Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ІТ-бізнес і блекаути: як не втратити свою справу

Юлія Дирявко
Юлія Дирявко Фінансовий експерт, co-founder ІТ-бізнесу «Bimp» та консалтингової компанії «Бюро»
3 січня 2023 7 хвилин читання

Вимушені відключення світла негативно впливають на всю українську економіку. ІТ-компанії тут не виняток. Давайте поговоримо про те, як мінімізувати їх вплив.

Які кроки застосувати, щоб зберегти та посилити бізнес під час блекаутів та обстрілів

Найперша і найголовніша з порад — це зміна офісу. Варто переїхати туди, де є бомбосховище, менше перебоїв з електроенергією, за можливості придбати Starlink. Це забезпечить стабільність і безперервність бізнесу.

Зміна офісу потрібна, щоб працівники могли працювати офлайн, для IT-бізнесу це так само важливо, як і для ресторану чи перукарні. А якість роботи залежить від того, наскільки спокійно і безпечно працівникам, тому потрібно, щоб було укриття в разі чергової небезпеки ракетних ударів. Наш офіс зараз на 90% працює офлайн, лише декілька працівників працюють віддалено.

До речі, непогана порада для власників офісних приміщень: якщо ви можете забезпечити генераторами приміщення чи маєте таке місце, яке не залежить від відключень електроенергії, організуйте там місце для дітей типу дитячої кімнати. Наш офіс має таку і навіть є можливість співробітникам «пожити» із сім'ями певний час, поки у їхніх будинках блекаут.

Чи можна зараз в Україні створити ІТ-бізнес, що зростатиме

Наразі починати спочатку і створювати з нуля IT-бізнес не рекомендую. Дуже важко зацікавити та утримувати команду, а зібрати абсолютно новий колектив ще важче. IT-бізнес в Україні витрачає багато сил, щоб зберегти те, що було до 24 лютого, а щоб почати новий бізнес, треба витрати набагато більше своїх ресурсів — і фізичних, і матеріальних.

Спілкуючись у листопаді з різними інвесторами, можна окреслити їхні думки: якщо ви маєте кошти, щоб зараз вкласти їх у нову справу, то краще потримайте їх до лютого-березня 2023 року. Будь-який бізнес — це завжди ризики (навіть звичайна кав'ярня, де більш-менш зрозуміла бізнес-модель), а після вторгнення вони суттєво збільшились і шанс прогоріти дуже високий.

Є інвестори з інших країн, які цікавляться бізнесом в Україні, але вже «готовим» бізнесом, адже саме інвестиції цікаві там, де бізнес зараз розвивається і навіть зростає, про що в Україні сьогодні говорити складно.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Рекомендація, яка може допомогти тим, хто зараз все-таки прагне створити IT-бізнес в Україні: спробуйте не шукати інвесторів, а подати заявку на грантові програми. Для українських підприємців є досить багато різних пропозицій і цікавих програм. Наприклад, програма Google for Startups Ukraine Support Fund виділяє фінансування для 33 українських технологічних стартапів. Також є грантова програма компанії Lenovo на 1 млн грн. Раджу скористатися такими пропозиціями, адже це більш реалістично, ніж пошук інвестора.

Як оформити заявку свого бізнесу на грант, щоб шанси його отримати збільшилися

Найперше — це розкрити свій бізнес. Має бути чітка і прорахована стратегія розвитку вашого бізнесу на найближчі три роки. Вам треба надати такі дані в заявці: точка А — це те, що з бізнесом у вас натепер, і точка Б — це те, куди ви прийдете через три роки. Для інвесторів важливо, щоб revenue (дохід) становив від $10 тис.

Дуже коротко про те, що спільне і для грантових програм і для інвесторів. Вам треба детально і якісно представити свій бізнес:

  • хто стоїть за бізнесом (підприємці з експертністю у цій сфері бізнесу чи ні);
  • який це бізнес;
  • чим він займається;
  • який зараз грошовий обіг;
  • яка стратегія розвитку.

Тобто інвестори і ті компанії, які надають гранти, повинні переконатися у тому, що ваш бізнес потрібен ринку, що він має правильну стратегію розвитку і вартість компанії через ці інвестиції буде зростати.

Як визначити, що бізнес почав занепадати

Будь-який бізнес існує за певною схемою: початок — активність — розвиток —стабільність — криза. А далі або припинення існування, або вихід із кризи завдяки новим рішенням і знову ця схема від самого початку.

Зараз бізнес в Україні перманентно перебуває у кризі та постійних ризиках. До 24 лютого, щоб дізнатись, що з бізнесом «не так», проводили аудити і перевірки різних сфер. Тепер для розуміння занепаду достатньо бачити:

  • прибуток, який зменшився наполовину і більше;
  • витрат більше, ніж прибутку;
  • працівники, які в більшості звільняються, а нова команда не створюється.

За допомогою чого можна уникнути занепаду бізнесу

Є класний і простий спосіб зрозуміти, що не так з бізнесом і що треба зробити, — це техніка «П'яти чому». Її можна використовувати у будь-якому бізнесі, де створюється продукт чи послуга. Такий спосіб зможе допомогти через запитання виявити причини, чому бізнес має ті чи інші проблеми. 

Насамперед потрібно визначити, що саме сталося, коли, за яких обставин, які додаткові ризики виникають з урахуванням ситуації, що склалися.

Наприклад, «Чому працівник упав на виробництві? Тому що була розлита банка фарби». «Чому вона була розлита?» — тут вже декілька варіантів: або треба оптимізувати зберігання товару на виробництві, або змінювати приміщення виробництва, бо не вистачає місця, або це халатність відповідального співробітника. І далі запитанням «чому?», яке допоможе знайти справжню причину проблеми, яка в майбутньому може призвести до глобальних негативних наслідків.

Також зараз потрібно чітко зрозуміти, який товар чи послуга необхідні українцям, а від чого варто відмовитись у своєму асортименті.

Тобто треба оптимізувати те, що ви пропонуєте клієнтам так, щоб більшість це було дійсно важливе і необхідне прямо зараз, а невелику частину залишити другорядного товару. 

У цьому може допомогти «інтерв'ю з клієнтом». Наприклад, у соціальній мережі свого бізнесу дати посилання на анкету-опитування в Google-формі, або звичайними телефонними дзвінками напряму своїм клієнтам, або фідбек від клієнтів після кожного продажу товару чи послуги. 

Є ще така порада: створити Board — невелику групу людей, так би мовити, незалежних експертів, які будуть допомагати знаходити і вирішувати проблеми вашої компанії. Це може бути і на постійній основі, і, наприклад, раз на три місяці. 

Отже, які б зараз не були важкі часи, але можна врятувати бізнес і не дати йому занепасти. За допомогою грантових програм від різних міжнародних компаній ви можете розвивати та навіть створити новий IT-бізнес, хоча робота з інвесторами натепер і на паузі. Тож продовжуємо тримати, розвивати і перемагати. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 12 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 16 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 17 годин тому

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 3 липня 2024 08:09

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53