Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Тренди ШІ: як штучний інтелект вплине на фінансову сферу

Ростислав Дюк
Ростислав Дюк Голова Правління УАФІК
7 червня 2023 9 хвилин читання

Використання інструментів на основі штучного інтелекту принесе зміни в багато галузей. Фінансова сфера тут не виключення. Давайте подумаємо, що їй очікувати від штучного інтелекту, які проблеми і поліпшення він несе. 

Чи несе ШІ загрозу фінансовій сфері?

Світ стрімко розвивається, а разом з ним і глобальна фінансова система. Взагалі, фінансова галузь доволі консервативна (для прикладу можна взяти не дуже гнучкі європейські платіжні системи). І саме фінтех в останнє десятиріччя є головним драйвером її розвитку.  

Тож чи є місце у фінансах для штучного інтелекту? Безумовно. Головне питання — як він на них вплине

Насправді, деяку загрозу фінансовій системі можуть нести всі нові технології. Наприклад, фінансові аналітики зазначають, що остання банківська криза в США (чи поточна, адже не зрозуміло, чи вона закінчилася) спровокована в тому числі і новими (відносно) технологіями — в першу чергу соціальними мережами та інтернет-банкінгом. 

Під час кризи 2008 року ці інструменти були куде менш розвинені. А зараз швидкість поширення новин та чуток, а також простота доступу людей до власних фінансів через інструменти фінтеху дуже посприяла відтоку депозитів з малих американських банків, що й викликало кризу ліквідності. 

Простий приклад: людина в Twitter прочитала про можливі проблеми у своєму банку і оперативно зняла депозит, а гроші перевела на рахунок у великому банку, купила держоблігації чи криптовалюту. На все про все у неї пішло хвилин зо 30, тоді як раніше подібні операції зайняли б кілька днів. А тепер уявімо, що таких людей сотні тисяч і ми отримаємо картину, як сучасні технології можуть сприяти катастрофічним подіям на ринку.

Що ж до ШІ, то наразі ChatGPT не дає фінансових порад. І це добре. Бо якщо він, наприклад, спрогнозує, що через передачу літаків F-16 Україні завтра акції Lockheed Martin подорожчають на 100%, то маса людей кинеться їх купувати, через що вони дійсно подорожчають. А потім ChatGPT проаналізує стан ринку, “зрозуміє”, що багато хто захоче продати акції і зафіксувати прибуток. Він дасть прогноз, що ціна акцій впаде на 120% і всі кинуться їх продавати. Класичне самовтілюване пророцтво, яке самим фактом свого існування призводить до виконання передбачених у ньому подій.

Ще один приклад — нещодавня публікація згенерованого ШІ зображення вибуху біля Пентагону. Це викликало короткочасне зниження фондового індексу S&P 500 приблизно на 0,3%. І це був перший випадок, коли згенероване ШІ зображення вплинуло на фондовий ринок. У майбутньому таких провокацій може бути безліч.

Ну і звісно повсюдне впровадження технологій ШІ може призвести до втрати робочих місць. Фінансової галузі це теж стосується. Але робити зараз якісь передбачення з цього приводу справа невдячна. Адже використання ШІ також може створити нові професії та посади, про які ми зараз навіть не здогадуємося.

Тож деякі ризики для фінансової системи використання ШІ дійсно несе. Але це можна сказати майже про будь-яку нову технологію. Тут все залежить від людей і того, як вони реагуватимуть на нові виклики.

Як ШІ може покращити фінансову сферу

Поговоривши про загрози, згадаємо і про користь. Наведу кілька прикладів, як інструменти на базі штучного інтелекту можуть покращити ринок фінансів для простих людей. Отже, що можна очікувати від впровадження ШІ?

Покращена персоналізація

У багатьох банків є така послуга, як персональний банкір — фахівець, який закріплений за конкретними клієнтами і до якого вони можуть звертатися з будь-яких питань. З розповсюдженням інтернет-банкінгу та необанків персональних банкірів все частіше витісняють програмні інтерфейси. 

