Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому у США хочуть заблокувати TikTok та до чого тут дані й безпека

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
15 грудня 2022 11 хвилин читання

Американці заборонили держслужбовцям використовувати TikTok та розглядають блокування сервісу загалом. Які причини цього протистояння і чим воно закінчиться?

Законопроєкт про заборону TikTok для американських користувачів не став сенсацією, а радше логічним продовженням складних взаємовідносин між США та китайською компанією. Складно прогнозувати, чи законопроєкт втілять у життя, але очевидно, що до TikTok придивлятимуться уважніше і жадатимуть більшої прозорості в його роботі.

Законопроєкт «Геть TikTok» (і не лише TikTok) у США

Сенатор Марко Рубіо, конгресмен Майк Галлахер та член Палати представників Раджа Крішнамурті представили законопроєкт, який передбачає блокування для американських користувачів великих соціальних платформ, пов'язаних із недружніми до США країнами. У проєкті закону йдеться про блокування та заборону «всіх транзакцій для social-media-компаній, які належать чи перебувають під впливом Китаю, росії та кількох інших країн, що викликають занепокоєння».  Автори законопроєкту називають два основні побоювання щодо TikTok. Перше — китайський уряд через співробітників компанії може отримувати доступ до даних користувачів TikTok, а друге — що через цю платформу він зможе просувати потрібні йому наративи серед американських користувачів. 

Закон під назвою «Запобігання національній загрозі стеження в інтернеті, репресивній цензурі та впливу, а також алгоритмічному навчанню з боку Комуністичної партії Китаю» (Averting the National Threat of Internet Surveillance, Oppressive Censorship and Influence, and Algorithmic Learning by the Chinese Communist Party Act – ANTI-SOCIAL CCP) вимагатиме від президента Джо Байдена блокування всіх транзакцій США з TikTok та його китайської материнської компанії ByteDance.

Вперше про плани щодо цього законопроєкту Рубіо та Галлахер озвучили у статті для The Washington Post ще у листопаді. У ній сенатори стверджують, що «TikTok пропонує Комуністичній партії Китаю унікальну можливість стежити за понад 1 мільярдом користувачів у всьому світі, зокрема за майже двома третинами американських підлітків. Якщо TikTok і його алгоритм не можна буде відокремити від Пекіна, використання програми у США загрожуває безпеці нашої країни та прокладатиме шлях до китайського технологічного панування». Автори кажуть про стосунок керівництва ByteDance, материнської компанії TikTok, до Комуністичної партії Китаю. 

TikTok-бан у США та у світі

Цей законопроєкт став логічним продовженням обмежень окремих штатів та країн. За останні тижні сервіс обмежили щодо використання державними службовцями на робочих пристроях у штаті Південна Дакота, Алабама, Юта, Меріленд. У штаті Небраска цей сервіс заборонили використовувати держслужбовцям ще у 2020 році, губернатор Південної Кароліни звернувся до місцевих органів влади ухвалити таке ж рішення. 

Деякі федеральні структури так само заборонили своїм співробітникам використовувати сервіс. Серед них військове відомство (яке ухвалило це рішення ще у 2019 році), Держдеп, Міністерство внутрішньої безпеки та Палата представників США. 

Найбільшим обмеженням щодо TikTok стало рішення Сенату США заборонити держслужбовцям використовувати сервіс на робочих пристроях. 

Восени цього року Тайвань заборонив держслужбовцям використовувати цю соціальну платформу і хоче поширити цю заборону на приватний сектор. Цікаво, що американські високопосадовці, зокрема керівник Федеральної комісії зв'язку Брендан Карр, підтримали це рішення. 

TikTok-занепокоєння у США

Підписуйтеся на наші соцмережі

Новий виток занепокоєння стосовно TikTok продовжує ідеї, вперше озвучені Дональдом Трампом про те, що цей китайський соціальний сервіс загрожує національній безпеці США. Протистояння між китайською соцмережею та колишнім президентом США тривало понад пів року, і, попри те що китайська компанія виконала формальні вимоги до неї, тобто продала свої американські операції Oracle, суди декількох рівнів намагалися заборонити завантаження застосунку на території США.

Наступного дня після того, як Дональд Трамп залишив посаду президента, Джо Байден підписав указ про скасування заборони TikTok, водночас наказавши вивчити, чи дійсно цей застосунок загрожує американцям. 

Натомість уже 2022 року занепокоєння щодо безпеки даних американських користувачів висловив глава ФБР Крістофер Рей. Цікаво, що побоювання стосовно TikTok озвучували і європейські чиновники. Так, президентка Єврокомісії підтверджувала, що тривають відразу декілька розслідувань щодо того, як обробляють дані громадян ЄС, та про те, чи використовують на платформі рекламу, яка таргетується на неповнолітніх.

Проблеми з даними — це лише частина претензій до TikTok, хоча вони є основними. Цей сервіс звинуватили у поширенні фейків перед проміжними виборами у США. І це при тому, що платформу активно використовують для отримання новин. До прикладу, у Великій Британії TikTok є найбільш активно зростаючим джерелом новинного контенту. 

Ще ніколи жодне програмне забезпечення не спричиняло стільки суперечок у американської влади. Скасування указу Трампа щодо блокування TikTok на тлі претензій до застосунку призвело до створення спеціальної угоди з національної безпеки з TikTok. Довге обговорення її змісту так і не мало логічного кроку — її підписання, особливо зараз, коли занепокоєння щодо сервісу знову зросло. Цікаво, що чорновик цієї угоди був готовий ще у вересні. Проте уже тоді він викликав суперечності і серед очільників США, долучених до його створення, і серед китайського менеджменту ByteDance.

