Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кради як росіянин: що не так із новим популярним застосунком Lensa AI

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
29 грудня 2022 6 хвилин читання

Застосунок з російським походженням злетів у топ в App Store. Але, окрім того що це розробка росіян, Lensa AI ще, ймовірно, краде ваші дані та вже без сумніву присвоює роботи художників. SPEKA з'ясувала, як застосунок став популярним та чому його не варто використовувати. 

Що таке Lensa AI?

Lensa AI — це програма для редагування фотографій і відео. Фактично вона існує з 2018 року, але стала популярною через запуск функції «магічних аватарів» — стилізованих портретів у різноманітних стилях, як-от sci-fi, фентезі і аніме, згенерованих за допомогою штучного інтелекту.  

Після завантаження програми ви отримаєте семиденну безкоштовну пробну версію, але після цього з вас стягуватиметься $40 на рік за повний доступ до інструментів штучного інтелекту Lensa. Окрема плата і за використання «магічних аватарів». Вартість для передплатників становить $4 за 50 зображень, $6 за 100 або $8 за 200 зображень. 

Lensa побудована на безоплатному генераторі зображень із відкритим кодом Stable Diffusion, який використовує дифузійну модель нейромереж, як і більшість ШІ, що генерують зображення. Будь-хто може встановити Stable Diffusion, якщо має достатньо обчислювальних потужностей, та отримати схожі результати. Але Lensa AI діє як посередник, продаючи обчислювальні потужності та створюючи точніші запити.

Хто є власником застосунку Lensa AI

Lensa AI створила каліфорнійська лабораторія Prisma Labs. У 2016 році вийшов перший застосунок компанії для редагування фотографій. Prisma став одним із найзавантажуваніших застосунків у світі лише через тиждень після того, як його оприлюднили у Apple App Store.

Prisma Labs заснована командою російських розробників на чолі з Олексієм Моїсеєнковим, який працював у російській інтернет-компанії Mail.Ru, а також у російському Tinkoff банку.  

Чому ваші дані у небезпеці при використанні Lensa AI

Компанія стверджує, що не зберігає фотографії. «Щойно аватари створюються, фотографії користувача та пов'язана модель назавжди видаляються з наших серверів», — повідомила компанія у Twitter. І додала, що не запитує метадані, які можуть містити, наприклад, GPS-координати місця, де зробили фотографію. Але деякі фото можуть містити їх за замовчуванням.

Водночас в умовах використання зазначають, що користувачі зберігають усі права на контент, але це також надає компанії право на «постійну, безвиняткову, всесвітню, повністю оплачену ліцензію з можливістю використовувати, відтворювати, змінювати, адаптувати, перекладати, створювати похідні роботи». Ну а ще передавати ці права та субліцензувати, тобто продати іншим компаніям.

Це означає, що компанія володіє правами на будь-які цифрові твори мистецтва, створені за допомогою селфі у застосунку. 

А хто стурбований тим, як використовують його дані, може надіслати електронного листа на privacy@lensa-ai.com і подати запит на видалення особистих даних. Крім того, фотографії можуть використовувати у рекламі. Користувачі теж можуть надіслати електронного листа, щоб скасувати їх використання. Оброблення запитів може тривати до 90 днів, і не факт, що рішення буде на вашу користь. 

Використання робіт художників та порушення авторських прав Lensa AI 

Stable Diffusion, який працює у Lensa, навчений на 2,3 млрд зображень із всього візуального інтернету. У датасеті є зображення з водяними знаками, захищені авторським правом роботи та величезна кількість картинок із Pinterest. Ці зображення також містять багато тисяч фотографій, отриманих із Smugmug і Flickr, ілюстрації з DeviantArt і ArtStation та стокові зображення із сайтів, як-от Getty і Shutterstock.

Варто наголосити, що використання у датасетах зображень із мережі, які захищені авторським правом, є типовою проблемою під час навчання ШІ. 

Художники стверджують, що їхні роботи викрадають. На деяких зображеннях іноді видно підписи художників, хоча й зашифровані. 

Prisma Labs коментувала цю проблему: «ШІ вчиться розпізнавати зв'язки між зображеннями та їхніми описами, а не творами мистецтва, — йдеться у повідомленні. — Таким чином модель розробляє принципи роботи, які можна застосувати щодо створення контенту. Тому результати не можна описати як точні копії будь-якого конкретного твору мистецтва».

Це, звісно, не задовольнило креативників. Австралійська художниця Кім Лойтвілер розповіла у соцмережах, що провела швидкий пошук і виявила, що майже кожна картина, яку вона опублікувала, використовувалася для навчання ШІ, який Lensa застосовує для створення портретів.

«Застосунок Lensa отримує прибуток від вкрадених, непідписаних та не компенсованих творів мистецтва», — сказала Кім.

«Я знаю, що останнім часом багато людей публікують свої портрети у Lensa. Я хотіла закликати вас не робити цього або, ще краще, не користуватися послугою», — написала акторка дубляжу Дженні Йокоборі у популярній темі твітів про Lensa.

В іншому твіті художник Riot Games Джон Лам написав: «Коли художники зі штучним інтелектом крадуть у нас твори, я бачу не просто мистецтво, а людей, наставників і друзів. Я не очікую, що ви зрозумієте». У треді він поділився інформацією про художників, твори яких використали для навчання ШІ без їхнього дозволу.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Виявлено вразливість у прошивці материнських плат Gigabyte

Артем Житкевич 1 годину тому

Як безкоштовно зібрати команду, що нажене Дію в рейтингу

Наталя Місюк 3 години тому

“Дрон, керований ШІ, намагався вбити оператора”: що відбулось насправді

Ганна Гілова 4 години тому

кремль звинувачує Apple та АНБ у зламі айфонів у «Касперському»

Кіра Іванова 11 годин тому

OpenAI виділив $1 млн на гранти з кібербезпеки

Кіра Іванова 21 годину тому