерна мікроагресія та «брокультура». У звіті Trust Radius 2021 року йдеться, що у середньому 72% жінок у сфері технологій працювали у компанії, де була поширена «брокультура». А результати опитування Ensono, в якому взяли участь 1500 жінок, що працюють повний робочий день у сфері технологій у США, Великій Британії та Індії, виявили, що у США приблизно кожна п’ята жінка повідомляє про сексуальні та словесні домагання.
  • 32% жінок на технічних та інженерних посадах часто є єдиною жінкою у кімнаті на роботі.
  • У 2022 році команди стартапів, які складаються лише з жінок, отримали найнижчий за весь час венчурний капітал у 1,9%, або $4,5 млрд із $238,3 млрд.

Ситуація у світі

Стосовно лідерів ринку ситуація виглядає таким чином. У 2015 році жінок на технічних посадах у цих компаніях було лише 16,6% у Microsoft, 10% у Twitter і 17% у Google. Щодо керівних посад (не тільки у технічній сфері), то лише 23% керівних посад у Microsoft обіймають жінки, і по 21% у Twitter і у Google.

Наразі статистика гігантів така:

Statista, luisazhou.com Statista, luisazhou.com

Мабуть, це відбувається тому, що шлях жінки кар’єрними сходами в ІТ важчий навіть у країнах, що активно борються з гендерними упередженнями під час прийому на роботу та нерівністю в оплаті праці, а також через відсутність жіночих прикладів для наслідування, лідерів і можливостей просування по службі. Усе це відлякує жінок від кар’єри в STEM.

Інше джерело дає таке обґрунтування: жінки у технічній сфері мають лише 28% шансів стати менеджерами порівняно з 40% чоловіків. Дослідження McKinsey 2021 року показує, що лише 86 жінок отримують посаду менеджера на кожні 100 чоловіків того самого рівня. Коли йдеться про технічні посади, гендерний розрив стає ще більшим: на кожні 100 чоловіків просуваються лише 52 жінки. 

У 2022 році McKinsey & Company та LeanIn.Org опитали понад 333 компанії та бльш ніж 40 тис. співробітників і виявили, що:

  • Жінок-лідерів удвічі частіше, ніж чоловіків, вважали за когось молодшого.
  • 37% жінок-лідерів отримали визнання колеги за їхню ідею порівняно з 27% чоловіків-лідерів.
  • Жінки-лідери зазнали мікроагресії, яка підірвала їхній авторитет.
  • Жінкам-лідерам було важче просуватися.
  • Жінки-лідери набагато частіше, ніж чоловіки-лідери, змушували колег сумніватися у їхніх судженнях або натякали, що вони не кваліфіковані для своєї роботи.
  • У 2022 році частка жінок-лідерів у технологічних компаніях у всьому світі сягнула 14%.
Techopedia.com Techopedia.com

І навіть всередині галузі кількість жінок та чоловіків на посадах геть різні.

Станом на 2022 рік жінки в ЄС були найбільше представлені на посадах менеджерів із продуктів — 40%. 

Подібні посади включали інженерів із забезпечення якості (37%) та науковців з оброблення даних (31%).

У Великій Британії лише 9% керівників технологічних компаній були жінками.

У 2022 році лише 3% головних технічних директорів (CTO) або технічних директорів були жінки. Це порівняно з 91% чоловіків. 

Techopedia.com Techopedia.com

Ситуація з суто жіночими командами теж сумна — цифри вкрай мізерні:

Techopedia.com Techopedia.com

Як в Україні?

Яке ж місце мала посісти Україна, враховуючи, що у нас майже такі самі тренди, що й у США?

Половина усіх айтівців — розробники, лише 8% із них — жінки. Значно більше жінок у двох наступних за кількістю людей спеціалізаціях — 36% жінок серед QA і 39% серед менеджерів. Найбільшу частку щодо чоловіків жінки становлять у таких спеціалізаціях, як HR/Recruiting — 92% і Customer Success — 73%. Стосовно технічних посад найбільше жінок працюють тестувальницями (29%) та розробницями (17%).

Techopedia.com Techopedia.com

Але ситуація покращується. Майже три чверті айтівців чоловіки (74%), проте кількість жінок в ІТ зростає: за рік їхня частка збільшилась з 23% до 26%.

Жінок стало більше майже в усіх спеціалізаціях, навіть у таких традиційно «чоловічих», як розроблення та DevOps. З 7% до 9% зросла частка жінок серед СТО і Director of Engineering.

Попри те що жінкам довелося «відступити» під час ковіду через вимушену необхідність домогосподарювати та доглядати дітей і хворих, сьогодні вони мають другий шанс. Мобілізація зазвичай торкається чоловіків, і айтівці тут не виняток. Опитування ветеранів свідчать про те, що серед військових суттєвий відсоток мали айтівський досвід. Тому в галузі з’являються вакансії, і не кожен роботодавець ладен найняти чоловіка саме через ризик мобілізації. 

Хто ж має виконувати цю роботу? 

Логічно, що до цих робіт долучаться жінки. І вже є певні навчальні активності, аби зробити «вхід в ІТ» комфортним. Про декілька безкоштовних програм для жінок, що бажають змінити професію, ми писали у цьому матеріалі.

Ситуація покращується і в тому, що проблеми висвічуються та шукаються шляхи їх подолати, наприклад, через конференції.

Грошова дискримінація

Але є ще один важливий нюанс, на подолання якого піде значно більше часу, ніж на адаптацію жінок в ІТ, це різні зарплати.

Жінки в ІТ досі заробляють менше, ніж чоловіки, ідеться у дослідженні «Жінки в ІТ 2023» компанії No Fluff Jobs. 

Жінки у Польщі, Україні, Угорщині, Чехії й Нідерландах мають у середньому на 13% нижчу зарплату, ніж чоловіки. Найкраща ситуація у Польщі, де ІТ-спеціалістки заробляють на 4% менше, ніж чоловіки. В Україні розрив становить 18,25%.

І поки що загальний тренд не додає оптимізму.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36