Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому Google зосереджується на штучному інтелекті? Офіційне пояснення компанії

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
17 січня 2023 6 хвилин читання

Корпорація оприлюднила статтю, у якій розповіла, що штучний інтелект буде пріоритетним напрямом для багатьох продуктів Google. Також у компанії пояснили, як використовуватимуть його у своїх продуктах, які є ризики впровадження штучного інтелекту та що таке відповідальне розроблення та використання систем ШІ. SPEKA публікує головні тези зі статті.  

Навіщо Google працює із штучним інтелектом?

У компанії вважають, що ШІ, зокрема його основні методи, як-от машинне навчання (ML), є трансформаційною технологією. «ШІ може розширювати можливості та надихати людей майже в усіх сферах — від повсякденних завдань до творчих починань. Це допоможе здійснити наукові відкриття, а також впоратися з найбільшими викликами людства», — переконані у Google.

На практиці це означає роботу за кількома напрямами. ШІ можна використовувати з метою:

  • Зробити інформацію більш корисною та доступною для людей, допомагаючи подолати бар'єри для людей з інвалідністю та обмеження через незнання мови.
  • Виявляти суспільні упередження та демографічну, расову нерівність тощо.

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Використовувати для прогнозування та моделювання в академічних дослідженнях. 

Які рішення у галузі ШІ пропонує Google?

Штучний інтелект використовують у всіх основних продуктах Google, зокрема у «Пошук Google», Google Photos, Google Maps, Google Workspace, Google Translate, а також у нових продуктах, які розробляє компанія. Та роль алгоритмів машинного навчання у Google значно ширша.

  • Розробки та матеріали Google використовували, щоб покращити сучасні моделі машинного навчання, як-от Transformers, Word2Vec, Sequence to Sequence Learning, Diffusion Models, Deep Reinforcement Learning тощо. 
  • Google комбінує галузі штучного інтелекту та науки. Є успіхи  у картографуванні майже всіх відомих білків, прогнозуванні їхніх функцій, картографуванні частини мозку у нейронаукових дослідженнях, у відкритті швидших алгоритмів, у квантових обчисленнях та фізиці, зокрема інновації у ядерному синтезі.
  • Компанія надає власну інфраструктуру штучного інтелекту та засоби для обчислення (наприклад, Google Tensor Processing і Colab).
  • Деякі допоміжні інструменти компанії, які мають елементи ШІ, можна інтегрувати у власні продукти. Це Google Translate, Google Lens, Google Assistant, Project Starline. Їх переважно використовують для оброблення природної мови: перетворення мовлення у текст, текстові запити та резюмування, аудіо у текст. У компанії є універсальна модель мовлення, яка підтримує 400 мов, але у планах створити модель для підтримання 1000 найпоширеніших мов.

Алгоритм AlphaFold 2 навчився конструювати тривимірні моделі на основі вхідних даних про амінокислоти. Це була одна із найскладніших проблем сучасної біології. 

Окремо компанія наголошує на співпраці у сфері ШІ з багатьма дочірніми компаніями Google та Alphabet — від безпілотних автомобілів (Waymo) і розроблення ліків (Isomorphic Labs) до робототехніки (Intrinsic, Everyday Robots).

Але застосування не обмежується комерційним використанням. У Google є кілька проєктів, мета яких — боротьба з глобальними проблемами людства. Це AI for Social Good, AI for UN Sustainable Development Goals та Data Commons. Зокрема, ці проєкти допомагають відстежувати сповіщення про лісові пожежі та прогнозувати повені у більш ніж 20 країнах.

У чому небезпека використання штучного інтелекту?

Водночас нові технології приносять нові виклики, і Google це усвідомлює. Принаймні у статті зазначає, що потенціал ШІ можуть неправильно застосовувати. 

Серед загроз: робота неналежним чином (безпека, якість, точність алгоритмів), шкідливе використання, ризики для кібербезпеки, дезінформація, посилення нерівності, зокрема на ринку праці. Також небезпекою може бути хибне уявлення про можливості алгоритму (наприклад, інтерпретація розмовного ШІ як співрозмовника-людини).

Що робить Google, щоб мінімізувати ризики від застосування ШІ? 

Компанія декларує принцип відповідального штучного інтелекту. Зокрема, однією з перших сформулювала принципи штучного інтелекту у 2018 році. У Google стверджують, що «поставили користь від застосування, безпеку та незавдання шкоди вище бізнес-рішень». У компанії працюють понад 200 співробітників, які повний робочий день впроваджують відповідальні методи розроблення ШІ.

Принципи штучного інтелекту також визначають, як компанія інтегрує досягнення штучного інтелекту у продукти Google. 

Серед принципів: фокус на ШІ, який корисний для користувачів і суспільства. А також використання наукових підходів під час розроблення, співпраця з соціологами та фахівцями з етики, проведення постійних перевірок та суміжного тестування. Google заявляє, що використовує диференційований та обережний підхід щодо доступу до таких систем, як LaMDA та PaLM (мовні моделі) та Waymo (модель автопілота). 

Колективна відповідальність за наслідки використання штучного інтелекту 

У статті Google також зауважує, що «правильний ШІ потребує колективних зусиль». Компанія стверджує, що не має відповідей на всі питання, але її досвід показує, що всі, хто бере участь у розвитку сфери штучного інтелекту, мають працювати разом, щоб правильно його використовувати. Це дослідники, розробники, науковці, громадянське суспільство, уряди, компанії та звичайні користувачі. Google виступає за безпечну інфраструктуру сервісів, захист даних і конфіденційності та правила, які «заохочують до створення інновацій і безпечного використання ШІ та уникають неправильного застосування  чи шкідливого використання».

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Флагман Google Pixel 9 Pro Fold має найповільнішу зарядку в серії

Максим Красіков 7 годин тому

Огляд українського ринку defence tech

Олександр Тартачний 12 годин тому

SPEKотна читанка. Як навчитися розпізнавати свої справжні бажання

Анна Сергієнко 18 годин тому

Google запустить супутникову мережу FireSat для моніторингу лісових пожеж

Вікторія Рудзінська 19 вересня 2024 17:55

«Теорія мертвого інтернету» оживає завдяки новому застосунку для соцмереж на основі ШІ

Анастасія Ковальова 19 вересня 2024 17:54