Що робити IT-директору задля безперервної роботи підприємства під час блекаутів
З початком війни IT-сектор, як і весь бізнес в Україні, опинився в сюрреалістичному становищі. Особливо це було відчутно під час зими, коли такі базові речі, як тепло та світло стали дефіцитом. Тепер, коли саме час готуватися до нової, за прогнозами не менш важкої зими, варто згадати, які проблеми були критичними для IT-директорів та як від них захиститися.
Основні проблеми
Обстріли та блекаути вплинули на продуктивність всієї індустрії. Це призвело до зниження темпів росту українських IT-компаній та швидкості найму нових спеціалістів. Українські фахівці, попри все, намагалися виконувати роботу максимально якісно. Однак, робота із нашим IT-cектором стала менш привабливою для закордонних замовників.
Головною проблемою ІТ-директорів під час блекаутів стала неможливість допомогти всім своїм співробітникам. Правильний менеджмент стає критичним у таких ситуаціях, а ІТ-директор повинен забезпечити роботу основної системи й основних співробітників. Адже бізнес повинен працювати завжди.
Бізнес отримав виклик щодо делегування операційних задач: знайти електрика, купити генератор, укласти договір на доставку палива чи зробити розводку резервного живлення. Більшість моїх колег були змушені вирішувати ці питання, але ІТ-директор – не електрик і не завгосп. Керівництво бізнесу повинне це розуміти. Інакше, виникає ситуація, коли компанія запускає генератор і через ряд помилок це спричиняє займання проводки.
Розставте пріоритети
Я впевнений, що забезпечити безперервну роботу можливо. Головне – бажання та фінансові можливості. Рішення щодо технічного оснащення досить банальні й всім зрозумілі: введення гнучкого графіка та створення резервних робочих місць, раціональне використання електричного обладнання, павербанки, генератори, старлінк – все, що забезпечить бізнесу безперебійну роботу.
Рішень багато, тому важливо правильно розставити пріоритети. Наприклад, якщо електроживлення фінансовому директору не забезпечено, то заробітну плату не буде виплачено. Однак, бізнес цілком зможе функціонувати, якщо офіс-менеджер залишиться без електрики.
Так само із системами: не буде працювати СRM – бізнес не буде заробляти.
Не буде працювати холодильник чи сервер з фотографіями із корпоратива – бізнес проживе й без них.
Стратегія роботи
Технічні кроки важливі, але основним завданням ІТ-директорів у часи війни та блекауту є стратегічні рішення. Ефективний алгоритм дій буде таким:
-
1
Необхідно визначити з власником компанії або топ-менеджером найважливіші сервіси та яких саме спеціалістів потрібно забезпечити живленням у першу чергу.
-
2
Створити 2-3 плани реалізації першого пункту та описати кошторис. Потрібно вибрати основний план, згідно якому діяти, маючи в резерві хоча б ще один варіант дій.
-
3
Винести усе, що тільки можливо, в дата-цетри. Найпріорітетнішими є дата-центри за кордоном або хмарні технології.
-
4
Створити інструкцію для співробітників: куди вони мають їхати, щоб працювати і підзарядити гаджети та банально прийняти душ. Також вести список, що можуть отримати від компанії робітники та на яку допомогу їм слід розраховувати, наприклад павербанки, нові акумулятори, модемний інтернет тощо.
-
5
Приєднати декілька різних провайдерів та придбати старлінк. По можливості, встановити генератор та дві різні лінії живлення в офіс.
-
6
Проводити навчання для розуміння рівня підготовки: вимкнути світло в офісі та відключити інтернет вашого основного провайдера в офісі на один день.
Підготовка – це безпека
Мій досвід підтвердив, що працювати під час блекауту цілком можливо. Деякі компанії, з якими я співпрацюю, отримали рекордні фінансові показники, співробітники – великі бонуси. Такий результат був досягнутий, бо багато конкурентів не змогли забезпечити працездатність команди через невдалу підготовку, неефективну адаптацію та менеджмент – ІТ-інфраструктура не працювала.
Здатність забезпечити безперебійну роботу українського IT під час війни й блекаутів – можливість показати іноземним клієнтам рівень українських IT-фахівців та їхніх навичок, виконавши зобов'язання. Саме тому замовники не боятимуться співпрацювати з українцями під час блекаутів.
Я переконаний, що головна задача IT-директора під час блекауту – ефективний менеджмент. Бізнес отримає фінансові дивіденди, вдячність працівників, збільшення клієнтів, а також визнання як надійного постачальника послуг завдяки якісному управлінню.