Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Фінтех в Україні та світі: головні тренди

Ростислав Дюк
Ростислав Дюк Голова Правління УАФІК
3 січня 2023 5 хвилин читання

Чи календарний рік дійсно гарний час підбивати підсумки, чи все-таки краще це робити, коли закінчив важливий етап чи справу? Але так заведено, тому давайте підсумуємо, що відбувалось в індустрії фінансових технологій в Україні та світі. А найголовніше, як це вплине на ваш світ у 2023 році. 

Фінтех-індустрія у світі: головні тренди

Для світової галузі фінансових технологій можна виділити кілька ключових трендів, що оформились та зміцніли у 2022 році і відіграватимуть значну роль у поточному.

Необанки та суперапи

Уже кілька років поспіль це досить потужний тренд, навіть попри те що з понад 400 наявних у світі необанків більшість є операційно збитковими. 2022 рік показав, що необанк заради необанку не несе конкурентної переваги, особливо на тлі переходу класичних банків у цифрові канали та розвиток мобільного банкінгу. Тому тренд на суперапи, або суперзастосунки, як поєднання в одному інтерфейсі моделей  b2c та b2b2c та створення кращої ціннісної пропозиції, ніж просто оцифровані банківські операції, матиме місце і у 2023 році.

Криптовалютна індустрія та Web 3.0

Незважаючи на сподівання та надії, які всі мали на початку минулого року на криптовалютну індустрію та Web 3.0, дива не сталося. Винна у цьому війна росії проти цивілізованого світу чи жадібність та шахрайство деяких «криптогуру», сказати важко. Проте всі фантастичні прогнози про розвиток NFT-технології та переворот на ринку творів мистецтва не справдилися, люди досі асоціюють мистецтво з чимось тактильним і фізичним. 

Крах біржі FTX — це, мабуть, найбільша асоціація року з криптою, яка не тільки обвалила курс, але й відбила у багатьох інвесторів бажання інвестувати у футуристичні концепції Web 3.0. Проте ще рано ставити крапку на блокчейн-індустрії. Деякі компанії бачать перспективу створення та розвитку метавсесвітів як комунікаційних майданчиків для нових поколінь, які весь свій час проводять в онлайні, а фізичний світ для них трішки некомфортний. Тому будемо спостерігати за цим трендом у 2023 році. Він або повторить долю NFT, або стане рушієм відновлення філософії Web 3.0.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Цифрові валюти центральних банків 

CBDC розглядається як шлях до фінансової інклюзії для молодих людей або відповідь центробанків на неконтрольований ринок криптовалют. Більшість центробанків провели успішні пілотні проєкти з тестування технології власних цифрових грошей та активно шукають практичні кейси для їх застосування. Цей тренд триватиме і наступного року, оскільки у цьому регулятори бачать спосіб опанувати непідконтрольний крипторинок, йти в ногу з індустрією та сприяти розвитку фінансової інклюзії.

Відкритий банкінг та відкриті фінанси

Формалізація стандартів відкритих АРІ має виступити драйвером розвитку фінансової індустрії та збільшення кількості пропозицій фінансових продуктів. Зрештою від цього має виграти споживач. Цей тренд, що активно розвивався у 2022 році, з нами на наступні кілька років.

Фінтех-індустрія в Україні

Українська галузь фінансових технологій, як і вся країна, прожила цей рік у режимі надскладних випробувань.

Попри стрес від ганебного російського нападу, на кінець року вона відновилася майже на 80% довоєнних обсягів (крім індустрії цифрового кредитування, яка через війну продовжує стагнувати).

Стійкість цифрової інфраструктури України

Цифрова інфраструктура виявилась більш стійкою до ворожої агресії, ніж фізична. Банки втратять до 20% клієнтів та 15-30% фізичної інфраструктури за результатами війни, при цьому вся цифрова інфраструктура залишилась неушкодженою, незважаючи на масові кібератаки ворога.

Нові драйвери розвитку

Запроваджені регуляції у вигляді ухвалених законів про віртуальні активи та хмарні послуги, а також впровадження регуляторної бази для відкритого банкінгу будуть потужним драйвером економічного відновлення після війни.

Втрата людського капіталу

Люди, які повністю або частково випали з економічного життя країни у 2022 році, це не тільки біженці та внутрішньо переміщені (приблизно 8 млн осіб). Це також і ті, хто через ПТС знизили свою продуктивність (майже 10 млн осіб), а також ті, хто захищає нашу свободу в лавах ЗСУ і не можуть повноцінно брати участь в економічному житті держави.

Все це негативно вплинуло на економіку держави загалом і на фінтех-галузь зокрема. У 2023 році сподіваємося на відновлення участі частини цих людей у повноцінному економічному житті країни. 

Коротка післямова 

Вищенаведені тренди та факти — це те, що стало результатом 2022 року і буде впливати на те, яким буде 2023 рік. Проте це все було б неможливим без фантастичної відданості та відваги, яку демонструють ЗСУ, захищаючи Україну та весь цивілізований світ від російської ганебної агресії! Все буде Україна!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 9 годин тому

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 17 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Кластеризація української YouTube-аудиторії: знайдіть свою нішу до того, як це зробить хтось інший

Олексій Токовенко 5 годин тому

Хакатон Fresh Air 2025

Diana Yashyna 1 годину тому