Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ризики проти можливостей: що буде з ринком інвестицій в 2024-му?

Анна Нагорна
Анна Нагорна
6 лютого 2024 6 хвилин читання

Венчурні інвестиції — ключова річ для більшості стартапів, без якої важко уявити розвиток компанії, ведення розробки та реліз інновацій. Світ би не побачив таких компаній, як Uber, Apple, Amazon та Microsoft, якби вони не отримали свої перші гроші від венчурних інвесторів. Що сьогодні відбувається на глобальному ринку інвестицій та чого чекати українським стартапам у 2024 році — у матеріалі SPEKA.

Що буде з інвестиціями в Україну цього року? Що буде з інвестиціями в Україну цього року?

Поганий рік для інвестицій

2023 рік був не надто сприятливим для інвестицій у нові проєкти як в Україні, так і у світі. У США через банкрутство припинили роботу декілька великих банків, зокрема Silicon Valley Bank у Кремнієвій долині, який обслуговував багатьох клієнтів з галузі ІТ та технологій.

Серед інших причин застою на ринку інвестицій — економічна рецесія, криза в ІТ, спричинена масовими звільненнями, а також війна в Україні. Загалом за 2023 рік стартапи в усіх країнах отримали на 8,3% менше фінансування ($439,7 млрд), аніж за попередній рік. Кількість укладених з інвесторами угод порівняно з 2021 роком також просіла, особливо для стартапів на передранніх (seed) етапах інвестування — з понад 23 тис. до 17,8 тис. договорів.

Джерело: Statista Джерело: Statista

В Україні ринок інвестицій зазнав суттєвих змін від початку повномасштабної війни. Через нові ризики та невизначеність на початку 2022 року інвестори скасували багато з раніше укладених угод. Обстріли, блекаути, валютні коливання, виїзд спеціалістів за кордон та інші чинники ускладнили пошук фінансування для українських проєктів. 

«Стартапам треба було компенсувати ризики кращими фінансовими результатами, а невизначеність — креативними бізнесовими методами. Але, на щастя, рівень зацікавленості в українських проєктах ніколи не пропадав, тому після початку вторгнення інвестори однаково були готові підтримати їх»
зазначив у коментарі SPEKA інвестиційний директор Horizon Capital Денис Сичков.

У 2024-й — з обережним оптимізмом

Натепер ситуація стабілізувалася: українські підприємці адаптувалися до нових реалій та знайшли можливість працювати ефективно навіть під обстрілами. А наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила закон про страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків, який має гарантувати інвесторам безпеку вкладення коштів в українські стартапи.

Закон гарантує інвесторам компенсацію втрат у випадку пошкодження майна компаній через російську агресію. Закон гарантує інвесторам компенсацію втрат у випадку пошкодження майна компаній через російську агресію.
«На сьогодні в Україні 17 фондів перебувають на етапі фандрейзингу: загалом це $1,7 млрд інвестицій в українських підприємців. Дуже непросто зібрати кошти під інвестиції в Україну саме з погляду ризиків, але це зміниться, ми над цим працюємо»
розповів SPEKA Андрій Колодюк, засновник Aventures VC та голова асоціації інвесторів UVCA.

Водночас, за словами експерта, середній обсяг фінансування одного стартапу сьогодні знизився до $300-$400 тис. порівняно з довоєнними $500 тис. А для компаній на ранніх етапах інвестування середній чек ще нижчий і стартує від $200 тис.

«Порівнюючи з попередніми роками, складніше залучити інвестиції тим стартапам, які ще не мають продукту, який міг би продаватися», — додав експерт.

У що вкладатимуться інвестори?

Штучний інтелект, defense-tech, фінансові та освітні технології — напрями, які зараз в Україні розвиваються найбільш динамічно. ШІ має потенціал для використання у будь-яких галузях, тому сьогодні венчурним інвесторам цікаво вкладатися у ШІ-стартапи в сферах здоров’я, освіти, автоматизації праці тощо, зазначає Андрій Колодюк.

«Щодо інших галузей, зокрема фінтек чи блокчейн, тут мають значення не тренди, а те, наскільки стартап є конкурентним та чого він реально зможе досягти»

Нині в Україні справжній бум військових технологій. Розвитком defence-tech, зокрема ШІ -стартапів для армії, займаються Український фонд стартапів, інноваційний кластер Brave1, а також фонд D3, серед інвесторів якого — колишній гендиректор Google Ерік Шмідт.

Західні фонди підтримують розвиток стартапів military та defence-tech Західні фонди підтримують розвиток стартапів military та defence-tech

Як розповів SPEKA співрозмовник із Horizon Capital, низка великих іноземних інвесторів, зважаючи на свої внутрішні політики, не можуть вкладатися у defence-tech. Тому в 2024 році такі фонди продовжать інвестувати у класичну галузь ІТ: продуктові стартапи, EdTech і фінтех-проєкти та різноманітні B2C-рішення.

2024-й: прогнози і перспективи

Експерти кажуть про пожвавлення глобального венчурного ринку, а також про те, що 2024-й буде більш вдалим роком для інвестицій та стартапів в Україні. При цьому інвестори розраховують не лише на нові угоди, а також на успішні екзити з українських проєктів.

Цей оптимізм підтверджує й опитування Ukrainian Startup Ecosystem, опубліковане наприкінці минулого року, в якому взяли участь 107 стартапів. Так от, 90% опитаних команд бачать великий потенціал зростання у майбутньому, понад 30% зазначають, що отримали інвестиції протягом останнього року, а майже половина стартапів, що виїхали з України, планують повернутися.

Україна на Web Summit 2023 Україна на Web Summit 2023

Ще одна важлива тенденція полягає в тому, що Україна увійшла у 2024 рік з великими перевагами у галузі технологій подвійного призначення. Це дуже широка вертикаль, де інноваційні технології можуть використовувати як у комерційному секторі, так і в галузі безпеки — від персональної та кібербезпеки до defense-tech та дронів. 

«Є велика імовірність, що у 2024 році Україна зможе позиціонувати себе на європейському і навіть глобальному венчурному ринку як країна, що створює дуже велику кількість стартапів у галузі подвійного призначення, дуже привабливої для інвесторів сфери»
зазначив наш співрозмовник з Aventures VC.

Тож навіть попри війну інвестиційний клімат в Україні залишається привабливим та перспективним для венчурних фондів, і українські стартапи чи не з усіх галузей мають непогані шанси на залучення інвестицій у 2024 році.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 27 червня 2024 20:19

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

В Україні пропонують 500 тис євро на розвиток стартапів

Владислав Паливода 19 червня 2024 13:31

Ангельський венчурний фонд УКУ проінвестував в шість стартапів в секторі defense-tech та dual use

Олеся Дерзська 18 червня 2024 18:57

Як переселенцям отримати підтримку для розвитку бізнесу — проєкт «Ідеї»

Олеся Дерзська 15 червня 2024 08:16