Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке «Оземпік» і чому він став таким популярним

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
31 травня 2024 8 хвилин читання

Успішні клінічні випробування, масовий тренд у соцмережах та чутки про «засіб схуднення знаменитостей» зробили препарат «Оземпік» надзвичайно відомим, а виробника, компанію Novo Nordisk, багатшим, ніж весь ВВП Данії. Що відомо про диво-засіб, як працюють такі препарати та якими можуть бути наслідки їхнього вживання. 

Як працюють препарати для схуднення та від діабету Ozempic, Wegovy та Mounjaro

Основа цих препаратів для схуднення — семаглутид. Він імітує кишковий гормон глюкагоноподібного пептиду-1 (ГПП-1), який виділяється після їжі. Препарат стимулює секрецію інсуліну, сприяє зниженню цукру в крові та знижує апетит, впливає на центри голоду в головному мозку. А ще сповільнює швидкість спорожнення шлунка, ефективно подовжуючи відчуття ситості.

За вживанні високої дози щотижня люди без діабету можуть втратити приблизно 15% своєї маси тіла через приблизно 16 місяців. Також щотижневі ін’єкції препарату знижують ризик серцевих нападів, інсультів і смерті внаслідок серцево-судинних захворювань на 20%.

«Оземпік» у 2017 році схвалило Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA). Виробляє його данська компанія Novo Nordisk. 

Препарат «Оземпік» випускається у формі ін’єкційного шприца Препарат «Оземпік» випускається у формі ін’єкційного шприца

Зараз фармацевтичні компанії поспішають досліджувати покращені препарати семаглутиду. Деякі з них імітують кілька кишкових гормонів, а не один. Одна з таких молекул, тирзепатид (торговельна марка Mounjaro), імітує як ГПП-1, так і кишковий гормон GIP. Торік FDA схвалила тирзепатид для лікування діабету 2-го типу та для лікування ожиріння від торгової марки Zepbound. Препарат спричиняє ще більшу втрату ваги, ніж семаглутид, стверджують вчені.

Інший препарат, який розробляється, може випередити навіть тирзепатид. Retatrutide моделює три кишкові гормони: ГПП-1, шлунковий інгібіторний поліпептид і глюкагон. Люди, які отримували високі дози, втратили у середньому 24% своєї маси тіла після майже року лікування, за результатами невеликого клінічного дослідження.

Ажіотаж довкола ліків виправданий. Це мало не перший випадок, коли у лікарів з’явились ліки проти ожиріння, які добре працюють. 

Раніше таку втрату ваги могли забезпечити хіба що за допомогою резекції шлунка. 

Чому «Оземпік» став настільки популярним

У світі понад 1 млрд людей з ожирінням, за даними дослідження у загальномедичному науковому журналі The Lancet за 2022 рік. Худнути у традиційний спосіб — довгий та виснажливий шлях. Ще однією перевагою «Оземпіка» стало те, що від препарату довго не хочеться їсти. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

У TikTok хештег #Ozempic переглянули понад 273 млн разів, де люди обмінювалися історіями про власний досвід застосування чи обговорювали препарат.

Згідно з даними одного аналізу, з 2020 по 2022 рік кількість рецептів на ці ліки зросла у чотири рази — до приблизно 9 млн в останні місяці 2022 року.

Кількість рецептів на препарати, що імітують травні гормони у США Кількість рецептів на препарати, що імітують травні гормони у США

А кількість підлітків і молодих людей у ​​США, які отримували рецепти на Ozempic, Wegovy та споріднені препарати, зросла майже на 600% — з приблизно 8700 осіб до понад 60 тис. Загалом у США ці ліки використовував кожен восьмий. 

Кількість пацієнтів віком 18-25 років, що використовують препарати, які імітують глюкагоноподібний пептид-1 (ГПП-1) у США Кількість пацієнтів віком 18-25 років, що використовують препарати, які імітують глюкагоноподібний пептид-1 (ГПП-1) у США

Дійшло навіть до того, що у 2023 році Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США внесло Ozempic і Wegovy до списку нестачі ліків.

Чи є «Оземпік» в Україні

Наразі в Україні «Оземпік» офіційно не зареєстрований, хоча деякі сервіси пропонують його купити. Водночас є препарати зі схожим на «Оземпік» (семаглутид) ефектом, проте в основі вони мають іншу активну речовину — ліраглутид. Це теж агоністи рецепторів ГПП-1, але семаглутид має більш тривалу дію та вищу ефективність. Водночас препарати на основі ліраглутиду, як-от «Саксенда» та «Ксалтофай» дешевші. 

