Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Бізнес без вигорання: 10 порад, які допоможуть зберегти власну мотивацію та продуктивність

Олександр Карташов
Олександр Карташов CEO About You
8 серпня 2023 10 хвилин читання

Коли ви відкривали власний бізнес, то, напевно, врахували всі фінансові ризики та склали кілька запасних планів його розвитку. А як щодо головного вашого активу — чи маєте стратегію його збереження? Мова зараз про вас самих і ваше фізичне та ментальне здоров’я.

Майже 72% опитаних власників бізнесу заявили, що відчувають різні симптоми стресу, пов'язаного з роботою, такі як тривожність, безсоння, забудькуватість, розгубленість, перепади настрою та інші.

З одного боку, власний бізнес це свобода, а з іншого — робота та відповідальність, які завжди поруч, 24/7/365. Згідно з результатами досліджень Small Business Pulse Survey, власники малого бізнесу хотіли б зменшити час, який вони приділяють роботі: 66% працюють від 40 до 60 годин на тиждень, а 19% — понад 60 годин щотижнево. Вражаючі 97% бізнесменів займаються робочими питаннями у вихідні дні, а 40% роблять це «завжди» або «часто». 

Природно, що у такому режимі й мова не йде про баланс між роботою та особистим життям, а до вигорання залишився лише крок.

Що таке баланс між роботою та особистим життям і чому його важко досягти підприємцям і топменеджерам

Власники та керівники бізнесів несуть на своїх плечах велику відповідальність за успіх компанії, задоволеність клієнтів, мотивацію співробітників та довіру з боку партнерів. З ростом професійних досягнень, на жаль чи на щастя, кількість годин в добі не збільшується, тому порушується баланс між роботою та особистим. Боротьба з постійним дефіцитом часу, виснаженість та неможливість насолоджуватися життям поза робочим середовищем, стають частими супутниками успішних підприємців та топменеджерів.

Я неодноразово запускав нові бізнеси та проєкти, тому мені знайомі ситуації, коли прокидаєшся о четвертій ранку, щоб опрацювати важливі документи; забуваєш поїсти через розв’язання важливих питань; пропускаєш тренування та зустрічі з друзями, бо на роботі форс-мажор. Так само як і ви, я знаю, наскільки легко під час розвитку бізнесу забути про себе. 

Якщо зібрати уявлення людей про збалансований спосіб життя, отримаємо приблизно такий перелік:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • професійне зростання та значні досягнення у розвитку бізнесу, але без шкоди для свого здоров'я та щастя;
  • визначення пріоритетів того, що важливо для вас (в тому числі турботу про себе) без почуття провини та сорому;
  • наявність кордонів між роботою та приватним життям, дотримання яких не викликає емоційного дискомфорту;
  • відпускання спроб встигнути зробити (або мати) все одразу.

Баланс між роботою та особистим життям зазвичай визначається як кількість часу, який ви витрачаєте на роботу, порівняно з часом, який проводите з близькими людьми або приділяєте особистим інтересам і хобі. Якщо робота вимагає більше часу, значить вона забирає вашу увагу з інших аспектів життя.

Чому виникає дисбаланс:

  • 1
    Висока відповідальність і завантаженість через залученість до всіх бізнес-процесів.
  • 2
    Конкуренція та необхідність постійного розвитку, що вимагає великої кількості часу та зусиль.
  • 3
    Культура підприємництва, коли довгий робочий день та висока завантаженість розглядаються як показник відданості та наполегливості.
  • 4
    Розвиток технологій, через які ми можемо працювати з будь-якого місця та «доступні» практично в будь-який час доби для розв’язання робочих питань.

Збалансоване життя насправді характеризується відчуттям задоволення від того, хто ви є та рішень, які ви приймаєте. Це починається з мислення. Баланс не можна знайти — він створюється вами, часто шляхом прийняття важкого вибору. 

Щоб зробити цей вибір, дослідіть як різні аспекти вашого життя впливають на загальну ситуацію. Дайте чесну відповідь собі на кілька запитань:

  • Чи витрачаю я достатньо часу на те, чого дійсно хочу?
  • Чи приділяю достатньо часу та енергії людям або речам, які мають для мене значення?
  • Чи всі мої професійні та особисті цілі досі актуальні? 
  • Який аспект мого життя найбільше «просідає»? 

Розмірковування над цими складними питаннями, запис своїх думок і почуттів може стати хорошим способом визначити сфери, які потребують найбільших змін. Якщо цього не зробити, з часом ситуація буде погіршуватися, що неминуче призведе до вигорання та втрати продуктивності.

Як впоратися з вигоранням

Експерти Psychology Today визначають вигорання як стан хронічного стресу, що призводить до ознак і симптомів у трьох загальних областях: фізичній, емоційній та психічній.

Що робити, якщо відчуваєте ознаки вигорання? По-перше, не звинувачувати себе, а прийняти ситуацію. По-друге, запровадити деякі ритуали.

