Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як війна в Україні створює БпЛА із штучним інтелектом

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
26 липня 2023 9 хвилин читання

The Washington Post опублікувала статтю про українські дрони, їхнє виробництво, наведення на ціль за допомогою штучного інтелекту та їхній вплив на контрнаступ. SPEKA переповідає головне з матеріалу. 

Українські компанії створюють дрони із штучним інтелектом  — що відомо Українські компанії створюють дрони із штучним інтелектом  — що відомо

Як штучний інтелект робить дрони більш ефективними 

На випробувальному полі на Львівщині безпілотник, оснащений бомбою, втратив зв’язок зі своїм оператором після того, як потрапив під дію генератора електронних перешкод. Однак замість того, щоб впасти на землю, дрон пришвидшився до своєї цілі та знищив її. 

Покладаючись на нове програмне забезпечення та штучний інтелект, який враховує електронні перешкоди та засоби РЕБ, які зараз зазвичай використовує росія, дрон долетів до цілі. Можливості штучного інтелекту допомагають безпілотнику виконувати свою місію, навіть якщо його ціль рухається, на відміну від більшості наявних БпЛА, які відстежують певні координати.

Технологія штучного інтелекту, яка розробляється дедалі більшою кількістю українських виробників БпЛА. Це один із кількох інноваційних стрибків, які відбуваються на внутрішньому ринку і які пришвидшують та демократизують смертоносні військові БпЛА, що особливо важливо для української армії, яка бореться з краще оснащеним ворогом.

Ударний дрон Punisher виробництва UA Dynamics запускають у випробувальний політ під Києвом 15 липня (Kasia Strek The Washington Post) Ударний дрон Punisher виробництва UA Dynamics запускають у випробувальний політ під Києвом 15 липня (Kasia Strek The Washington Post)

Збільшення швидкості, дальності польоту, вантажності та інших можливостей негайно впливають на поле бою. Це дозволяє Україні знищувати російську техніку, підривати пости спостереження та навіть руйнувати частини Кримського мосту під час операції минулого тижня за участі оснащених вибухівкою морських безпілотників.

Чому дрони українського виробництва можуть не мати аналогів

Україна не є очевидним місцем для інновацій у сфері дронів, але війна перетворила країну на своєрідну суперлабораторію винаходів. Понад 200 українських компаній, які виробляють безпілотники, зараз працюють спільно з військовими частинами на передовій, щоб налагодити та вдосконалити дрони, аби покращити їхню здатність вбивати та шпигувати за ворогом.

«Це гонка технологій 24/7», — говорить віцепрем’єр-міністр України Михайло Федоров. 32-річний Федоров керує українською програмою «Армія дронів», яка спрямована на максимальне використання Києвом розвідувальних та ударних безпілотників, щоб компенсувати велику перевагу росії в авіації та артилерії.

Торік програма допомогла приватним компаніям навчити понад 10 тис. операторів  БпЛА та має навчити ще 10 тис. протягом наступних шести місяців.

«Команда Федорова пришвидшує контракти на закупівлю безпілотників між компаніями та Міноборони, скорочуючи процес з двох років до двох місяців», – сказав Дмитро Ковальчук, співзасновник київського виробника безпілотників Warbirds of Ukraine.

Юрій Щиголь та Михайло Федоров звітують про закуплені дрони
Юрій Щиголь та Михайло Федоров звітують про закуплені дрони
Тим часом Міністерство оборони України поділилося російськими технологіями РЕБ з виробниками безпілотників, дозволяючи їм перевіряти свою продукцію на деяких з найдосконаліших у світі засобів радіоелектронної боротьби. Це привілей, якого не має переважна більшість міжнародних компаній-виробників БпЛА.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Тому це одна зі сфер, де Україна має реальну можливість розробити рішення світового рівня.

Виробники безпілотних літальних апаратів також отримують постійний зворотний зв’язок з першої лінії, що дозволяє їм негайно вносити корективи, щоб зменшити вразливість і підвищити летальність. 

Що робить росія у війні дронів

росія, яка повільно усвідомлювала важливість наступальних безпілотників у конфлікті, нещодавно відреагувала створенням власної добровольчої армії безпілотників і впровадженням нових засобів РЕБ. А використання нею самодетонувальних безпілотників, зокрема ZALA Lancet та іранських Shahed, створило загрозу для українських міст і пригальмувало контрнаступ України.

За оцінками України, росія знищує приблизно 1000 українських безпілотників на місяць. За іншими даними, рівень втрат становить 10 тис. на місяць, що спонукає Київ шукати шляхи збільшення виробництва. 

Які нові розробки дронів є в України

UA Dynamics, відома своїм безпілотником Punisher, створює новий ударний дрон, який може нести в чотири рази більше корисного навантаження загальною вагою приблизно 10 кг.

Інженери компанії Twist Robotics представили тестові відео свого програмного забезпечення на базі штучного інтелекту, яке могло б оновити український арсенал FPV-дронів.

