Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

TikTok читає думки? Як працюють його алгоритми та чи є в них магія

SPEKA Media
8 грудня 2021 4 хвилин читання

До редакції The New York Times потрапив документ під назвою «TikTok Algo 101». Це внутрішня інструкція, яка пояснює нетехнічним співробітникам ТікТок, як працюють алгоритми застосунку.

Журналістам цей документ на умовах анонімності передав один із працівників компанії. Він стурбований тим, що «застосунок підштовхує до сумного контенту, який може спонукати до самоушкодження».

Інструкція розкриває як деякі математичні принципи роботи застосунку, так і те, наскільки ТікТок розуміє людську природу.

SPEKA зібрала з документа найцікавіше.

Чого хоче TikTok

На відміну від інших соціальних мереж, TikTok служить більше для розваги, аніж для зв'язку з друзями. Застосунок такий популярний зокрема через те, що він спрощує створення контенту: надає музику для танців, уже готові меми, фільтри.

У документі, який потрапив до The New York Times, йдеться про чотири основні цілі алгоритму TikTok, а саме:

  • цінність для користувача; 

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • довгострокова цінність для користувача; 
  • цінність для творця;
  • цінність платформи.

Як TikTok читає думки

Але «кінцева мета» компанії  — щоденне додавання активних користувачів. Для цього ТікТок оптимізує два параметри: час, витрачений користувачем на кожне відео (time spent), а також утримання (retention), тобто наскільки охоче користувач повертається до переглядів.

Простіше кажучи, ТікТок хоче тримати вас у себе так довго, як тільки можна.

Задля цього застосунок чудово навчився читати вподобання та визначати бажання людей. За словами засновника Algo Transparency Гійома Шасло, алгоритм застосунку намагається викликати у людей залежність, а не дати їм те, що вони справді хочуть.

З кожним відео, яке дивиться людина, TikTok отримує інформацію про неї. За кілька годин алгоритм може визначити її сексуальні вподобання, музичні смаки, з'ясувати, чи схильна вона до депресії, чи вживає зараз наркотики, та інші чутливі дані.

«Існує високий ризик того, що частину цієї інформації використають проти людини. Наприклад, для мікротаргетування або для того, щоби зробити цю людину більш залежною від платформи», — вважає Гійом Шасло.
Гійом Шасло

Формула успіху

У документі наводять рівняння — своєрідну формулу успіху кожного відео. У ній враховують три найголовніші параметри: лайки, коментарі та тривалість перегляду, а також чи взагалі користувач вмикав це відео. Виглядає вона так:

Plike X Vlike + Pcomment X Vcomment + Eplaytime X Vplaytime + Pplay X Vplay

«Рекомендаційна система виставляє оцінки всім відео на основі цього рівняння та показує користувачам відео з найвищими оцінками. Рівняння дуже спрощене, на практиці все набагато складніше, але логіка така сама», — йдеться у документі.
йдеться у документі

Ще один чинник успіху — монетизація для авторів. TikTok буде активніше просувати потенційно прибуткові відео, а не просто розважальні.

Чи є в алгоритмах ТікТок магія?

Професор комп'ютерних наук Каліфорнійського університету Джуліан МакОул упевнений, що немає. На його думку, рекомендаційні алгоритми, що описані в документі, «абсолютно доречні, але досить традиційні». 

Професор пояснює перевагу ТікТок передусім поєднанням машинного навчання з фантастичними обсягами даних. І в жодному разі не пов'язує її з якоюсь «алгоритмічною магією». 

«Вважають, що вони зламали якийсь магічний код для рекомендацій, але більшість із того, що я бачив, є досить нормальним», — резюмував професор МакОулі, ознайомившись із документом.
професор МакОулі

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Facebook став найпопулярнішою соціальною платформою у світі

Олеся Дерзська 12 липня 2024 17:50

Флешмоб з Ice Bucket Challenge повертається через 10 років

Олеся Дерзська 12 липня 2024 14:15

Рейтинг найкращих блогерів: хто зібрав найбільше лайків, переглядів та підписників

Владислав Паливода 2 липня 2024 13:31

TikTok розробляє можливість пошуку по фото

Владислав Паливода 24 червня 2024 21:30

Позов США проти TikTok зосередиться на безпеці даних дітей

Олеся Дерзська 22 червня 2024 19:00