Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шукати по-новому: як TikTok та штучний інтелект здатні подолати пошукову гегемонію Google

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
8 листопада 2023 11 хвилин читання

Найближчим часом дієслово «гуглити» може перетворитись на застарілий термін або перестати бути однозначним визначенням поняття інтернет-пошуку

На ринку пошуку, на якому ще не так давно домінувала лише компанія Google, можливі зміни. Поруч із Google можуть з'явитися нові гравці, які, якщо не зруйнують гегемонію найбільшої пошукової платформи, то принаймні стануть помітними її конкурентами. Йдеться про соціальні платформи загалом і TikTok зокрема, а ще про штучний інтелект, а саме чатботи типу ChatGPT

Першим замінником традиційного Google-пошуку стали соцмережі Першим замінником традиційного Google-пошуку стали соцмережі

Соціальні платформи уже активно використовують для онлайн-пошуку. Що стосується ChatGPT, то це радше справа майбутнього, але небезпеку цього сервісу для пошуку від Google визнають у компанії. 

Така зміна може стати поєднанням двох чинників. По-перше, трансформованими потребами користувачів щодо онлайн-пошуку. Сучасного юзера, звичного до швидкості та змінюваності контенту та миттєвого доступу до потрібної йому інформації, уже не цікавить наявна послідовність дій для онлайн-пошуку.

Цю послідовність можна описати трьома кроками:

  • Перший крок –  запит;
  • Другий крок – список лінків, який потрібно вивчати;
  • Третій крок – відповідь.

Користувач хоче пропустити 2-й крок і відразу після запиту отримувати відповідь. Пошук від Google намагається дедалі частіше пропонувати готову відповідь у пошуковій видачі: ще у 2016 році блоки з готовими відповідями Google Featured Snippets компанія стала впроваджувати у максимальну кількість запитів, сторінка зі списком лінків, помежи яких зустрічається реклама, яку так не люблять користувачі, поки що нікуди не ділася. 

Тим часом користувачі намагаються уникнути такої моделі пошуку й активно шукають нові для себе способи отримання інформації.

Першим замінником традиційного Google-пошуку стали соцмережі, а саме TikTok, який покоління Z почало використовувати замість Google. А поява ChatGPT — чатбота, здатного вести діалог та відповідати на запитання, стала ще однією загрозою для Google. 

TikTok як пошукова система: швидко, зручно й «від людей»

TikTok, популярний застосунок для розваг та отримання контенту у підлітків та молоді, перетворюється не на популярне джерело новин. Застосунок, відомий своїм ідеальним рекомендаційним алгоритмом, який краще за інших розуміє інтереси та потреби користувачів, почали масово використовувати для пошуку. 

У липні цього року Прабхакар Рагхаван, старший віцепрезидент Google, заявив, що 40% молодих людей, «коли шукають місце, де пообідати, не заходять на „Карти Google“ або у пошук Google, а використовують для пошуку TikTok або Instagram».

Молоді люди зацікавлені у використанні потужного алгоритму TikTok, який персоналізує відео залежно від їхньої взаємодії з контентом. Завдяки цьому вони можуть швидко знайти інформацію, яка доволі точно відповідає їхнім смакам. Додатковою перевагою у виборі TikTok як інструменту для пошуку є суб'єктивно більший рівень довіри до контенту з пошукової видачі TikTok, який ніби створений реальними людьми.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Зростання TikTok як інструменту вивчення контенту є частиною більш глобальної трансформації онлайн-пошуку. Хоча Google залишається панівною пошуковою системою у світі, люди дедалі частіше звертаються до інших онлайн-сервісів. Наприклад, використовують Amazon для пошуку продуктів, Instagram — для пошуку місцевого бізнесу, а TikTok — для швидкого отримання відповідей на утилітарні запитання.

Причому досвід використання TikTok для пошуку у багатьох виявляється кращим, аніж робота з Google. 