Застосування ШІ-інструментів (в тому числі генеративного ШІ) дозволить створювати віртуальних персональних помічників. Такий помічник завжди нагадає про сплату обов’язкового платежу, попередить про ризиковану операцію чи проконсультує з приводу послуг, що є у банку. Це може бути або “безликий” чат-бот, або згенерований відео-консультант, але в будь-якому випадку він знатиме всю необхідну інформацію про клієнта, завжди зможе допомогти і навіть взяти на себе якісь рутинні функції типу сплати регулярних рахунків.

Зменшення ризиків

Для фінансових установ прийняття багатьох рішень несе певні ризики. Чи видавати кредит новому корпоративному клієнту? Чи відкривати нове відділення? Як розподілити капітал? Штучний інтелект допоможе знайти оптимальні рішення з цих та десятків інших питань. Звісно, ніхто не гарантує, що ці поради будуть на 100% вірними. Проте здатність ШІ аналізувати величезні обсяги інформації суттєво знизить ризики при прийнятті тих чи інших фінансових рішень.

Боротьба з шахрайством та відмиванням коштів

Здатності ШІ до швидкого аналізу величезних обсягів даних також допоможе у боротьбі із шахраями та злочинцями. За його допомогою буде дуже легко виявляти підозрілі та нетипові операції з переказу коштів та електронних платежів. Причому аналіз багатьох параметрів дозволить виявляти саме злочинні транзакції, а не мести під одну гребінку всі нетипові платежі (наприклад, коли людина просто здійснює одноразову велику покупку).  

Прискорення обслуговування

Досі багато операцій, особливо в корпоративному сегменті, проводяться вручну. Наприклад, для видачі великого кредиту на розвиток бізнесу (а у споживацькому сегменті гарним прикладом є іпотека) банківські співробітники виконують багато рутинних операцій та аналізують багато інформації, вивчаючи платоспроможність клієнта. Впровадження ШІ-інструментів дозволить суттєво прискорити подібні процеси і пришвидшити обслуговування клієнтів.  

Як інструменти ШІ використовують у фінансах вже зараз

Від теорії перейдемо до практики — багато інструментів на основі штучного інтелекту вже використовується різноманітними фінансовими компаніями. Наприклад, американська компанія Enova International використовує ШІ і машинне навчання на своїй платформі кредитування. З допомогою цих інструментів відбувається фінансова аналітика та оцінка платоспроможності клієнтів. 

Kensho Technologies створила ПЗ, що за допомогою комбінації машинного навчання, хмарних обчислень і обробки природної мови може аналізувати тисячі наборів даних, документів та таблиць і витягати з них необхідні дані. За інформацією Forbes, деякі трейдери за допомогою цього ПЗ передбачили тривале падіння британського фунту після Брекситу (хоча, поклавши руку на серце, це не важко було передбачити і без ШІ).

Штучний інтелект використовується у кількісному трейдингу — сукупності торгових стратегій, що ґрунтуються на кількісному аналізі, який спирається на математичні обчислення та числові методи для визначення торгових можливостей. Він тут дуже допомагає, адже аналіз великих обсягів даних — одна з його головних принад. ШІ застосовує американська фінтех-платформа Canoe, що пропонує своїм клієнтам дані про альтернативні інвестиції, такі як венчурний капітал, предмети мистецтва та антикваріат, хедж-фонди тощо. Платформа компанії використовує обробку природної мови, машинне навчання та аналіз метаданих для перевірки та класифікації альтернативної інвестиційної документації клієнта

Компанія Kasisto розробила голосову платформу KAI, допомагає банкам зменшити кількість операторів кол-центрів, надаючи клієнтам інструменти для самообслуговування. Також її чат-боти на основі штучного інтелекту надають користувачам фінансові рекомендації та допомагають у прийнятті інших щоденних фінансових рішень.

Фірма Darktrace створила платформу, яка на основі машинного навчання збирає та аналізує клієнтські дані для вдосконалення процесів AML і KYC. Також у компанії є продукт, що допомагає в аналізі платоспроможності позичальників і попередження шахрайства при оформленні кредитів. 

Короткий висновок

Інструменти ШІ мають не тільки великий потенціал у фінансовій галузі, а й вже успішно в ній застосовуються. Подальше впровадження подібних інструментів дійсно може призвести до великих змін на ринку. Але це прогрес і подобається це комусь чи ні, від нього нікуди не дітися. Залишається лише використовувати нові можливості по-максимуму. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 23 години тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 07:04

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 27 червня 2024 20:19

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40