Які побічні ефекти використання «Оземпіку» та подідних препаратів

Як і будь-які ліки, ці препарати мають побічні ефекти. Серед інших симптомів семаглутид може викликати нудоту, діарею, блювоту, біль у животі та закреп. Велика швидка втрата ваги також може спровокувати захворювання жовчного міхура. Люди швидко втрачають багато ваги і водночас можуть втратити м’язову масу. 

Також ймовірна поява так званого «оземпікового обличчя» — втрата жиру з обличчя, і що може призвести до старечого, зморшкуватого вигляду. Може обвисати шкіра на усіх ділянках тіла. Це не побічний ефект від препарату, а наслідок різкої втрати ваги. 

Чи можна набрати вагу після завершення курсу «Оземпіку»

Оскільки це ліки від хронічних хвороб, то їх доведеться вживати тривалий час, інакше можна знову набрати вагу. 

Чимало пацієнтів після припинення курсу поступово набирають принаймні частину втраченої ваги. Основна теорія, чому більшість пацієнтів так швидко набирають вагу після припинення вживання ліків, полягає в тому, що ділянки мозку, пов’язані з апетитом, залишаються нерегульованими, що спонукає людину до надмірного харчування

Курс вживання ліків має тривати щонайменше рік. Але їхня висока вартість ($1000) робить навіть короткочасне використання недоступним для багатьох людей. Вартість може змусити людей шукати змінені версії в інтернеті. Попри те, що ці препарати можуть бути дешевшими, вони також можуть бути підробленими.

Хто з зірок вживав «Оземпік» задля схуднення

Здебільшого у вживанні препарату «Оземпік» звинувачують західних селебриті. Знаменитості, щоправда, це не коментують і не зізнаються, що худнули за допомогою ліків. Єдиною публічною людиною, яка заявила, що використовувала препарат Wegovy, був Ілон Маск.  

У вересні 2022 року видання Variety повідомило, що актори та продюсери «тихо нахвалюють препарат» у чаті в Signal.

На врученні «Оскару» 2023 року ведучий Джиммі Кіммел пожартував про цей препарат: «Ви всі маєте такий чудовий вигляд. Ось дивлюся я на вас і думаю, може, й мені треба вживати «Оземпік»?». Реакція свідчила, що селебриті добре знайомі з цим препаратом. Зокрема, кажуть, що його вживала Кім Кардашян, Мадонна, Леді Гага, Крістіна Гендрікс та Джулія Фокс. 

Скільки заробив на «Оземпіку» його виробник Novo Nordisk

Данська компанія Novo Nordisk спеціалізується на препаратах проти діабету. У 2023 році вона тричі підвищувала прогнози річного доходу, а загальний дохід за третій квартал 2023-го зріс до $8 млрд.

Популярність Ozempic та Wegovy зробила Novo Nordisk найдорожчою компанією в Європі. Капіталізація Novo Nordisk наприкінці 2023 року перевищила 418 млрд євро, що є трохи вищим, ніж ВВП Данії ($410 млрд). 
Штаб-квартира компанії Novo Nordisk у Багсверді, Данія Штаб-квартира компанії Novo Nordisk у Багсверді, Данія

За прогнозами, у 2024 році доходи концерну сягнуть 37,4 млрд євро, а до 2026 року — 43,7 млрд євро. 

Novo Nordisk тим часом пообіцяла збільшити виробництво й розширити доступ до популярних препаратів для схуднення. Концерн планує продати облігації вперше за понад два роки, щоб допомогти профінансувати велику програму збільшення випуску ліків. 

Термін дії патенту Novo Nordisk на «Саксенду» спливає цього року, тому її конкуренти Teva, Pfizer і Mylan, найімовірніше, випустять свої версії ліраглутиду вже у 2024 році.  

Що ж до альтернативи «Оземпіку», то дженерики можна буде побачити не раніше 2032 року. Однак навіть препарати на основі ліраглутиду, ймовірно, здешевлять терапію у боротьбі із зайвою вагою та діабетом. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 17 годин тому

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 1 липня 2024 18:18

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Стартап «Соня»: чи може ШІ замінити психотерапевтів-людей

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:44

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14