Додатковими причинами інтересу TikTok та його використання як пошукової системи пов'язане з кліповим мисленням, бажанням візуально сприймати контент та звичкою до швидкого доступу до інформації. Сучасні користувачі бажають отримувати відповіді на запити миттєво, без перегляду сторонніх сайтів. А саме у цьому полягає суть Google-пошуку, платформи, яку створювали не для отримання відповідей на запитання, а для одержання переліку посилань, за якими можна знайти ці відповіді. 

Google-трансформація: рух до візуалізації, але не до простоти

Розуміючи всі виклики, які постали після перетворення TikTok на пошукового конкурента Google, компанія 2022 року анонсувала розширені можливості її пошукової платформи. Це запити у форматі фотографій чи голосових запитань, візуальні історії та короткі відео про міста, які люди шукають, дані про погоду чи дорожній трафік. 

Пояснюючи ці зміни, віцепрезидентка Google Ліз Рід, що відповідальна за пошук, заявила, що користувачі дедалі частіше використовують Google непрямими способами, а саме приходять на платформу не для отримання конкретної відповіді, а для пошуку інформації з теми. Тож візуалізація, додаткові посилання й багато іншого, що Google нещодавно запропонував у своїй пошуковій системі, — це спроба залишатися пошуковою платформою, яка надає максимально об'єктивну інформацію, але не змушує робити те, що користувачі не люблять — «натискати забагато посилань».

Попередній формат пошукової видачі Google у вигляді 10 посилань — це не ідеально, але інформативно і надає простір для вивчення питання з теми. Проте сьогодні це стає непотрібним. Саме тому ідея замінити класичну видачу на відео, зображення чи віджет повинна повернути до Google увагу молодого покоління, яке звикло до візуалізації та отримання швидких відповідей.

ChatGPT — потенційний Google-убивця

Поява чатбота ChatGPT призвела до того, що багато експертів назвали його загрозою для пошуку від Google. Цей інструмент, так само як і TikTok, може дати не лише готову відповідь, але й розгорнуту та аргументовану (на відміну від TikTok) без перегляду знайдених посилань. А завдяки діалоговому режиму знайдену відповідь можна уточнити знову-таки з мінімальними зусиллями користувача. «Пошук без зайвого тертя», — так пояснив головну перевагу ChatGPT аналітик Bloomberg Пармі Олсон, назвавши це «святим Граалем для сучасних користувачів, які обирають швидкі й прості у використанні сервіси».

Відсутність рекламних посилань — ще одна перевага ChatGPT.

Його недоліком як пошукової платформи можуть бути незрозумілі джерела, які чатбот використав для формування відповіді, проте OpenAI уже працює над системою WebGPT, яка може давати більш точні відповіді, підкріплюючи їх посиланнями на джерела. Комбінація ChatGPT та WebGPT може стати потужною альтернативою Google-пошуку. 

А поки що для порівняння того, як працюють «класичний» Google та ChatGPT, можна скористатися розширенням для браузера Google Chrome, яке дає змогу користувачам отримувати результати пошуку, згенеровані штучним інтелектом.

Штучний інтелект як шанс для Microsoft Bing

Розуміючи перспективи використання штучного інтелекту в пошуку, корпорація Microsoft повідомила про власні плани застосування ChatGPT у своїй пошуковій системі Bing та інвестиції у компанію OpenAI

Рішення про об'єднання пошуку та ChatGPT надасть Microsoft Bing конкурентну перевагу перед Google і допоможе звернути на себе увагу тієї аудиторії, яка зацікавлена у максимально простій взаємодії із пошуковими системами. У березні 2023 року Microsoft планує представити версію Bing, що використовуватиме ChatGPT. Це може бути шансом для пошуку від Microsoft посилити свою конкурентну перевагу. 

Ризики TikTok та ChatGPT як пошукових платформ

Використання TikTok та ChatGPT у пошуку несе значні ризики для людей, які обрали для себе такий спосіб дослідження інтернету. 

«Зростання TikTok як пошукової системи може означати, що більше людей натрапляють на дезінформацію у застосунку та поширюють її, — цитує The New York Times Франческу Тріподі, професорку Університету Північної Кароліни. — Поки що платформі не вдался досягти особливих успіхів у модерації фейкового контенту про вибори, Covid-19, війну в Україні та аборти». 

