Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українські продуктові ІТ-компанії під час війни: у чому їхня сила та як вони допомагають країні

Aртем Копанєв
Aртем Копанєв СОО Genesis
22 липня 2022 8 хвилин читання

Українські ІТ-компанії показали достатню стійкість під час війни. Коли у країні не працює кожен другий бізнес, 95% ІТ-компаній вдалося утриматися на плаву, зберегти робочі місця та навіть прогнозувати зростання за результатами року. І це попри те, що бізнеси приєдналися до всіх можливих фронтів захисту — вступ до лав Збройних Сил України, фінансова допомога, волонтерство та ІТ-армія.

Українське ІТ називають майбутнім драйвером відновлення економіки після війни. Традиційно цю галузь асоціюють із сервісними бізнесами, що розробляють програмне забезпечення на замовлення інших компаній. Але глобальні продуктові ІТ-компанії не тільки демонструють більшу стійкість, але й можуть використовувати додаткові ресурси та можливості своїх продуктів, щоби допомогти країні під час війни.

СОО Genesis Артем Копанєв СОО Genesis Артем Копанєв

Вистояти

Продуктовими називають бізнеси, що розвивають власні продукти — застосунки, сервіси, утиліти, ігри тощо. Такі команди складаються не тільки з технічних спеціалістів, тут також працюють відділи дизайну, маркетингу, аналітики, контенту тощо. В Україні є продуктові компанії, що працюють на локальному ринку, та ті, що працюють на глобальному, наприклад, бізнеси з екосистеми Genesis.

Джерело прибутків глобальних продуктових компаній — користувачі з усього світу. Тому такі бізнеси не залежать від фізичної інфраструктури всередині країни та настрою замовників, які вирішують, чи бути контракту під час воєнного стану.

Фактично робота продуктових бізнесів залежить тільки від команд — талановитих людей, які можуть працювати з будь-якої безпечної точки: чи то надійне укриття, чи тимчасовий офіс на заході України, чи коворкінг у Варшаві.

З іншого боку, робота на глобальних ринках — це постійна жорстка конкуренція за користувачів із сотнями компаній з інших країн. Їхні команди працюють там, де немає щоденних повітряних тривог та емоційних гойдалок, але є багато інвестицій та відносна стабільність. Мінімальне зволікання в операційній роботі бізнесів — і користувачі підуть до конкурентів. А втрата позицій на ринку несумісна зі збереженням заробітних плат та робочих місць. 

Досвід останніх чотирьох місяців показав, що впоратися з цими викликами та зберегти конкурентоспроможність допоможуть:

 • 1
  План екстрених дій. Підготувавши його заздалегідь, нам вдалося оперативно організувати евакуацію команд у безпечні місця в перші дні війни.
 • 2
  Переналаштування бізнес-процесів під нові умови. Здійснивши релокейт, компанії мали організувати робочі місця, налаштувати роботу змішаних команд (тих, хто зібрався на одній безпечній локації, та тих, хто працював дистанційно). Головне завдання — підтримання операційної діяльності та забезпечення стабільної роботи всіх продуктів.
 • 3
  Перегляд планів і стратегій. Раніше бізнеси могли дозволити собі ризиковані рішення, перевіряти будь-які гіпотези, усіляко експериментувати, вести агресивні маркетингові кампанії та тестувати різноманітні ідеї. Тепер краще відкинути все зайве та зосередитися на головних цілях і перевірених процесах.
 • 4
  Подальше зростання. Продукт не може витримувати довгу паузу, а має постійно розвиватися, створювати нові фічі, залучати користувачів, виходити на нові ринки, наймати нових працівників та масштабуватися.

Протистояти російській агресії

Як може ІТ-компанія допомогти країні під час війни? Забезпечувати надходження експортної виручки та наповнення бюджету податками? Зберегти робочі місця та створити нові? Долучитися до ІТ-армії та займатися кібербезпекою? Регулярно донейтити та волонтерити? Так, із цим допомагали, мабуть, усі українські ІТ-компанії. Але є ще дещо. У кожного продуктового бізнесу є додаткові ресурси, що можуть допомогти країні.

Маючи потужну експертизу в маркетингу та медіаресурси, бізнеси Genesis синхронізувалися та долучилися до інформаційної війни. Зусилля команд були спрямовані на те, щоби поширювати правдиву інформацію про події в Україні та протистояти російській пропаганді.