Forbes нападає, TikTok захищається

У таких складних взаємовідносинах між урядом США та китайською компанією восени цього року постала нова проблема. На сайті Forbes вийшла стаття про те, що компанія ByteDance планувала використовувати TikTok для моніторингу особистого місця перебування деяких американських громадян. Цим моніторингом займалася команда відділу внутрішнього аудиту та контролю ризиків ByteDance — його завданням було контролювати власних співробітників. Проте виявилося, що декілька разів ця команда збирала дані про американських юзерів TikTok, які не мали стосунку до ByteDance. Дані про їхню геолокацію планували отримати з їхніх гаджетів.

У ByteDance заявили, що їхній сервіс не збирає GPS-дані американських користувачів. У певний момент компанія схитрувала, адже в угоді щодо нацбезпеки, яку TikTok готувалася підписати, йшлося про те, що доступ до даних американських користувачів буде «обмежений лише авторизованим персоналом відповідно до протоколів, які розробляють разом із США».

Щоб все-таки підписати угоду з американським урядом та захиститися від інших претензій, у TikTok анонсували «Проєкт Техас» (Project Texas). Його мета — довести захист даних американців та створити спеціальне ізольоване середовище, в якому вони будуть розміщені і водночас гарантувати, що доступ до них отримуватимуть лише співробітники із США. Про Project Texas керівництво компанії говорило декілька разів, наголошувало на тому, що цей проєкт майже реалізований. Проте це не переконало американських законотворців. 

Стосовно даних європейців у TikTok не були настільки переконливими, навіть заявили, що ці дані можуть бути доступні співробітникам компанії, які фізично перебувають не лише у Європі, принаймні модератори з Бразилії, Канади, Ізраїлю та США мають такий доступ. 

Ще у червні цього року витік аудіозустрічей співробітників TikTok показав, що насправді працівники з Китаю неодноразово отримували доступ до даних користувачів із США.

Інші претензії до TikTok

Історії щодо того, хто ж має доступ до користувачів TikTok, не єдина проблема цього відеозастосунку. 

Іще одне викриття від Forbes, оприлюднене влітку 2022 року, довело, що понад 300 співробітників компанії та її материнської структури раніше мали стосунок до китайських державних медіа, тож прямо чи опосередковано працювали на  китайську пропаганду. А кількох із них одночасно з роботою на ByteDance помітили у співпраці з пропагандистськими виданнями Китаю. 

Дослідження Consumer Report, оприлюднене цієї осені, показало, що TikTok використовує рекламні трекери, розміщені на величезній кількості сторонніх сайтів, і завдяки ним може стежити за користувачами, які не зареєстровані на цій платформі. Ці рекламні пікселі передають компанії досить велику кількість даних про користувачів, зокрема IP-адреси, унікальні ідентифікатори, історію пошуку та вебпереглядів.

Блокування TikTok: Oracle не допомогла

Історія про TikTok версії 2022 року частково повторює претензії до сервісу, озвучені влітку 2020-го Дональдом Трампом. Щоправда, тоді було менше фактажу, а більше емоцій, притаманних колишньому президенту США. Влітку 2020 року після вимоги продати американські операції TikTok якійсь американській компанії, після тривалих перемовин і пошуку інвестора для такого проблемного на той момент активу компанія Oracle погодилася взяти на себе такий ризик. Нею стала Oracle, причому цю угоду готували вельми тривалий час, а у березні 2022 року повідомляли про те, що вона близька до завершення. 

У червні 2022-го Oracle заявила, що трафік для американських користувачів TikTok пішов через її сервери. А у листопаді, коли претензії до сервісу активізувалися, компанія Oracle пообіцяла, що перенесе всі дані американських користувачів у власну хмарну структуру. 

Будучи умовно «відповідальною» за функціонування TikTok у США, Oracle почала вивчати алгоритми роботи сервісу та системи модерації контенту. 

Проте подальші викриття та історії навколо TikTok показали якщо не марність ідеї купівлі частини сервісу американською компанією, то її недостатність для такої глобальної структури, якою є TikTok. 

Уроки та майбутнє TikTok-скандалу версії 2022-го

Претензії до TikTok від Дональда Трампа у 2020 році більше нагадували спробу завадити виходу на американський ринок нового гравця. І це було схоже на правду, особливо після того, як стало відомо, що до цього певним чином долучився Марк Цукерберг, щиро наляканий майбутнім домінуванням TikTok на ринку соцмереж. Натомість скарги й незадоволення зразка 2022 року — це краще сформульовані та більш формалізовані зауваження. А ще вони демонструють зміну усвідомлення важливості даних та доступу до них і у США, і у світі. 

Законопроєкт Марко Рубіо є не лише реакцією на той шквал претензій до TikTok, але й формалізацією занепокоєння сучасним станом технологічного ринку й проблемами кібербезпеки.

Де навіть таке рішення, як створення національної структури для роботи з даними громадян, не допомагає в тому, щоб ці дані нікуди не передавалися і щоб до них ніхто не мав доступ. У сучасному інтернеті обмежити таке передання даних надзвичайно складно, радше неможливо.

Навряд чи законопроєкт Рубіо стане законом у такому вигляді. Але те, що зараз очевидно, що і США, і ЄС намагатимуться захистити дані своїх громадян та компаній від онлайн-проєктів умовно недружніх країн.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Джефф Безос в липні 2024 продасть акції Amazon на майже $5 млрд

Олеся Дерзська 6 годин тому

США відкликали ліцензії на співпрацю з китайською Huawei

Владислав Паливода 19 годин тому

Рейтинг найкращих блогерів: хто зібрав найбільше лайків, переглядів та підписників

Владислав Паливода 2 липня 2024 13:31

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 2 липня 2024 09:42

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40