Як подолати вигорання та низьку ефективність. Вісім правил від засновника та CEO White Sales Валентина Яроменка
У липні засновник та CEO компанії White Sales Валентин Яроменко розповідав у колонці для SPEKA, чому українському бізнесу варто позбутися диктатури керівників і як втілити бірюзову стратегію у життя. Нову колонку він присвятив проблемі професійного вигорання, боротьбі з рутиною та організації процесів у команді. Нижче — вісім правил, які допомагають White Sales ефективно працювати і запобігати вигоранню співробітників.

Проблема
Я нічого не встигаю. Я фіксую всі свої завдання, планую дедлайни, комунікую з командою, але зустрічей та завдань лише більшає.
Я підводжу команду, я не справляюсь, це не моє. Я перестав отримувати задоволення від роботи!
У кожного, в кого є ген відповідальності, з'являютьсь подібні думки з вражаючою регулярністю. Як вихідні чи час обідати.
В умовах кризи та зовнішніх негараздів (а особливо війни), на які ми не можемо вплинути, рівень такого тиску в команді стає ще більшим.
А це найбільша загроза для бізнесу, адже різко падають продажі, якість, знижується продуктивність та зростає кількість звільнень.
Це природний процес, але ми все-таки намагаємося його контролювати стандартами та правилами. Деякими з них я поділюся.
Вісім правил боротьби з низькою ефективністю та вигоранням
-
1
Один відповідальний. Для будь-якого завдання треба обрати лише одну відповідальну особу. Інші учасники можуть долучитися у субтасках, чеклистах, запитах у чаті завдання, листах, але за все завжди відповідає хтось один. Бо інакше, якщо за щось відповідають всі, не відповідає ніхто.
-
2
Дедлайн. У кожному проєкті мають бути критичні дедлайни (щонайменше один на місяць), які не змінюються. Запуск CRM, івент, презентація та інше. А вже далі у кожного завдання в роботі має бути зазначений дедлайн. Тобто спочатку критична ціль, а вже потім завдання та дедлайни, які для цього потрібні.
-
3
Ітерації. Проєкт реалізується покроково, його ідея має ніби еволюціонувати разом із кожним доповненням та доопрацюваннями. Тобто ми запускаємо першу версію, а далі її постійно оновлюємо у процесі. Дуже часто у команду пролізає змій-спокусник-перфекціоніст, що ніби говорить усім: «Це жахливо, давайте виправимо ось це і це, доробимо ось це і це». Так можна втратити свій рай.
-
4
Результати. У проєкту мають бути результати, а не результат. Тобто не один великий гранд-фінал, а регулярні перемоги. Що частіше, то краще. Тому великі завдання дробіть на маленькі, виконуйте їх та отримуйте від цього задоволення. Ідеально, коли перемоги відбуватимуться щодня!
-
5
Ескалація. Якщо ви відповідальний за завдання і не можете його виконати з актуальними ресурсами та колегами до зазначеного дедлайну, потрібно терміново ескалювати його до замовника (внутрішнього чи зовнішнього).
У результаті ви або зміните дедлайн, або спростите завдання, або заміните команду, або додасте новий ресурс чи фінансування. Важливо, що це має відбуватися до настання дедлайну саме як ескалація, а не як виправдання протермінованості та невиконання. -
6
Все у таск-менеджері. Прозорість — це основа всіх відносин. І тому все, що не відображено у завданні, не існує. Адже саме це породжує дзвінки, зустрічі та листування для з'ясування необхідного статусу, інформації, листа, документа, рішення та багато іншого. Внесення всього у спільний простір зменшує непродуктивну рутину команди у рази.
-
7
Помиляйся! Компанія дозволяє тобі одну помилку, дозволь собі помилятись і сам. Коли потрібно ухвалити рішення, можлива помилка не повинна лякати. Крім того, потрібно позбутися практики покарань з боку керівництва та осудження колег. Інакше перед вибором зробити і помилитись або не зробити і не помилитися людина обиратиме друге.
Звідси корпоративна бюрократія великих корпорацій. У малому бізнесі ця проблема менше тільки з тієї причини, що керівництво не може собі дозволити працівників, які не дають результат, і звільняє їх. Але це вже зовсім інша проблема. -
8
Active. Якщо за завдання відповідаєш ти, а воно не виконане, то винний ти. Не виправдовуйся. Є тільки те, що ти зробив або не зробив. Не можна казати: «Я чекаю від колег, коли мені надішлють, зроблять, дадуть відповідь». Ми не маємо залежати від когось і завжди мусимо мати наступну дію. Не отримуємо щось від когось — ескалюємо (правило №5). Твій дедлайн залежить лише від тебе.
Ці правила надважливі для нашої компанії, але з великою ймовірністю вони можуть бути актуальними і для вашої. Вам лише потрібно їх адапутвати для себе та почати допомогати цим правилам прижитися.