Проблеми із поширенням фейків у TikTok довели й аналітики NewsGuard, які перевірили, що 20% рекомендаційних відео у TikTok містять дезінформацію. На тлі цього люди, які звикли до ідеального алгоритму роботи цього сервісу, не будуть перевіряти те, що він їм запропонує, до прикладу, на інших платформах. 

Не меншою проблемою щодо достовірності знайденої інформації є й використання чатбота ChatGPT. Цей інструмент далеко не ідеальний: він помиляється, до того ж управляє лише даними до 2021 року включно, що у наш швидкоплинний час робить його марним для пошуку актуальної інформації. 

Власний штучний інтелект від Google — чатбот LaMDA  

Компанія Google уже декілька років працює над власним чатботом LaMDA на основі штучного інтелекту, перша версія якого з'явилася у 2021 році. Уже 2022-го інженер Google Блейк Лемуан заявив, що LaMDA став розумним і почав думати, як людина. 

Можна припустити, що розробка Google не поступається ChatGPT, проте поки що компанія не поспішає робити його загальнодоступним, попри підкреслення факту важливості штучного інтелекту для власного майбутнього. 

Наразі можна лише здогадуватися про причини Google-обережності та припускати, що компанія досі не придумала, яким чином інтегрувати його у пошук та не позбавити себе основної моделі монетизації — демонстрації реклами у видачі та спонукань користувачів клікати по рекламі.

Таку версію підтримують багато експертів, серед них Шрідхар Рамасвамі, керівник рекламного відділу Google у 2013-2018 роках, який упевнений, що ChatGPT та його аналоги знищать традиційну пошукову модель монетизації Google. «Мета пошуку Google — змусити вас клікнути по посиланню, решта — це просто наповнювач», — наголосив він.

Шукати інформацію по-новому

Складно сказати, чи дійсно нові сервіси замінять традиційний інтернет-пошук, алгоритм якого не змінювався понад 20 років. Проте напевно можна сказати, що пошуку від Google доведеться змінюватися, щоб відповідати новим запитам аудиторії та конкурувати з новими пошуковими патернами.

Так само не спрогнозуєш, що обере молодь — «класичний» Google чи оновлений, із нагромадження блоків з контентом різного типу на задану тему, або звертатиметься до звичних коротких відео з теми чи спілкуватиметься з чатботом.

Ймовірно, що всі ці моделі пошуку існуватимуть разом та доповнюватимуть одна одну. А інтерес до альтернативних пошукових платформ та поява чатботів стане гарним тригером для Google, який може зважитися не на косметичні зміни принципів роботи свого пошуку, а на більш серйозний апгрейд та навчиться заробляти й на ньому. Не можна не зважати і на  новий інтерфейс пошукової системи, в якому будуть використані всі переваги і TikTok, і ChatGPT, а модель «10 посилань у відповідь на запит» буде лише однією з наявних форматів пошукової видачі. 

Колишній менеджер з розвитку бізнес-продуктів Google Девід Фрідберг вважає, що «найцікавішим є те, як чатботи змінять панель пошуку: чи буде це зовсім новий інтерфейс видачі, чи пошуковий рядок можна буде доповнити діалогом з чатботом, який доповнюватиме й уточнюватиме запит користувача, наразі сказати складно». Хоча саме цей прогноз сьогодні виглядає найбільш реалістичним. Натомість слова Девіда про те, що «сторінка результатів повністю зникне», поки що занадто далекі від реалізації. Принаймні сьогодні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Україні з’явилася перша TikTok-академія

Вікторія Рудзінська 8 годин тому

Топ 20 ШІ-інструментів для маркетинг- та бізнес-завдань від Go Global

Natali Trubnikova 10 годин тому

TikTok має 75 днів, що знайти покупця у США: Трамп підписав відповідний указ

Владислав Паливода 12 годин тому

TikTok відновив свою роботу в США попри заборону

Владислав Паливода 20 січня 2025 08:12

TikTok перестав працювати для користувачів у США

Анастасія Ковальова 19 січня 2025 12:55