Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що буде з російським маркетингом без TikTok та Instagram: прогнози від AIR Brands та Native Media

Тетяна Новак
Тетяна Новак
21 березня 2022 5 хвилин читання

З кожним днем економіка РФ дедалі більше ізолюється від глобальних процесів. Не є винятком і рекламна індустрія. Блокування популярних платформ позбавило російські бренди  ефективних інструментів просування, а інфлюєнсерів — мільйонних аудиторій. Наскільки невтішні перспективи російського ринку реклами у соцмережах, читайте у матеріалі SPEKA.

Поза мережею

В умовах тотальної цензури російських ЗМІ єдиним вікном у реальність для пересічних громадян країни-агресора залишаються соціальні медіа. Доки пропагандистські канали бадьоро звітують про успіхи «спецоперації» в Україні, платформи TikTok, Instagram та Telegram рясніють доказами військових злочинів російської армії проти мирних людей. Звісно, Кремль така ситуація аж ніяк не влаштовує. 4 березня Путін затвердив закон, що передбачає серйозну відповідальність за поширення «неправдивої» інформації про війну — від адміністративних штрафів до 15 років позбавлення волі.

Щоб не наражати на небезпеку себе і російських користувачів, TikTok від 6 березня заборонив їм вести стрими і завантажувати новий контент. За даними російського телеком-оператора «Мегафон», у 2021 році TikTok був третьою за популярністю соцмережею в РФ (35% аудиторії). Як пише Forbes.ru, блогери-мільйонники  заробляли там у середньому 150 тис. рублів на місяць. Після обмеження роботи TikTok рекламні кампанії заморозила третина замовників. Ще 25% зробили це одразу після вторгнення Росії в Україну.

Meta вимкнула на території Росії рекламні інструменти, проте відмовилася відрізати від світу користувачів. Кремль зробив це за неї. 4 березня Роскомнадзор «за дискримінацію російських ЗМІ» заблокував Facebook, а 14 березня — Instagram. Приводом стала безпрецедентна «акція» від Meta, коли жителям Росії, України та сусідніх країн дозволили бажати смерті російським окупантам, Путіну та Лукашенку. Свобода слова тривала недовго: за кілька днів Цукерберг дав заднього ходу і повернув модерацію у звичайний режим, але влада РФ свою позицію не змінила. Ба більше, 21 березня суд Москви офіційно визнав Meta екстремістською організацією і заборонив діяльність всіх її сервісів, окрім WhatsApp.

Сумнівні альтернативи

Наприкінці 2021 року аудиторія Instagram в РФ сягнула понад 60 млн, це майже половина населення країни. Майже тисяча з них — селебриті з мільйонними аудиторіями, які лише за одну рекламу публікацію отримували $1-2 тис. За оцінками агенції стратегічного інфлюєнс-маркетингу і відеореклами AIR Brands, саме вони першими відчують наслідки блокування.

"Хоча юридичної відповідальності за використання Instagram через VPN-сервіси немає, бренди не ризикуватимуть розміщувати там рекламу, адже це може бути витлумачено як фінансування екстремізму. Ймовірно, маркетингові бюджети перекинуть у "ВКонтакте", а також у телевізійну та офлайн-рекламу", — вважає Head of AIR Brands Тетяна Урюпова. 

Щоб не втратити заробіток, блогери намагаються перейти у Telegram, про блокування якого натепер не йдеться. Нагадаємо, влада РФ намагалася вимкнути соцмережу Дурова від 2018 року, не досягла жодних результатів за два роки і врешті облишила ці спроби. Але підписники за своїми Instagram-кумірами на іншу платформу поки що не поспішають. Приміром, російські зірки Ольга Бузова і Настя Івлеєва змогли перетягнути туди не більше 4% своєї інстаграмної аудиторії, наголошує AIR Brands.

"Instagram та Telegram — кардинально різні платформи. А швидко адаптувати контент — величезне випробування, з яким впораються далеко не всі. Особисто я вважаю, що для Instagram-блогерів Telegram може бути лише тимчасовою "кишенею" для аудиторії", — прогнозує Євген Слома, стратегічний директор креативно-диджитальної агенції Native Media. Втім, за його словами, якщо Facebook теоретично можна замінити "Одноклассниками" та "ВКонтакте", то альтернативи Instagram на російському ринку просто немає. 

Влада РФ обіцяє «імпортозамістити» Instagram вітчизняним аналогом «Россграм» , розробленим «однокурсником Дурова». Навіть якщо поставитися до цієї ініціативи серйозно, можна не сумніватися, що це буде лише недолуга пародія на оригінал.

"Головною рисою Instagram була можливість відверто розповідати про своє життя. А в будь-якій російській соцмережі користувачам доведеться ретельно фільтрувати свої слова, щоб не опинитись у в'язниці через невдалий жарт", — наголошує AIR Brands.

За словами Євгена Сломи, більшість російських креативних агенцій добре розуміють таку перспективу і вже намагаються перенести свій бізнес за кордон. Ті, хто не поїде з країни, неминуче просядуть у прибутках, але зовсім без аудиторії не залишаться.

"Не сумніваюся, що росіяни, які вже звикли жити у напівсвободі, легко проковтнуть ще трішки "змін на краще", — підсумовує експерт.

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta оголосила про скорочення штату та бюджетів Facebook

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 15:42

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Meta запускає в Україні Facebook Reels

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 16:20

В ЄС хочуть відключити від SWIFT ще чотири російські банки

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 15:05

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47