Зокрема компанії допомагали в такий спосіб:

 • Долучилися до цифрової блокади країн-агресорів і закрили доступ до всіх своїх застосунків, ігор та платформ для користувачів із росії й білорусі.
 • Комунікували із десятками мільйонів користувачів, закликаючи їх підтримати Україну та донейтити на спеціальний рахунок ЗСУ — через банери, пуш та ін-ап повідомлення, імейл-розсилку тощо.
 • Використовували всі медіаресурси для висвітлення подій в Україні та трансляції українських меседжів. Серед них — найбільша диджитал-медіакомпанія в Субсахарській Африці, що включає новинні сайти зі щомісячною аудиторією в 30 мільйонів читачів.
 • Створювали відеоролики та креативи, які доносили українські меседжі до світової спільноти.
 • Запускали рекламні кампанії в соцмережах із таргетом на російську та європейську аудиторію, щоби поширювати правдиву інформацію про війну в Україні.
 • Створювали NFT-графіку, усі кошти від продажу якої спрямували на підтримку української армії.

Окремий напрям — допомога українцям. Компанії створювали корисну інфографіку з безпеки — як діяти під час обстрілів, як надати першу домедичну допомогу тощо. А також надали безкоштовний доступ до своїх продуктів. Деякі з них були дуже актуальними, наприклад, онлайн-перекладач із понад 100 мов для українців, які виїхали закордон, розвивальні ігри для дітей, що годинами сиділи в укриттях, EdTech-застосунок для навчання та тренування мозку, щоби покращити когнітивні здібності та відволіктися від читання новин.

Продукти, що могли підтримати бізнес, також стали безкоштовними для українських компаній. Наприклад, платформа для автоматизації маркетингових процесів або інструменти для обслуговування платежів та інтернет-еквайрингу.

Розвиватися в Україні

Якщо раніше українське ІТ асоціювалося в першу чергу із сервісними компаніями, то тепер зростає вага продуктових ІТ-компаній. Тим, хто працює на глобальних ринках, було легше стабілізуватися, зберегти команду та продовжити бізнес в Україні. У них не було загрози втратити контракт чи вимоги замовників перенести офіс до безпечних міст Європи.

Так, усі команди бізнесів з екосистеми Genesis залишилися в Україні, зосередившись у перші місяці війни на заході України. Окремі працівники виїхали до Європи, але ми не розглядали можливість довгострокового перенесення бізнесів до інших країн.

Загалом ринок поступово оживає та відновлює найм, працівники повертаються до офісів, а українські стартапи навіть підіймають нові раунди інвестицій — Liki24, datuum.ai. Компанія AirSlate також залучила інвестиції та отримала оцінку $1,25 млрд, ставши вже четвертим українським єдинорогом. 

Держава також бачить потенціал продуктового ІТ та зосереджує свою стратегію на підтримці саме цього напряму. Це підтверджує створення програми державних грантів для стартапів та запуск освітнього проєкту ІТ Generation, який навчатиме українців 11 ІТ-спеціальностям, більшість із яких стосуються продуктового ІТ. Ці та інші ініціативи, за розрахунком Мінцифри, мають збільшити частку IT у ВВП країни з 5% до 10% та стимулювати створення нових стартапів, родом із України.

Genesis також інвестує в розвиток продуктового ІТ в Україні вже протягом шести років. Для цього ми створюємо безкоштовні освітні проєкти в різних форматах за понад 10 напрямами, а також співпрацюємо з закладами вищої освіти. Так, спільно із партнерами з PFE (Product IT Foundation for Education) ми запускаємо Всеукраїнський інтерактивний курс про створення та розвиток ІТ-продуктів. На ньому студенти зможуть опанувати базові компетенції, необхідні усім охочим розвиватися у сфері продуктового ІТ.

Для нас це пріоритетний напрям, адже саме якісна освіта та кваліфіковані кадри допоможуть українському ІТ і далі зростати та стати драйвером відновлення економіки.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як українські айтівці готуються до зими: займаються спортом, вживають вітаміни та обирають «здорові» хобі

Христина Коновалова 10 жовтня 2022 17:23

Українські інженери створюють технології для автопілота, що рятуватиме від аварій понад 50 тисяч людей щороку

GlobalLogic Ukraine 4 жовтня 2022 15:52

Україна скликає IT-спеціалістів Європи для розроблення рішень з відбудови країни

Вадим Добровольський 3 жовтня 2022 15:33

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 3 жовтня 2022 08:10

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 16:55