  • 1
    Проведіть аудит своєї поведінки. Подумайте про свій психічний, фізичний та / або емоційний стан. В якій ситуації ви вперше відчули ознаки проблем? Які тригери викликають погіршення самопочуття? Які дії чи задачі викликають найбільше роздратування? Це допоможе зрозуміти причини вигорання.
  • 2
    Створюйте міцні кордони та дотримуйтесь їх. Вирішили провести час з родиною? Повідомте команду, що не будете відповідати на електронні листи та повідомлення. Скажіть «ні» тому, хто витрачає ваш час і енергію, будь то завдання, яке можна делегувати підлеглим, або постачальник, який створює більше проблем, ніж прибутку.
  • 3
    Візьміть тайм-аут. Вимкніть свої пристрої та залиште робочі питання в офісі. Натомість займіться улюбленими справами з близькими людьми. Це допоможе поновити фізичну, розумову та емоційну енергію.
  • 4
    Робіть перерви. Ми набагато продуктивніші, коли відпочинемо. Навчіться слухати себе і відзначайте, коли ви відчуваєте найменше енергії протягом дня. Зробіть перерву в цей період — прогуляйтеся, зателефонуйте рідним, почитайте цікаву книжку.
  • 5
    Поговоріть про своє вигорання. Поділіться труднощами з кимось, кому довіряєте. Це може бути приятель, кохана людина, професійний психолог.
  • 6
    Інвестуйте в самопізнання. Саморефлексія повинна стати необхідною формою турботи про себе, оскільки дуже важливо підтримувати свої потреби та розуміти їх. Тому інвестуйте в ресурси, які допоможуть краще пізнати себе та розвиватися в цьому — книги, інструменти, навчання. Виділіть час на ведення щоденника та медитацію.

10 порад від психологів, які допоможуть працювати продуктивно та без вигорання

Щоб не потонути в робочій рутині та не долати потім наслідки вигорання, а натомість підтримувати життєвий баланс та досягати поставлених цілей, психологи центру About You рекомендують дотримуватися цих простих порад.

  • 1
    Не беріть на себе занадто багато. На початку дня визначте максимум три задачі, на яких варто сфокусуватися сьогодні.  
  • 2
    Створіть список справ і крок за кроком виконуйте його. У неділю зручно спланувати тиждень, а щовечора приділяйте кілька хвилин для планування наступного дня. Це допоможе краще керувати своїм часом та енергією і дозволить почати говорити «ні» речам, які не відповідають вашим поточним цілям.
  • 3
    Змініть своє ставлення до задач. Замість того, щоб сприймати список задач як рутинну роботу, розглядайте його як маленькі кроки для досягнення цілей. І віддячуйте собі за кожну виконану задачу. Цей підхід допоможе працювати з мотивацією та ентузіазмом.
  • 4
    Використовуйте час в дорозі з користю, наприклад, щоб вивчати мови, слухати подкасти чи проводити конференц-зв’язки. Так ви звільните час для інших справ — важливіших або масштабніших.
  • 5
    Замініть особисті зустрічі, якщо це можливо, на віртуальні. Інструменти відеоконференцій, такі як Zoom, Skype, Microsoft Teams, допоможуть вмістити більше зустрічей в один день, зекономити купу часу та бути в кількох місцях одночасно.
  • 6
    Очистіть свій простір. Не можна недооцінювати важливість комфорту та організованості робочого простору для гарного настрою та продуктивності. Коли безлад на вашому столі та в документах, скоріш за все, він і у вашому розумі.
  • 7
    Делегуйте. Делегуйте. Делегуйте. Розумію, що може бути важко відмовитися від контролю в деяких аспектах вашого бізнесу, але делегування є однією з найважливіших звичок продуктивності. Особливо коли справа доходить до задач, які хтось інший може виконати краще та швидше, ніж ви.
  • 8
    Щоденно присвячуйте годину любові до себе. Це перерва, яка не підлягає обговоренню, і яку ви заповните заняттям за своїм бажанням. Якщо не можете знайти годину, то хоча б виділіть п'ять хвилин — важливий не період часу, а скоріше створення звички займатися тим, що робить вас щасливими та розслабленим.
  • 9
    Святкуйте маленькі перемоги. Це допоможе вам підтримувати позитивний настрій, самооцінку, впевненість у своїх здібностях та залишатися мотивованими. 
  • 10
    Зробіть своє життя здоровішим. Повноцінне харчування забезпечує організм необхідними поживними речовинами (жирними кислотами, антиоксидантами та вітамінами), які допомагають зберегти стабільний рівень енергії протягом дня, сприяють підвищенню стійкості до стресу та зменшують втомлюваність. А регулярна фізична активність сприяє виробленню ендорфінів — гормонів щастя, які покращують настрій та зменшують рівень стресу. Також фізичні вправи покращують кровообіг і постачання кисню до мозку, що підвищує його функціональність, а значить креативність та продуктивність при вирішенні завдань.

Ці поради можуть здатися простими й очевидними. Проте, згадайте, як часто за останній рік ви ігнорували сніданок чи достатній сон, гуляли в парку чи приділяли час хобі. А всі ці «дрібнички» мають величезний вплив на вашу здатність залишатися зосередженими та мотивованими кожен день. Пам’ятайте, щоб досягти великого, треба почати з малого. Так нехай це будуть наші поради — зробіть їх своєю звичкою, поки вигорання не зіпсувало вам життя.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
1
Прокоментувати
Sergey Nabokov 04.03.2024, 11:34
Щоб був бізнес без вигорання, потрібно вкладати гроші в щось дійсно прибуткове та надійне, де ви без стресу та нервів зможете заробити доволі непогану кількість грошей. Особисто я б рекомендував вам почати інвестувати в надра. Це доволі легко, якщо маєте усі необхідні документи при собі. Можу також порадити чудову компанію, яка допоможе вам у цьому https://geogroup.com.ua/vidchuzhennya-prava-na-korystuvannya-nadramy/
Інші матеріали

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 17 годин тому

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00