Симуляція польоту дрона у виробничому просторі Twist Robotics (Kasia Strek, The Washington Post) Симуляція польоту дрона у виробничому просторі Twist Robotics (Kasia Strek, The Washington Post)

Недорогі БпЛА, яких Україна виробляє тисячі щомісяця, можуть нести бомби, але вразливі для російських РЕБ. Однак нове націлювання на основі штучного інтелекту дозволяє FPV залишатися сфокусованим на цілі, навіть якщо корабель втрачає контакт із людиною-оператором через перешкоди або наявність великого фізичного об’єкта, наприклад пагорба. Про це розказав Ростислав Оленчин, співзасновник Twist Robotics.

«Це Javelin для бідної людини», — сказав інженер Twist Robotics, щоб проілюструвати, як безпілотники FPV можуть замінити звичайну зброю, яка часто є дефіцитним ресурсом для української армії.

Встановлення електроніки у безпілотники «Сойка» та «Галка» в майстерні Warbirds of Ukraine (Kasia Strek,The Washington Post) Встановлення електроніки у безпілотники «Сойка» та «Галка» в майстерні Warbirds of Ukraine (Kasia Strek,The Washington Post)

Хто із західних бізнесменів інвестує в український miltech

Інновації приваблюють інвестиції від відомих бзнесменів, зокрема від колишнього виконавчого директора Google Еріка Шмідта. Шмідт налаштований оптимістично та вклав $10 млн разом з іншими інвесторами у D3, український стартап-акселератор, який інвестує в безпілотники та інші оборонні технології.

«Україна постійно перевершувала ворога», — написав бізнесмен у колонці для Wall Street Journal на початку цього місяця після повернення з нещодавньої поїздки до країни.

Шмідт, який консультував Пентагон з питань технології штучного інтелекту, оцінив українські досягнення в технології безпілотників. Він поділився переконанням, що у майбутньому безпілотники відіграватимуть вирішальну роль у битвах на суші, у повітрі та на морі, а ще у розмінуванні полів. 

«Майбутнє війни диктуватимуть і вестимуть безпілотники», — підсумував Шмідт.

Шмідт зустрічався з міністром оборони України під час іншого візиту в країну восени минулого року і, ймовірно, зацікавлений у вкладенні мільйонів доларів в Україну для розширення виробництва БпЛА, повідомили джерела, знайомі з цим питанням. Прессекретар Шмідта відмовився від коментарів.

Які загрози може нести штучний інтелект у військових дронах

Спрощення виробництва БпЛА стурбувало експертів з безпеки, оскільки дедалі більшу їхню кількість застосовують терористичні організації та наркокартелі. 

«Коли це програмне забезпечення буде розроблено, його поширення та повторне використання в інших місцях буде фактично безкоштовним, — сказав Пол Шарр, експерт із безпілотників у Центрі нової американської безпеки. — Для недержавних організацій дуже легко вийти в інтернет, отримати програмне забезпечення та змінити його призначення».

«Нова технологія націлювання досі вимагає від людини-оператора вибору цілі, — сказав Дмитро Ковальчук, чия компанія використовує штучний інтелект у дронах. Але щойно вибір відбувається, дрон переслідує ціль і випускає боєприпаси, що призводить до розриву між людським рішенням і летальним актом.

Ударний дрон Punisher у повітрі під час випробувального польоту (Kasia Strek, The Washington Post) Ударний дрон Punisher у повітрі під час випробувального польоту (Kasia Strek, The Washington Post)

Українці, які тестували нове програмне забезпечення, наполягають на тому, що роль машини обмежена та прийнятна. «Ми не націлюємося на цивільних, — сказав він. — І ми вважаємо допустимою помилку в 5-10 метрів».

Федоров визнав, що поширення технології штучного інтелекту є «загрозою для майбутнього», але підкреслив, що Київ має поставити пріоритет у негайній боротьбі за виживання.

Спрощуюється і апаратне виробництво. Кожна українська бригада, оснащена 3D-принтером, який військові використовують для створення механізму, який утримує та випускає бомби з комерційних дронів. Експерти кажуть, що процес легко відтворити.

Чи допоможе масове виробництво дронів перемогти росію 

Хоча технологи дивуються інноваціям, які відбуваються в українському безпілотному просторі, деякі застерігають, що це не панацея від військових викликів для Києва.

Андрій Лісковіч, колишній керівник Uber, який покинув Кремнієву долину, щоб допомогти Україні під час війни, сказав, що ударні безпілотники України навряд чи забезпечать вирішальну роль в контрнаступі через їх обмежений радіус дії та розмір корисного навантаження, а також нерівну місцевість на багатьох милях щільних російських мінних полів і окопів.

Натомість, за його словами, українські дрони-розвідники  обіцяють Києву перевагу. «Безпілотники-розвідники діють як прямий мультиплікатор ефективності майже всіх видів зброї в українському арсеналі, особливо артилерії, забезпечуючи найбільший безпосередній вплив на полі бою».

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 15 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 17 годин тому

Meta демонструє ШІ-інструмент 3D Gen для швидкої генерації текстурованих 3D-моделей

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 20:37

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Студенти з України створили 21 defense-tech-рішення, яке допоможе ЗСУ на фронті

Владислав Паливода 2 липня 2024 14:01